دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

سایه مهاجرت بر «درمیان »

سایه مهاجرت بر «درمیان »

سرپرست فرمانداری شهرستان درمیان گفت: کاهش نرخ جمعیت شهرستان تنها به دلیل مهاجرت است و باید با توسعه جلوی این میزان از مهاجرت‌ها گرفته شود.
بخشی در جلسه بررسی مشکلات شهرستان درمیان ادامه داد: بالاترین میزان زاد و ولد در سطح استان مربوط به شهرستان درمیان است اما متأسفانه آمار عکس این موضوع را نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه ۷۳ درصد جمعیت شهرستان درمیان روستایی هستند، گفت: ضروری است به قشر زحمت کش روستایی که عمدتاً در بخش کشاورزی نیز فعالیت دارند، توجه و ممیزهای خاص در حوزه توسعه کشاورزی و دامپروری انجام شود. وی ادامه داد : با توجه به همجواری شهرستان درمیان با کشور افغانستان ضرورت دارد در خصوص بازارچه مرزی تصمیمات ویژه‌ای اخذ شود. بخشی با اشاره به اینکه شهرستان درمیان هیچ اعتبار ملی در حوزه راه ندارد، بیان کرد: کلیه ناوگان شهرستان باید در کمیته برنامه‌ریزی از اعتبارات شهرستان تأمین شود که این امکان پذیر نیست و باعث شده راه‌های ما فرسوده و با عرض کم باشد. وی با اشاره به اینکه سیمان تولیدی باقران جز بهترین سیمان‌های منطقه شناخته شده است، افزود: جاده دسترسی به این کارخانه متأسفانه جاده ناامنی است.وی با اشاره به اینکه سهمیه سوخت مرزنشینان به کسانی تعلق می‌گیرد که در شعاع ۲۵ کیلومتری مرز قرار داشته باشند، عنوان کرد: درمیان جزو کم برخوردارترین شهرستان‌ها استان است لذا تقاضا داریم هر سه بخش شهرستان بتوانند از سهمیه سوخت برخوردار شوند.

تاکید بر وحدت مسئولان

منتخب مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس مردم را مهم ترین پشتوانه جمهوری اسلامی دانست و گفت: مسئولان برای حل مشکلات مردم وحدت عملی داشته باشند.
خسروی با بیان اینکه اگر پشتوانه مردم وجود نداشته باشد به هیچ جایی نخواهیم رسید، عنوان کرد: امروز جذبه جمهوری اسلامی بر هیچکس پوشیده نیست که این قدرت خداوند متعال است. وی با اشاره به اینکه نماینده مجلس مسئول اجرایی نیست، بیان کرد: نماینده مردم می‌تواند مشکلات مردم و حوزه انتخابیه خود را در مرکز کشور با مسئولان مطرح و پیگیری کند. وی با بیان اینکه در دیداری که با نمایندگان مردم استان در شهرستان‌های مختلف داشته‌ایم مقرر شد پیگیری مسائل مختلف در سطح استان بین نمایندگان تقسیم شود، اظهار کرد: در شرایط امروز باید از ابتکارات داخلی استفاده کنیم.

شهرک صنعتی فعال نداریم

حجت الاسلام خزاعی، امام جمعه درمیان نیز در این جلسه اظهار کرد: شهرستان درمیان شهرک صنعتی فعال و درستی ندارد و تنها کارخانه‌ای که فعالیت خوبی دارد سیمان باقران است. وی با بیان اینکه در خصوص کارخانه قند قهستان هنوز اقدامی صورت نگرفته است که باید در دستور کار مسئولان باشد، افزود: تقاضا داریم ادارات و ارگان‌ها پروژه‌ها را پیگیری کنند و نگذارند سال‌های سال بر روی زمین بمانند.

ادامه تعطیلی کارخانه قند قهستان

امام جمعه اهل سنت درمیان با اشاره به ادامه تعطیلی کارخانه قند قهستان و بیکاری تعداد زیادی از کارگران گفت: مردم شهرستان از تعطیلی کارخانه قند قهستان رنج می‌برند و بسیاری از کارکنان آن خانه نشین شدند لذا امیدواریم با پیگیری‌های لازم شاهد تحول و رفع مشکلات در این حوزه باشیم. مولوی احمد عبداللهی اظهار کرد: شهرستان درمیان حضور خوبی در انتخابات داشته است که این نشان از انقلابی بودن مردم منطقه دارد. وی گفت: مردم شهرستان درمیان در سال ۱۳۷۲ املاکی را خریداری کردند که هنوز مکان آن‌ها مشخص نیست لذا پیگیری‌های زیادی انجام شد اما متأسفانه چون تعامل خوبی بین ادارات وجود نداشته تا کنون هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

بخشش اجاره بهای موقوفات مجوز می خواهد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در ارتباط با بخشودگی اجاره بهای موقوفات استان گفت: مالکیت موقوفات شخصی و دولتی نیست و مباحث شرعی مرتبط با خود دارد.حجت الاسلام بخشی پور گفت: بخشش اجاره بهای املاک موقوفات باید با اجازه نماینده ولی فقیه در اوقاف و ریاست سازمان باشد لذا در این خصوص مکاتبات لازم صورت گرفته است اما هنوز تصمیم نهایی اخذ نشده است.وی افزود: باید توجه داشت که برای بخشش اجاره بهای موقوفات باید موقوف‌ علیه نیز مدنظر قرار بگیرد چون درآمد حاصل از آن برای افرادی که ملک وقف آنها شده و از طرفی نیازمندان و محرومان هزینه می‌شود. به گزارش ایرنا، وی درباره برنامه های ماه رمضان گفت: بقاع متبرکه و اماکن مذهبی در ماه مبارک رمضان بسته است اما برنامه‌های معنوی و فرهنگی به صورت مجازی یا از طریق صدا و سیما پخش می‌شود.حجت‌الاسلام پرویز بخشی پور افزد: برگزاری هرگونه آیین و تجمع به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان ممنوع است. وی گفت: برنامه‌های زیادی در ایام ماه مبارک رمضان پیش‌بینی شده است از جمله جزء خوانی و قرائت مجلسی قرآن با حضور قاریان در بقاع متبرکه و پخش در فضای مجازی را خواهیم داشت. مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از تولید و پخش برنامه تلویزیونی منبر مجازی خبر داد و گفت: زیارت مجازی امامزادگان و تولید و پخش برنامه معرفی امامزادگان استان از شبکه استانی و شبکه سراسری شما نیز در ماه رمضان دنبال خواهد شد.حجت‌الاسلام بخشی ‌پور عنوان کرد: برای شب‌های قدر و شب شهادت حضرت علی(ع) نیز برنامه‌ریزی شده تا مراسم در برخی بقاع شاخص استان برگزار و به صورت مجازی پخش شود.وی با اشاره به اجرای طرح ضیافت الهی در ایام ماه مبارک رمضان یادآور شد: در قالب این طرح از محل موقوفات و کمک‌های خیرین ۲ هزار و ۵۰۰ بسته غذایی و بیش از ۳۰۰ بسته بهداشتی بین خانواده‌های نیازمند توزیع خواهد شد.

دغدغه بازار فرش در روزهای آلوده به کرونا

رئیس اتحادیه فرش دستباف گفت: قرنطینه خانگی بی‌شک آمار تولید فرش دستباف را افزایش داده اما سوال این است که این فرش‌ها و تابلو فرش‌ها قرار است در کدام بازار به فروش برسد.کامیابی ادامه داد : اگر قرار است در راستای افزایش تولید فرش دستباف برنامه‌ای داشته باشیم در وهله اول باید بازار فروش آن را به صورت دقیق مشخص کنیم.به گزارش مهر وی ادامه داد: متأسفانه ۹۳ درصد بافندگان فرش دستباف بیمه نیستند. وی با اشاره به اینکه در راستای بازاریابی برای فرش دستباف باید رونق صادرات داشته باشیم، ادامه‌داد: رفع موانع صادرات در حیطه استان خراسان‌جنوبی نیست و بیشتر به روابط بین کشورها و موضوعات متعدد فرا استانی بستگی دارد.وی با بیان اینکه صادرات فرش از گمرک خراسان جنوبی به هیچ وجه موضوعیت ندارد، بیان‌کرد: این نکته را از آن رو بیان می‌کنیم که کشورهای همسایه و هم مرز ما چون افغانستان و پاکستان خریدار و سفارش دهنده فرش ما نیستند.رئیس اتحادیه فرش دستباف با اشاره به اینکه بیمه قالیبافان همچنان یکی از موضوعات مهم و اساسی در خراسان‌جنوبی است، گفت: متأسفانه وضع درآمدی دولت اجازه حل این مشکل را نمی‌دهد هر چند این مسئله در قوانین مصوب شده بود.کامیابی با تأکید بر اینکه کمتر از چهار هزار نفر از بافندگان فرش دستباف در خراسان‌جنوبی بیمه هستند، اظهار کرد: این در حالی است که حدود ۵۰ هزار بافنده فرش در خراسان‌جنوبی داریم.

شناسایی ۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تعداد مبتلایان قطعی به بیماری کرونا در خراسان جنوبی با شناسایی 3 مورد جدید تا روز چهارشنبه به 464 نفر رسید. مهدی زاده افزود: این تعداد از بین 41 آزمایش شناسایی شدند که یک نفر از بیرجند، یک نفر از قاین و یک نفر مربوط به طبس است به گفته وی تاکنون جواب تست 464 نفر مثبت شد واز این تعداد 407 بیمار از بیمارستان‌ها ترخیص شدند و ۱۵ نفر بستری اند. وی افزود : فوت جدید در استان نداشتیم – صدا و سیما

آزادسازی مشروط وام مسکن محرومان از دیروز

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: افرادی که از دیروز سوم اردیبهشت عملیات ساخت و ساز مسکن خود را دوباره آغاز کنند و رونق دهند، با تایید فرمانداری‌ها تسهیلات بلاعوض و کم بهره آنها به نسبت پیشرفت فیزیکی طی ۲۴ ساعت آزادسازی می‌شود. سید کمال الدین میرجعفریان در بازدید از روند احداث مسکن محرومان شهرستان خوسف افزود: متقاضیان مسکن محرومان در حداقل زمان ممکن واحدهای خود را تکمیل کنند و این فرصت طلایی را از دست ندهند.وی گفت: عده‌ای از متقاضیان، روند احداث واحدهای خود را به کندی پیش می‌برند که نیاز است در این کار تسریع کنند.وی ادامه داد: اگر پیشرفت فیزیکی طرح‌های مسکن محرومان بالا باشد و به مرحله بهره‌برداری برسد، متقاضیان از آزادسازی ۱۰۰ درصدی تسهیلات بلاعوض و کم بهره بهره‌مند می‌شوند.وی با یادآوری آغاز عملیات اجرایی ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در سال گذشته توسط بنیاد مسکن و کمیته امداد و با پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی و مساعدت سازمان برنامه و بودجه در استان گفت: از این تعداد ۲ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده، سه هزار واحد تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است و بقیه واحدها با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف در دست اجراست.میرجعفریان افزود: قبل از عید نوروز، قرار بود تعدادی واحد مسکونی افتتاح شود که به دلیل شیوع کرونا، افتتاح سه هزار واحد به زودی و در شرایط مناسب رقم خواهد خورد.وی با تاکید بر اینکه هیچ طرح و پروژه عمرانی نباید به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف یا عملیات اجرایی آن محدود شود ادامه داد: در ستاد کشوری و استانی مبارزه با کرونا مصوبه‌ای مبنی برای محدودیت فعالیت‌های عمرانی در استان نداشته‌ایم – hdvkh

حمایت بسیج از نوآوری کرونایی

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان از طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در زمینه پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر حمایت می‌کند. مرتضی عظیمی‌فر افزود: اگر طرحی کارآمد و خوب باشد، بدون سقف حمایت می‌شود. وی ادامه داد: این مرکز از ابتدای امسال از پنج طرح پژوهشی نخبگان حمایت کرده است – ایرنا

تشکیل حلقه های صالحین، ماموریت بسیج

نماینده ولی فقیه در استان گفت: الگوی تشکیل حلقه های صالحین در سایر کشورهای اسلامی در حال تحقق است. حجت الاسلام و المسلمین عبادی در دیدار مربیان و سرگروه های حلقه ها صالحین با بیان اینکه دشمنان می خواهند این حرکت های بسیج را متوقف کنند، افزود: آنها بدانند این حرکت در کشور ما شروع شده و در سایر کشورهای اسلامی هم امروز این حلقه ها تشکیل شده است. صادق احمدی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه در بیرجند نیز گفت: هم اکنون 15 هزار نفر در 950 حلقه صالحین عضو هستند.

7 واحد برای تولید اقلام بهداشتی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: در حال حاضر 7 واحد تولیدی استان در زمینه تهیه اقلام بهداشتی مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با کرونا همکاری دارند. احتشام افزود: در این واحدهای تولیدی انواع محلول ضدعفونی کننده، دستکش، ماسک، محلول سفیدکننده، الکل، گاز اکسیژن و سایر اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم تولید می‌شود.

«هم‌چون پدر، مهربان» تا نیمه اردیبهشت

فراخوان مسابقه «هم‌چون پدر، مهربان» در بخش‌های نقاشی و خوشنویسی ویژه کودکان و نوجوانان، تا ۱۵ اردیبهشت تمدید شد. این فراخوان که در پی شهادت غرورآفرین و مظلومانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شده بود، به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا تمدید شد. محور موضوعی این فراخوان، شهدای مقاومت است که علاقه‌مندان می‌توانند در بخش مسابقه خوشنویسی و مسابقه «نقاشی» با خلق اثر از تصاویر شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت پرتره یا پرتره‌های محیطی، و… شرکت کنند.

تندباد و گرد و غبار در آسمان، امروز

کارشناس هواشناسی استان گفت: برای امروز ناپایداری‌های جوی به صورت بارش پراکنده، وزش تندباد، در برخی نقاط گرد و خاک همراه با رگبار و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ و برخورد صاعقه در مناطق مستعد و کوهپایه‌ای استان است. نخعی افزود: جمعه و شنبه شب هم افزایش ابر و رگبار و رعد و برق در برخی شهرستان‌ها پیش بینی می‌شود.وی ادامه داد: روند تغییرات دما هوای امروز تا اوایل هفته آینده افزایشی است.

مبارزه 24 شرکت فناور استان با ویروس کرونا

رئیس پارک علم و فناوری استان گفت:۲۴ شرکت فناور خراسان جنوبی برای مقابله با کرونا به تولید محصول یا ارائه خدمات می‌پردازند.ناصری افزود: یکی از شرکت‌ها که در گذشته در زمینه تولید عرقیجات و عصاره گیری فعال بود اکنون روزانه ۸۰۰ لیتر الکل ۷۸ درصد تولید می‌کند.وی از فعالیت پنج فروشگاه اینترنتی در استان از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: تولید دستکش یکبار مصرف، ماسک، محلول ضدعفونی کننده سطوح و دست، محافظ صورت، برگزاری ویدئوکنفرانس‌های آنلاین و آموزش‌های مجازی از دیگر فعالیت‌های این شرکت‌ها در شرایط کنونی است.وی به حمایت‌های پارک علم و فناوری از کسب و کار‌ها در شرایط شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: اجاره بهای سه ماهه ابتدای سال ۹۹ واحد‌های فناور آسیب دیده از کرونا بخشوده و چک اجاره بهای سه ماهه پایان سال ۹۸ واحد‌های فناور نیز به مدت ۶ ماه به تعویض انداخته شد.

آغاز نظارت بازرسان صمت بر بازار رمضان

در آستانه ماه مبارک رمضان، طرح نظارتی سازمان صمت برای رصد بیشتر بازار از دیروزآغاز شد.تهوری، معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان گفت: با توجه به افزایش تقاضا برای برخی کالا‌ها در این ماه، ۲۵ تیم بازرسی در سراسر استان بر واحد‌های صنفی توزیعی و خدماتی و انبار‌های کالایی بصورت صبح و عصر نظارت می‌کنند.

برداشت گوجه سبز و آلو در استان

مدیرباغبانی جهاد کشاورزی گفت: برداشت گوجه سبز و آلو از باغ‌های خراسان جنوبی آغاز شد.، رضایی سطح زیر کشت این محصولات در استان را ۳۲۵ هکتار اعلام و پیش بینی کرد: امسال هزار و ۲۰۰ تن آلو و گوجه سبز از باغات برداشت شود.وی افزود: آلو بخارا، آلو قطره طلا، آلو سیاه، گوجه سبز، گوجه ملایری و گوجه سبز از ارقام این محصولات است.برداشت محصولات گوجه سبز و آلو در خراسان جنوبی با توجه به نوع ارقام تا پایان خرداد ادامه دارد.

پیشرفت ۶۵ درصدی اولین کارخانه تولید کاغذ استان

اولین کارخانه تولید کاغذ و مقوای خراسان جنوبی ۶۵ درصد پیشرفت کاری دارد. رئیس سازمان صمت استان در بازدید از این واحد صنعتی گفت: طرح تولید انواع کاغذ و مقوا و انواع پودر‌های صنعتی و معدنی در زمینی به مساحت ۷ هکتار با سرمایه گذاری ۸۰ میلیارد تومان در مجاورت شهرک صنعتی بیرجند در حال احداث است.شهرکی با بیان اینکه این طرح تا بهمن به بهره برداری می‌رسد افزود: با آغاز بکاراین واحد، زمینه اشتغال برای حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم فراهم میشود.

اتصال بیش از نیمی از دانش آموزان به شبکه شاد

بیش از 50 درصد دانش آموزان استان تاکنون به شبکه شاد متصل شدند. مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه 80 درصد مدیران و معلمان هم عضو این شبکه شدند، گفت: فعالیت اپلیکیشن شاد در همه دوره های تحصیلی آغاز شده و بیش از 570 آموزشگاه به این شبکه متصل هستند. وی ادامه داد :بر اساس تفاهم‌نامه ای با وزارت ارتباطات مناطق محروم هم به اینترنت متصل می شوند و تا اجرایی شدن آن، راهبران آموزشی این دانش آموزان را از محتواهای آموزشی بهره مند می کنند – صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلامآغاز عملیات اجرایی بیمارستان‌ طبس و نهبندان

بیشتر

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت