شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

صادرات استان 8 پله بالا رفت

مدیرکل گمرکات خراسانجنوبی گفت: صادرات کالا از گمرکات خراسانجنوبی به خارج از کشور در سال گذشته 486 میلیون و 776 هزار و 93 دلار ارزآوری داشته است. محمدعلی خاشی به تشریح صادرات و واردات گمرگات خراسانجنوبی در سال 98 پرداخت و اظهار کرد: در سال گذشته 125 فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش سه هزار و 958 دلار از استان پست شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال 97 از نظر وزن 34 درصد و از نظر ارزش 75 درصد کاهش داشته است.
به گزارش فارس وی از جابهجایی 33 هزار و 454 مسافر از پایانه مرزی و فرودگاه بیرجند در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: در سال گذشته برای 26 هزار و 271 نفر مسافر ورودی و 22 هزار 178 نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و همچنین فرودگاه بینالمللی بیرجند دو هزار و 501 مسافر ورودی و دو هزار و 504 مسافر خروجی داشته است.
مدیرکل گمرکات خراسانجنوبی از ارسال دو میلیون و 793 هزار و 801 تن کالا از سایر استانها از گمرکات خراسانجنوبی به خارج از کشور خبر داد و عنوان کرد: مجموع کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسانجنوبی در سال گذشته 486 میلیون و 776 هزار و 93 دلار بوده که این میزان صادارت نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر وزنی هشت درصد افزایش و از نظر ارزش دلاری 21 درصد کاهش داشته است. خاشی مطرح کرد: صادرات قطعی از گمرک و بازارچه ماهیرود در مجموع 100 میلیون و 32 هزار و 203 دلار با وزن یک تن و 424 هزار و 59 تن بوده که این صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی 18 درصد کاهش و به لحاظ وزنی 44 درصد افزایش داشته است.
وی اعلام کرد: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل سیمان، گازوئیل، صیفیجات، هیدروکربن، نمک، عایق رطوبتی، روغن سوخت، کاشی، سرامیک و قیر بوده که این کالاها به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمنستان و ارمنستان صادر شده است. مدیرکل گمرکات استان با اشاره به آمار واردات کالا از گمرکات استان، مطرح کرد: در سال گذشته واردات گمرکات استان دو هزار و 561 تن به ارزش 30 میلیون و 651 هزار و 150 دلار بوده که نسبت به سال 97 از نظر وزنی 60 درصد و از نظر ارزش دلاری 590 درصد افزایش دارد.
خاشی ادامه داد: عمده کالاهای وارداتی به استان پنل های خورشیدی، قطعات مربوط به خط تولید کاشی، شتر، گوسفند، برنج، بذر یونجه و ریحان بوده که از چین و کشورهای همسایه به خراسانجنوبی وارد شده است. وی با بیان اینکه در سال گذشته 545 دستگاه کامیون ترانزیت خارجی داشتهایم، افزود: گاز مایع، گردو و کود شیمیایی و آلی از کشورهای عراق، اندونزی، ترکیه و مالزی از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان صادر شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

ستاد مدیریت بحران استان، ادارات دولتی خراسان حنوبی را پنجشنبه های هر هفته ، تا

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت