یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

کرونا با خشکسالی همدست شد

گروه خبر- کرونا، یک ویروس آب خوار است، همه چیز را باید خوب بشویی تا ازتو و سلامتت دور شود. این شستشوی مکرر که این روزها جزئی از زندگی همه ماست به آب نیاز دارد.آبی که هست اما کم است و البته براساس آنچه مسئولان استان در گیر با خشکسالی خراسان جنوبی می گویند بسیار کم است. وضعیت استان ما در سال‌های گذشته نیز به لحاظ منابع آبی بحرانی بوده است و بسیاری از روستاها به صورت سیار و با تانکر آبرسانی می‌شوند.

خشکسالی در۹۹ درصد مساحت استان
مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه میانگین بارندگی در خراسان جنوبی تا کنون ۱۲۳ میلیمتر بوده است، گفت: این مقدار نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به دوره بلند مدت ۳۴ درصد رشد داشته است.خندان رو با اشاره به خشکسالی‌های چندین ساله در استان بیان کرد: باوجود بارندگی‌های نرمال طی سال گذشته، هنوز آسیب‌های خشکسالی‌های پیاپی گریبانگیر استان است. وی گفت: طبق نظر کارشناسان هواشناسی طی سه سال اخیر رژیم بارش‌ها در کشور تغییر پیدا کرده و بیشتر به صورت بارندگی‌های رگباری شده است.به گفته او با وجود چند سال ترسالی بازهم دو دهه خشکسالی و کمبودهای تجمعی آبی در استان نه تنها جبران نمی‌شود بلکه شاهد افزایش خسارت بارندگی‌های نیز هستیم.وی ادامه داد :به صورت میانگین در استان حدود ۱۳ سال متوالی و در مجموع ۲۰ سال متناوب خشکسالی داشته‌ایم که رخت بر بستن کامل خشکسالی از استان نیازمند همین تعداد ترسالی است.خندان رو با بیان اینکه هنوز هم ۹۹ درصد مساحت استان درگیر با پدیده خشکسالی است، بیان کرد: در حال حاضر ۶۱ درصد مساحت استان درگیر خشکسالی بسیار شدید، ۲۳ درصد خشکسالی شدید، ۱۲ درصد خشکسالی متوسط و چهار درصد نیز درگیر با خشکسالی خفیف است.

افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هم گفت: میزان مصرف آب در اسفندماه ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن ۲۳ درصد و میزان مصرف آب در ایام نوروز ۹۹ نیز نسبت به مدت مشابه در نوروز ۹۸ حدود ۲ درصد افزایش داشته است. حسین امامی با اشاره به اینکه یکی از دلایل افزایش مصرف آب به ویژه در اسفندماه شیوع کرونا و ضرورت رعایت نکات بهداشتی و شست و شوی دست‌ها است، بیان‌کرد: با توجه به ضرورت شست‌وشوی مرتب دست‌ها در طول روز به مدت ۲۰ ثانیه، باید هنگام استفاده از مایع دستشویی تا زمان آبکشی، شیر آب را بسته نگهداریم. وی عنوان کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب به معنای مصرف نکردن نیست بلکه به معنای درست مصرف کردن از این نعمت الهی است که حیات کلیه انسان‌ها و موجودات کره خاکی به آن وابسته است. وی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس و ضرورت مقابله و پیشگیری از انتقال آن، آب یکی از اساسی‌ترین نیازها محسوب می‌شود.وی با تأکید بر اینکه رعایت همین نکات کوچک در مجموع موجب صرفه‌جویی در حجم زیادی از آب می‌شود، ادامه‌داد: بستن شیر آب در ۲۰ ثانیه زمان شست‌و شو باعث ۶ لیتر صرفه‌جویی در مصرف آب شرب می‌شود. وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده متوسط مصرف آب در هر دقیقه ۱۵ تا ۱۸ لیتر است که در ۲۰ ثانیه پنج الی ۶ لیتر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گفت: با این حساب اگر در روز ۲۰ مرتبه دستان خود را ۲۰ ثانیه بشوریم در مجموع در یک شبانه‌روز ۱۱۰ لیتر آب معادل ۷۴ بطری بزرگ آب معدنی مصرف کرده‌ایم. شیر آب را ببندیدامامی اظهار کرد: با توجه به همه این آمارها و ارقام باید تأکید کرد که ۲۰ ثانیه شستن دست‌ها به معنای ۲۰ ثانیه باز گذاشتن شیر آب نیست.وی بیان‌کرد: از آنجایی که در راستای پیشگیری از شیوع کرونا مردم باید در خانه بمانند تا زنجیره انتقال قطع شود، بسیاری از خدمات شرکت آب و فاضلاب از جمله خدمات ۲۰ گانه پس از فروش به صورت غیرحضوری و از طریق سایت www.abfa-khj.ir ارائه می‌شود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ادامه‌داد: همچنین تلفن ۱۲۲ به صورت ۲۴ ساعت و شبانه‌روزی پاسخگوی حوادث و اتفاقات آب و فاضلاب است. امامی یادآور شد: نباید فراموش کنیم که ما در یک استان کویری و با بارندگی به نسبت کم هستیم و از این منظر رعایت الگوی صحیح مصرف آب در خراسان جنوبی از اهمیت مضاعفی برخوردار است. وی تاکید کرد: باید در عین رعایت مؤلفه‌های بهداشتی در زمان شیوع کرونا، رعایت صرفه‌جویی مصرف آب را نیز داشته باشیم. امامی عنوان کرد: هرچند در سال جاری بارندگی‌های مناسبی داشتیم اما تا رسیدن به تعادل منابع آب زیرزمینی باید مدیریت مصرف را مورد توجه ویژه قرار دهیم. معاون آب منطقه‌ای استان هم پیش از این به رسانه‌ها اعلام کرد: هفت سد مخزنی با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب در استان وجود دارد. پورجعفر با بیان اینکه در پی بارندگی‌های اخیر پنج میلیون مترمکعب روان آب در سدهای استان مهار شده است، ادامه داد: حجم فعلی آب سدها به ۲۳ میلیون مترمکعب رسیده است. وی بیان کرد: با وجود بارندگی‌های اخیر هنوز بخش زیادی از این سدها خالی است. این روزها اگرچه همه ما دغدغه‌هایی از شیوع ویروس کرونا داریم و تمام تلاش‌ها بر این است تا درگیر این بیماری منحوس نشویم اما باید در کنار رعایت نکات بهداشتی مدیریت صحیح مصرف را داشته باشیم تا در این شرایط حساس و یا بعد از شکست کرونا با مشکل مواجه نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلامآغاز عملیات اجرایی بیمارستان‌ طبس و نهبندان

بیشتر

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت