دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

یکه تازی خراسان جنوبی در مبارزه با کرونا

گروه خبر – طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان نتایج خوبی داشته است تا آنجا مسئولان کشوری از مردم و مسئولان استان برای مشارکت در این طرح تقدیر کرده اند. طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی به منظور کاهش تماس‌ها و کنترل زنجیره انتقال ویروس کرونا از بامداد جمعه هشتم فروردین همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی اجرا شد که با مصوبه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تا ۲۰ فروردین ادامه دارد. براساس طرح فاصله گذاری اجتماعی در لایه اول و ۱۱ محور مواصلاتی استان و در لایه دوم و ۱۳ محور بین شهری داخل استان، کنترل‌های لازم با هدف مصونیت مردم در برابر خطر انتشار و انتقال ویروس کرونا انجام می‌شود.

تقدیر وزیر کشور از استان
وزیر کشور در پیامی از استاندار و مسئولان استان خراسان جنوبی برای اجرای مطلوب طرح فاصله گذاری اجتماعی تشکر و قدردانی کرد. در پیام عبدالرضا رحمانی فضلی خطاب به محمدصادق معتمدیان آمده است: اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی تا این لحظه، مرهون تلاش و مجاهدت شبانه روزی تمامی مسئولین به ویژه جنابعالی به عنوان رییس استانی ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌باشد که نتیجه و ثمره این مجاهدت فی سبیل ا… تحقق شکوه حماسه همبستگی و اتحاد ملی در مبارزه با این بیماری منحوس عالمگیر می‌باشد.
وزیر کشور اظهار کرد: جا دارد از زحمات شما و همه همکاران عزیز و سختکوشم اعم از معاونینتان، فرمانداران، بخشداران و دهیاران و سایر افتخارآفرینان این حماسه ملی که برگ دیگری از افتخارات تاریخ تمدن ساز فرهنگ دیارمان می‌باشد، صمیمانه تشکر و قدردانی کنم . رحمانی فضلی افزود: انشاا… با نهایت جدیت در تداوم این عزم خداپسندانه با تلاش و اقدامات لازم و هماهنگی‌های پیوسته تا پایان اجرای این طرح در ایفای حق الناس، موجبات رضایت حق تعالی را بیش از پیش فراهم سازید.
استاندار: رفتار مردم مسئولانه بود
استاندار هم در پیامی با تشکر از مردم برای همکاری در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به ویژه در روز طبیعت، این رفتار مردم را مسئولانه و نشانگر فرهنگ بالای آنان توصیف کرد. معتمدیان شامگاه چهارشنبه در این پیام نوشت: نوروز امسال با شیوع یک بیماری همه‌گیر به نام کرونا همراه و باعث شد ایرانیان، بهاری متفاوت را تجربه کنند. در این راستا دولت، برای حفظ سلامت مردم و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری تدابیری اندیشید و ابلاغ طرح فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تردد به همین منظور صورت گرفت.
وی ادامه داد: در این راستا دستگاه‌های خدمات رسان در نیروی انتظامی، هلال احمر، پلیس راه، راهداری، بسیج و سایر دستگاه‌های مرتبط در نقاط کنترلی مستقر شدند و تمام تلاش خود را برای اجرای طرح و قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس به کار گرفتند، تلاش‌هایی که تا شکست ویروس کرونا ادامه خواهد داشت و به نتیجه رسیدن تلاش‌های این عوامل، نیازمند مشارکت همه جانبه مردم است.
استاندار گفت: رفتار آگاهانه مردم خراسان جنوبی در ماندن در خانه‌ها در طول نوروز ۹۹، عدم تردد در مسیر بین شهرها و عدم ورود به تفرجگاه‌ها در روزی که به نام طبیعت نامگذاری شده، بسیار مسئولانه بود و نشانگر فرهنگ بالای این مردم است. وی بیان کرد: اینجانب ضمن تقدیر از رفتار مسئولانه مردم استان برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و تشکر از تلاش بی‌وقفه عوامل اجرایی طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی، اصناف و صدا و سیما بر ادامه این مسئولیت‌پذیری از سوی مردم فهیم استان تأکید می‌کنم. امیدوارم با تلاش تمام عوامل اجرایی و همراهی و مشارکت مردم، به زودی شاهد سیر نزولی شیوع بیماری کرونا در سطح استان و شکست آن باشیم. ان شاء ا….

کاهش 84 درصدی تردد
روز 13 فروردین
سخنگوی ستاد مدیریت کرونا استان خراسان‌ جنوبی هم از کاهش ۸۴ درصدی میزان ترددها در روز پنج شنبه گذشته خبر داد و گفت: این کاهش ۸۴ درصدی در مقایسه با آمار ترددها در مدت مشابه سال گذشته اتفاق افتاده است. ناصر خوش خبر در تشریح اقدامات صورت گرفته در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به کاهش ۶۶ درصدی مصرف بنزین اشاره کرد و گفت: سال گذشته در همین مدت یک میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مصرف بنزین داشتیم ولی خوشبختانه این رقم در سال جاری به ۳۷۵ هزار لیتر کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به نتیجه فعالیت نیروی انتظامی در ۲۴ ایستگاه تعیین شده در ورودی‌ها و خروجی‌های استان خاطرنشان کرد: براساس آمار ارائه شده، هدایت بیش از ۲ هزار خودرو برای گذر از محورهای استان، ممانعت از خروج بیش از ۶۰۰ دستگاه خودرو و جلوگیری از ورود ۸۴ دستگاه خودرو حامل مسافر به داخل استان از اقدامات عزیزان نیروی انتظامی در مبادی ورودی استان است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته برای ۱۰ خودرو جریمه صادر و ۷ خودرو نیز توقیف شده‌ است. وی همچنین با تاکید بر بیش از ۱۴ هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی فعال تصریح کرد: برای یک واحد صنفی متخلف نیز حکم پلمب صادر شده است. خوش خبر گفت: آمارهای ارائه شده بیانگر این است که برای نتیجه دهی موفق طرح فاصله گذاری اجتماعی از هیچ تلاشی در استان دریغ نشده است. وی افزود: ان شاء ا… با عنایت خداوند و همراهی هوشمندانه مردم، شر این ویروس از سر مردم کشور به خصوص مردم استان کم شود. وی همراهی مردم و ادامه همکاری کادر درمانی، فعالان نیروی انتظامی، بسیج، راهداری، هلال احمر و سایر عوامل را از شروط موفقیت در این طرح برشمرد.

مشارکت ۹۷ درصد صنوف استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: از آغاز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان بیش از ۹۷ درصد اصناف به صورت داوطلبانه و مسوولانه نسبت به تعطیلی واحدهای خود اقدام کرده و به خوبی با مسئولان استانی همکاری داشته‌اند.داود شهرکی با قدردانی از همراهی تمامی متصدیان اصناف و مشاغل مشمول طرح ادامه داد : به منظور اجرای دقیق و نظارت بر طرح فاصله گذاری اجتماعی در حوزه اصناف، روزانه گشت‌های مشترکی با حضور نمایندگان ادارات مرتبط از جمله پلیس نظارت بر اماکن عمومی، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف در سطح مرکز استان و شهرستان‌ها انجام می‌شود.
وی گفت: طبق دستورالعمل‌ها و مصوبات اجرایی ستاد کرونا و همچنین طرح فاصله گذاری اجتماعی واحدهای غیرضروری تا اطلاع ثانوی باید تعطیل باشند که در این راستا از آغاز این طرح تاکنون یک هزار و ۲۰۰ تذکر شفاهی و ۵۸۵ تذکر کتبی به اصناف استان داده شده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این اقدام در راستای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و براساس عمل به مسئولیت اجتماعی باید توسط اصناف انجام شود ادامه داد: ۳۴ واحد صنفی پس از دادن تذکرات شفاهی و کتبی کماکان بدون توجه به تذکرات به فعالیت خود ادامه دادند که برابر قانون پلمب و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شد.
وی بیان کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی با توجه به اینکه با سلامت مردم در ارتباط است باید با جدیت توسط اصناف اجرا شود و بازرسان این سازمان با همراهی سایر دستگاه‌های نظارتی بر این مهم نظارت خواهند داشت.
شهرکی با تاکید بر اینکه تنها راه شکست این بیماری قطع زنجیره انتقال و ماندن در خانه است گفت: با توجه به موضوع سلامت مردم، از تمامی اصناف غیرضروری درخواست داریم فعالیت خود را تا اطلاع ثانوی و پایان طرح آغاز نکنند، در غیر این صورت با توجه با اهمیت موضوع سلامت جامعه و همچنین اجرای مصوبات ستاد، برخورد قانونی با این دسته از مشاغل صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلامآغاز عملیات اجرایی بیمارستان‌ طبس و نهبندان

بیشتر

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت