دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

آمار مبتلایان به کرونا سه رقمی شد

گروه خبر- آمار ابتلا به کویید 19 در استان سه رقمی شد و دیروز با جهش 18 نفری تعداد مبتلایان به این ویروس منحوس در خراسان جنوبی به 100 نفر رسید. رفتارهای برخی مردم در شهر های چنان عادی به نظر
می رسد که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده و حاضر نیستند باور کنند کرونا می تواند کشنده و بسیار خطرناک باشد. برخی حتی به راحتی مشغول خرید عید هستند و خیابان ها گاه
شلوغ تر از همیشه است. متولیان بهداشت استان از همان ابتدا در عین دعوت مردم به آرامش، رعایت نکات بهداشتی را گوشزد
می کردند. حالا اما افزایش آمار نشان از رعایت نکردن توصیه ها و عمل نکردن به مقررات ستاد مقابله با کرونا را دارد. رفتاری از به گفته رئیس کل دادگستری استان با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

قانون مقابل بی تفاوتی با کرونا
حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اینکه هشدارهای وزارت بهداشت و قرارگاه‌های بهداشتی استان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، افزود: متاسفانه امروز از ناحیه برخی از مردم این معضل جدی گرفته نشده و بدون توجه به هشدارهای بهداشتی زندگی عادی دارند. وی ادامه داد: ورودی‌های شهر و ترددها باید با جدیت کنترل شود و در صورت نیاز در این موضوع ورود پیدا خواهیم کرد.
وی گفت: از مردم می‌خواهیم در ایام تعطیلات نوروز در خانه بمانند، از برگزاری مهمانی‌ها، رفت و آمدها و مسافرت‌های غیرضروری خودداری کنند تا این ویروس نابود شود. رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: اگر ببینیم کسی از مقررات وضع شده در ستاد مدیریت بیماری کرونا تمکین نمی‌کند، حتماً با دستورات قضائی برخورد قانونی و جدی صورت خواهد گرفت و دادستانی بعنوان مدعی العموم نیز وظیفه خود را در تأمین سلامت جامعه و مردم به بهترین نحو انجام خواهد داد.
روند تصاعدی ابتلا به کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم گفت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان جنوبی با افزایش ۱۸ مورد مثبت جدید، به ۱۰۰ نفر رسید. محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: از ۵۴ نمونه آزمایش انجام شده روز شنبه گذشته، ۳۶ نمونه منفی و ۱۸ مورد مثبت بوده است.
وی با بیان اینکه روند رو به افزایش مبتلایان در استان چشمگیر است گفت: خواهشمندیم مردم در منازل بمانند و از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند. وی افزود: مهمترین مشکل ویروس کرونا، قدرت سرایت بالای آن است و تاکید می‌شود مردم مراعات کنند.به گفته وی هیچ نقطه‌ای بدون آلودگی به کرونا در استان وجود ندارد و قطعا آمار مبتلایان به ویروس کرونا بیشتر از افراد بستری شده در بیمارستان است.
دهقانی بیان کرد: خراسان جنوبی چهاردهمین استان از نظر میزان بروز کرونا است و زیرکوه بالاترین میزان بروز شهرستانی در خراسان جنوبی را دارد. وی گفت: خوشبختانه ابتلای زیر ۱۰ سال در استان نداشتیم و بیش از ۴۰ درصد مبتلایان در رده سنی ۴۰ تا ۵۹ سال قرار دارند.به علاوه بیشتر فوتی‌های مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی سن بالای ۵۵ سال دارند.

ثبت اطلاعات غربالگری ۲۳۰ هزار نفر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همچنین گفت: اطلاعات ۵۵ هزار و ۶۸۶ خانوار معادل حدود ۲۳۰ هزار نفر در سامانه غربالگری کرونا ثبت شده است. دهقانی با اشاره به فوت ۷ نفر بر اثر کرونا در استان که ۵ مورد مربوط به بیرجند و دو مورد مربوط به طبس است، تصریح کرد: بیشترین ابتلاها با منشا ابتلای خانوادگی است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: اکنون انتقال‌های داخلی در حال وقوع است و نتایج بررسی‌های بیشتر به مردم ارائه خواهد شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: موارد مشکوک پس از بررسی در سامانه برای ویزیت‌های تخصصی ارجاع داده می‌شوند.

7 هزار لیتر ضدعفونی‌ کننده
برای معابر بیرجند
دبیر ستاد بحران شهرداری بیرجند هم با اشاره به مصرف هر شب بیش 6 تا 7 هزار لیتر مواد ضدعفونی برای ضدعفونی معابر و مبلمان شهری بیرجند، گفت: برخی از شب‌ها از خودروهای سنگین یگان ویژه و آتش‌نشانی نیز بهره گرفته می‌شود که در این صورت نزدیک 15 هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده مصرف می‌شود. محمد الماسی اظهار کرد: برای پیشگیری از شیوع کرونا، از 8 اسفند ضدعفونی معابر شهری و مبلمان شهری به صورت مداوم هر شب انجام می‌شود.
وی افزود: بازار مرکزی بیرجند، میادین میوه و تره‌بار، خیابان‌های اصلی شهر و ترمینال مسافربری بیرجند هر شب ضدعفونی می‌شوند. دبیر ستاد بحران شهرداری بیرجند از بهره‌گیری از ظرفیت پنج اکیپ ماشین آتش‌نشانی و دو خودروی نیمه سنگین شهرداری خبر داد و گفت: سمن‌های مردمی و همچنین ائتلاف “هیئت برای ملت” نیز در این عملیات با ما همکاری دارند.
الماسی بیان کرد: به هر هیئت مذهبی، محدوده‌ای مشخص برای ضدعفونی تعلق گرفته و مواد ضدعفونی در اختیار آنان قرار می‌گیرد. وی افزود: خودروی سنگین یگان ویژه نیز در اختیار ستاد بحران شهرداری قرار گرفته که یک شب درمیان به وسیله آن عملیات انجام می‌گیرد. الماسی با اشاره به اینکه در بحث تامین تجهیزاتی از جمله ماسک و دستکش برای همکاران مشکل داریم، افزود: طی جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای شهر و شهردار برگزار شد، سلامت شهروندان اولویت شهرداری اعلام شد.
وی ادامه داد: براین اساس اگر نیاز باشد پروژه‌های عمرانی سطح شهر نیز تعطیل می‌شود تا سلامت شهروندان به خطر نیفتد.دبیر ستاد بحران شهرداری بیرجند با گلایه از بسیاری از صنوف که اجازه ضدعفونی نمی‌دهند، افزود: عده‌ای از افراد نیز در فضای مجازی ذهنیت منفی نسبت به ضدعفونی معابر ایجاد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلامآغاز عملیات اجرایی بیمارستان‌ طبس و نهبندان

بیشتر

شنبه 2 تیر ماه بود که در روزنامه آوا مطلبی با عنوان «توقف روند تعطیلی

بیشتر

۴ کیلومتر دیگر از باند دوم محور بیرجند-قاین با اعتبار یک هزار و ۲۰۰ میلیارد

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم

فرم گزارش اشکال در سایت