دلربایی ترش و شیرین‌های ملس دردل کویر

خبرنگاران جوان- باز هم تابستان و فصل برداشت نوبرانه‌های خوش آب و رنگ، زردآلو، آلبالو و گیلاس از میوه‌های ترش و شیرین هستند که به ایستگاه برداشت رسیده اند. خرداد ماه که به روزهای پایانی خود می رسد نوبرانه های خوش آب و رنگ تابستانی آماده چیدن می شوند ، از زرد آلو که چشم و چراغ میوه های تابستانی است گرفته تا آلبالو و گیلاس های خوشمزه زیبایی خاصی به باغات سرسبز خراسان جنوبی بخشیده است. میوه‌هایی آبدار که سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین A و C است و درفصل تابستان مشتری‌های پرو پا قرص خودش را دارد.از تازه خوری گرفته تا تهیه کمپوت، مربا، شربت و برگه .

کام شیرین باغداران اکبر آباد از وفور نوبرانه‌ها

راهی کوچه باغ‌های باصفای روستا‌های اکبر آباد و نوفرست شهرستان بیرجند شدیم جایی که زرد آلو‌های خوش رنگ و رو و آلبالو گیلاس‌های سرخ و شیشه‌ای روی شاخه درختان خودنمایی می‌کردند. این روزها کشاورزان سخت مشغول تلاش اند و ثمره یک سال کار و تلاش خودشان را با رضایت و خوشحالی از شاخه‌ها می‌چینند. اکبر آبادی یکی از باغداران روستای اکبر آباد گفت: چند سالی می‌شود که نهال میوه‌های هسته دار مانند زرد آلو، آلبالو و گیلاس را در باغم کاشته ام خداروشکر روستای اکبر آباد آب و هوای مناسبی برای پرورش این میوه‌ها دارد. او افزود: به لطف بارندگی‌های دو سال گذشته امسال محصول پرباری را داریم و درختان از شدت فراوانی محصول کمر خم کرده اند. این باغدار بیان کرد: هر چند امسال باردهی محصول خوبی را داریم، اما مواجه با آفت کرم سر شاخه خوار بسیاری از کشاورزانی را که مراقبت‌های لازم مانند آبدهی به موقع و سم پاشی را انجام نداده بودند با چالش رو به رو کرده است.

زرد آلو‌های آبدار و رسیده ثمره تلاش‌های یکساله کشاورزان

یکی از باغداران روستای نوفرست گفت: منطقه نوفرست دارای اقلیمی مناسب برای کاشت میوه‌های هسته دار است، چند سالی می‌شود که کشاورزان نوفرستی درآمد خوبی را از فروش این محصولات به دست می‌آورند. او افزود: ترسالی‌های امسال کام خشک زمین‌ها را سیراب کرده و محصول خوبی را برای ما به ارمغان آورده است. این باغدار گفت: ارگانیک بودن، استفاده از کود حیوانی، حذف کود‌های شیمیایی و آبیاری‌های دوازده روزه باعث شده تا فروش محصول ما افزایش پیدا کند.

روز‌های گرم تابستان و بازار داغ فروش آب آلبالو

در این روز‌های گرم و آفتابی سری به آبمیوه فروشی‌های سطح شهر زدیم. بازار فروش این صنف حسابی داغ بود، یکی از مغازه داران به ما گفت: خداروشکر در طول روز مشتریان زیادی برای خرید آب آلبالو داریم. او افزود: در این روز‌های گرم تنها خوردن یک لیوان آب آلبالوی خنک می‌تواند انرژی بدن را بالا برده و آب مورد نیاز بدن را تامین کند. علاوه بر مصرف آب آلبالو، خانم‌های هنرمند از این میوه و میو‌هایی مثل زرد آلو و گیلاس؛ انواع شربت، کمپوت، مربا و برگه درست می‌کنند.

نوبرانه‌هایی با طعم و چاشنی سلامتی

امیر آبادی کارشناس جهاد کشاورزی گفت: زرد آلو سرشار از ویتامین‌های A و C و آهن است؛ مواد مغذی موجود در زردآلو از چشم‌ها و قلب حفاظت می‌کنند و فیبر موجود در آن بر علیه بیماری‌ها مبارزه می‌کند. او افزود: زردآلو منبع غنی بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) است. زردآلو‌هایی که رنگ نارنجی تیره دارند، حاوی بتاکاروتن بیشتری هستند. مواد غذایی حاوی بتاکاروتن باعث کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته، آب مروارید و بعضی سرطان‌ها می‌شوند. امیر آبادی در رابطه با خواص گیلاس نیز بیان کرد: میوه گیلاس علاوه بر ویتامین‌ها و املاح مهم، دارای آنتوسیانین‌هایی است که اثر آنتی اکسیدانی دارند؛ مصرف خوراکی گیلاس ادرار آور و له شده آن به عنوان ماسک زیبایی برای صورت مناسب است. کارشناس جهاد کشاورزی تصریح کرد: میوه آلبالو نیزبرای بیماران قلبی و روماتیسمی فوق العاده مفید بوده و می‌تواند زیبایی را به خانم‌ها به ارمغان بیاورد. او ادامه داد: خواص آلبالو و گیلاس مانند هم است و مصرف آن اعصاب را آرامش می‌دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. محمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند با اشاره به اینکه خشکسالی‌های ۲۰ ساله امان کشاورزان را بریده و آن‌ها را با مشکل شدید کم آبی مواجه کرده است، گفت: چند سالی می‌شود که کشاورزان استان برای بهره وری حداکثری از منابع آبی و ایجاد منبع درآمدی پایدار برای خودشان به سمت کشت میوه‌های هسته دار رفته اند. او افزود: کشت این میوه‌ها در دامنه‌های کوه باقران که شرایط نگهداری و رشد میوه‌های هسته دار در آن فراهم است رونق داشته ودرآمد زایی خوبی را نصیب مردمان این منطقه کرده است. محمدی بیان کرد: ریزش باران‌های کافی در دو سال گذشته و آب گیری قنوات باردهی محصول خوبی را در پی داشته است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند ادامه داد:هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی به کشت میوه‌های هسته دار اختصاص یافته که سهم شهرستان بیرجند از این میزان سطح زیر کشت ۶۰ هکتار است. او تصریح کرد: پیش بینی شده از باغات سرسبز استان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تن و از باغات شهرستان بیرجند نیز ۲۲۰ تن میوه نوبرانه برداشت شود. با وجود دو دهه خشکسالی های مکرر، اما ریزش رحمت الهی در دو سال گذشته کام خشک باغات را سیراب و دل کشاورزان را شاد کرده است. حالادر کنار زعفران و زرشک و عناب که محصولات استراتژیک هستند خراسان جنوبی را به نام میوه‌های هسته دارش نیز می‌شناسند. میوه‌هایی که مانند نگینی در کویر می‌درخشند و پرورش آن درآمد خوبی را نصیب مردمان این منطقه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


گره خوردن موها با موی خیسموی خیس شکننده است. وقتی بدون خشک کردن موهایتان به

بیشتر

کتاب ربکا از روی کتاب ربکا اقتباس‌ های سینمایی و ادبی بسیاری شده است.آلفرد هیچکاک

بیشتر

سلام . در استان ما و مخصوصا بیرجند دو چالش فرهنگی داریم که اگر بتوانیم

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فرم

فرم گزارش اشکال در سایت