دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

هشدار هواشناسی؛ تگرگ، رعد و برق، روان آب

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی با صدور اطلاعیه و اخطاریه جوی درباره تقویت سامانه بارشی در این استان و اثرات آن از جمله وقوع روان آب و آبگرفتگی معابر هشدار داد.
در این اطلاعیه آمده است: مطابق با الگوی نقشه‌های پیش یابی و تصاویر ماهواره هواشناسی به تدریج تا امروز با افزایش سرعت وزش باد گاهی گرد و خاک، افزایش ابر و رگبار و رعد و برق و در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ قابل پیش بینی است.
فردا ناپایداری‌های جوی در منطقه تقویت می‌شود لذا وزش باد شدید سبب خیزش گرد و خاک خواهد شد و با انتقال رطوبت، رگبار و رعد و برق و در برخی نقاط شرق و شمالی استان وقوع روان آب و آبگرفتگی پیش بینی می‌شود، در مناطق کوهپایه‌ای احتمال بارش تگرگ نیز وجود دارد. منطقه اثر تقویت سامانه بارشی از فردا، اغلب مناطق استان است و در شهرستان‌های زیرکوه، قاینات، درمیان و نقاطی از سربیشه و بیرجند احتمال روان آب و آبگرفتگی معابر وجود دارد.
اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی با پیش بینی سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و برخورد صاعقه و احتمال بارش تگرگ در مناطق مرتفع، بر خودداری از سفرهای غیرضروری و رعایت قوانین و مقررات رانندگی تاکید کرد.
خودداری از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، پرهیز از چرای دام و دوری از صعود به ارتفاعات از دیگر توصیه‌های هواشناسی است و احتمال خسارت در اثر وزش باد شدید به سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، سقف و پوشش گلخانه‌ها نیز وجود دارد.سامانه بارشی در ۲ هفته اخیر نیز در خراسان جنوبی فعال بود و در پی هشدار هواشناسی ۱۳۸ تیم امدادی و عملیاتی تا صبح چهرشنبه گذشته در این استان آماده باش بودند که ۵۱۱ نفر گرفتار در سیلاب اخیر امدادرسانی شدند و ۴۴ نفر در این استان از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرواز چهارشنبه شرکت هواپیمایی ایران ایر در مسیر بیرجند – مشهد -بیرجند تا دوم آبان

بیشتر

گرد و غبار ناشی از کانون بحرانی فرسایش بادی در خراسان جنوبی سالانه ۸۳ میلیارد

بیشتر

رکورد مصرف برق روز در تابستان ۱۴۰۳یکبار دیگر در خراسان جنوبی شکسته شد. مدیر عامل

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت