دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

بانک نیازمندان

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به تلاش استان برای ایجاد وحدت رویه و انسجام‌بخشی در مباحث اجتماعی، شورای محرومیت زدایی با هدف ارایه خدمات عدالت محور تشکیل می‌شود. محمدصادق معتمدیان در نشست مجمع خیرین سلامت استان با تاکید بر لزوم ساماندهی روند اجرای برنامه های مؤسسات خیریه و گروه‌های مردمی در زمینه جلب مشارکت‌های عمومی تصریح کرد: اقدامات پراکنده و جزیره‌ای، می‌تواند آسیب‌هایی به همراه داشته باشند. به گزارش ایرنا وی با اشاره به همراهی همیشگی مردم در شرایط خاص یادآور شد: جلب کمک‌ها باید به گونه‌ای باشد که اعتماد عمومی را خدشه‌دار نکند. وی تشکیل شورای محرومیت‌زدایی مسایل اجتماعی را اولین گام برای تحقق این هدف برشمرد و گفت: این شورا با محوریت دفتر اجتماعی استانداری و با حضور مجمع خیرین سلامت، نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد، گروه ‌های جهادی با هدف انسجام بخشی در بحث اجتماعی محرومیت زدایی شکل می‌گیرد.

برنامه های موفق محرومیت زدا
معتمدیان با اشاره به تجربه‌های موفق خراسان جنوبی در زمینه انسجام و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی افزود: در سال ۹۸ با انسجام بین دستگاه‌ها و نهادهایی که در زمینه محرومیت‌زدایی فعالیت می‌کردند، به عنوان اولین استان توانستیم به صورت منطقه‌ای برای رفع محرومیت اقدام کنیم.
وی اظهار کرد: در پی این اتفاق کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان نهادهای معین، برای رفع محرومیت از شهرستان‌های مرزی استان ورود کردند.
معتمدیان ادامه داد: برگزاری جشن گلریزان و افزایش قابل توجه کمک‌های مردمی و نهادها برای تامین البسه عید دانش آموزان نیازمند نیز از پیامدهای مطلوب وحدت رویه نهادها و مؤسسات خیریه و مردم بود. وی تصریح کرد: این وحدت رویه باید در موضوع محرومیت‌زدایی مسایل اجتماعی نیز اتفاق بیفتد تا نتایج مطلوب‌تری به همراه داشته باشد. استاندار گفت: با وجود همه مشکلات ناشی از خشکسالی و تأثیری که بر درآمدها داشته مردم استان در امور خیریه، مشارکت قابل تحسینی دارند و همین امر سبب شده خراسان‌جنوبی از استان‌های پیشرو در جلب مشارکت‌های مردمی باشد. وی با اشاره به شرایط فعلی کشور و شیوع بیماری کرونا و وفاق و همدلی صورت گرفته میان آحاد مردم و مسئولان گفت: بخش عمده‌ای از کمک‌های مردمی در شرایط فعلی، مربوط به تامین اقلام بهداشتی ویژه خانواده‌های نیازمند است.

حفاظت از خیرخواهی مردمی
وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود که این حرکت‌های مردمی آسیب نبیند و تقویت شود.استاندار با تاکید بر شرایط فعلی کشور و فعالیت گروه‌های مختلف برای جلب کمک‌های مردمی و تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز خانواده‌های بی بضاعت، افزود: با اعلام وزارت کشور، در بحث جذب کمک‌های مردمی در حوزه سلامت، مرجعیت با مجمع خیرین سلامت است. معتمدیان ادامه داد: این موضوع نافی فعالیت سایر بخش‌ها نیست اما با توجه به اشراف مجمع خیرین سلامت بدون تردید این مرجعیت نتایج بهتری به همراه دارد. وی با اشاره به اقدامات مجمع خیرین سلامت در سطح استان از فرمانداران خواست نسبت به فعال‌سازی این مجمع در همه شهرستان‌های استان اقدام کنند. استاندار افزود: یکی از مهمترین اقدامات مجمع احداث پروژه‌های بهداشتی درمانی به ویژه در مناطق کمتر برخوردار است. وی تاکید کرد: تلاش ما بر این است که در بحث سلامت و بهداشت استان به میانگین خوبی در کشور برسیم.

اصلی ترین برنامه ها
معتمدیان افزود: تدوین بانک اطلاعاتی از دهک‌های پایین جامعه که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند و همچنین شناسایی بیماران خاص و صعب‌العلاجی که هزینه‌های درمانشان سنگین است از اصلی‌ترین برنامه‌های شورای محرومیت‌زدایی مسایل اجتماعی است. استاندار تاکید کرد: این تمرکزبخشی و ساماندهی برنامه‌ها به معنای دخالت در کار و ایجاد محدودیت برای فعالیت مؤسسات و سمن‌ها نیست بلکه به مفهوم نظارت بر فرآیند کارهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلامآغاز عملیات اجرایی بیمارستان‌ طبس و نهبندان

بیشتر

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت