گرانی میوه قصه بلند شب یلدا در خراسان جنوبی

بعد از تعطیلی دو هفته‌ای اصناف این روزها با نزدیک بودن بلندترین شب سال، شهر بیرجند شلوغ‌تر از همیشه است و مردم از گرانی میوه‌ها شب یلدا گلایه دارند و خواستار نظارت و رصد بیشتر بازار هستند.به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، شهر روزهای شلوغی را پشت سر می‌گذارد، خیابان‌های پرترافیک و بازارهای شلوغ، هرجا نگاه کنی حضور مردم را در جای جای شهر مشاهده می‌کنید. بازار روزها نیز روزهای پر جنب و جوشی را سپری می‌کنند. در حالی در دو هفته اخیر اعمال محدودیت‌ها را پشت سر گذاشتیم که بیشتر اصناف کرکره مغازه خود را پایین کشیده بودند تا به قطع زنجیره کرونا کمک کنند.

یلدایی متفاوت با هر سال

چند روزی بیشتر به شب یلدا باقی نمانده است. این آئین سنتی در نزد ایرانیان گرامی داشته می‌شود و به واسطه طولانی‌تر بودن آن به نسبت دیگر ایام سال، به محفلی برای دورهمی خانواده‌های ایرانی و جمع شدن‌های خودمانی تبدیل شده است. اما امسال طعم شب یلدای ایرانی با طعم گرانی همراه است. هرچند کرونا سبب شده تا امسال یلدایی متفاوت را تجربه کنیم و سعی کنیم این دورهمی‌ها را به صورت مجازی رقم بزنیم اما با باز شدن بازارها، و در ایام نزدیک به بلندترین شب سال در شهر شور و حال دیگری برپا شده است.

طعم گرانی میوه های یلدا

هر کدام از مردم به دنبال خرید میوه و آجیل شب یلدا هستند. اگرچه شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که مردم را گرد یکدیگر جمع می‌کند تا این شب را با شادی و گفت‌وگو سپری کنند و با خوردن آجیل‌های مخصوص، شیرینی و میوه‌هایی مانند انار و هندوانه که نمادی از برکت و فروانی و شادکامی هستند، جشن خود را کامل ‌کنند اما امسال طعم گرانی نیز به این جشن‌ها باز شده و کام مردم را تلخ کرده است. امسال با توجه به فراگیر شدن همه‌گیری کرونا، توصیه‌ها و پندها و اندرزها به شهروندان با توجه به نزدیک شدن به طولانی‌ترین شب سال، پرهیز از حضور و یکجانشینی و دوری از دورهمی‌های سنتی است.کارشناسان و کارگزاران بهداشتی این مفهوم را بارها به جامعه منتقل کرده‌اند که هر نشست خانوادگی و دورهمی برابر با خطر مرگ عزیزان است. یلدای امسال نیز می‌تواند همین گونه خطرآفرین و مرگبار باشد و می‌تواند همراه با طعم شیرین انار و هندوانه در یک دورهمی خانواده، شوکران مرگ را برای خانواده‌ها به همراه داشته باشد. به چند مرکز خرید میوه در سطح شهر بیرجند می‌روم و با چند نفر از همشهریان که مشغول خرید میوه شب یلدا هستند هم کلام می‌شویم.بانویی بیرجندی که در حال خرید انار است در گفتگو با تسنیم گفت: این روزها جرأت نمی‌کنیم که پا به بازار بگذاریم و حتی یک کیلو میوه خریداری کنیم چرا که قیمت میوه روزانه تغییر می‌کند.

رشد عجیب قیمت انار

وی بیان کرد: انار را در هفته گذشته می‌توانستیم در روز بازارهای سطح شهر با قیمت ۱۰ هزار تومان خریداری کنیم اما امروز در روز بازار بیرجند که باید قیمت از داخل شهر مناسب‌تر باشد انار با قیمت ۱۵ هزار تومان خودنمایی می‌کند. دیگر شهروند بیرجندی هم با گلایه از گرانی میوه هر ساله در ایام شب یلدا گفت: امسال گویی انار بسیار گران است آنقدر که در سطح شهر با قیمت ۱۷ هزار تومان باید برای خرید انار پول بپردازی و قیمت پرتقال و نارنگی هم افزایش یافته است.وی بیان کرد: در این آشفته بازار قیمت‌های نجومی مردم گویی باید دور مرکبات و میوه هم خط بکشند آن هم در شب یلدا و مسئولان تنها حرف از نظارت می‌زنند اما خبری از نظارت و رصد قیمت‌ها در بازار نیست. این شهروند بیرجندی با بیان اینکه امسال قیمت هندوانه و خربزه زیاد گران نیست اما دیگر میوه‌ها گران است گفت: گویی امسال انار و لیمو می‌خواهند رکورد میوه‌های شب یلدا را به نام خود ثبت کنند.

بی رونقی یلدا در گرانی ها

وی اظهار کرد: با حضور در بازار و مشاهده قیمت اجناس و کالاها متوجه می‌شوید که قیمت انواع کالاهای مصرفی به ویژه مواد غذایی افزایش یافته و فشار حاصل از تورم در سال جاری سبب شده با درآمدهای پایین کارمندی و کارگری، بازارها متاثر از شرایط بد اقتصادی جامعه دیگر رونق سال‌های پیش را به خصوص در آستانه شب یلدا نداشته باشد. بانوی خانه داری که خرید آجیل شب یلدا را برای خود تحریم کرده در گفتگو با تسنیم گفت: شوهرم کارمند است و درآمدمان کفاف مخارج ماهیانه را نمی‌دهد و برای کمک به شوهرم ناچارم در بیرون از خانه کار کنم. وی تصریح کرد: خرید آجیل و میوه‌های مخصوص شب یلدا برای خانواده ما میسر نیست و نمی‌توانیم شب یلدا را متفاوت از دیگر شب‌های سال سپری کنیم.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی در گفتگو با تسنیم گفت: با توجه به فرارسیدن ایام پایانی فصل پاییز و افزایش تقاضا برای خرید میوه، شیرینی، آجیل و خشکبار از سوی مصرف‌کنندگان برای شب یلدا، سازمان تعزیرات حکومتی طرح نظارتی ویژه شب یلدا را با تاکید بر رعایت اصول پیشگیرانه و برای جلوگیری از تخلفات احتمالی در بازه زمانی ۲۲ آذر تا ۳۰ آذر اجرا می‌کند. اشرفی افزود: در این طرح با همکاری سازمان صمت و اتاق اصناف، واحد‌های صنفی عرضه کننده کالا‌های مرتبط با این سنت به یادگارمانده از پیشینیان مورد بازرسی و نظارت قرار خواهند گرفت.

مردم گرانی را گزارش کنند

وی گفت: سال گذشته در اجرای طرح نظارت ویژه شب یلدا ۱۲۸ پرونده رسیدگی و متخلفین به پرداخت مبلغ یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی اظهار کرد: مردم در صورت داشتن هرگونه شکایت می‌توانند با تلفن گویای ۱۳۵ تماس گرفته و یا با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۰۱۳۵ تعزیرات حکومتی گزارش‌ها و شکایات خود را ارائه دهند. اما امسال می‌توان با قدری درایت و برنامه ریزی و پرهیز از دورهمی حضوری هم یلدا را گرامی داشت و هم برای شکست کرونا یک گام جدی و پسندیده برداشت.

یلدای مجازی

بیاییم امسال برای حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدا را همانند دیگر مراسم به صورت مجازی برگزار کنیم. در حالی که می‌دانیم برگزاری تجمعات خانوادگی عامل اصلی شیوع ویروس کرونا است.دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند به گسترش زنجیره انتقال ویروس کمک کنند و این دورهمی‌های خانوادگی ممکن است به شیوع خوشه‌ای ویروس نیز منجر شود و یلدا اکنون عرصه‌ای برای آزمودن حس مشارکت جمعی در مبارزه با کرونا است. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است و با کمترین بی توجهی همه زحمات کارکنان بهداشت و درمان زیر سوال خواهد رفت. هیچ تلاشی به صورت یک طرفه اثربخش نخواهد بود. عدم توجه به این شیوه نامه‌ها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند اما تدبیر در برگزاری آیین یلدا می‌تواند گامی در جهت کنترل موثر این همه گیری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سلام پیش از این هر وقت که به مطب دکتر می رفتم اول از همه تعداد بیماران در صف را می شمردم و با معادلات ریاضی خودم و ضرب آن در تعداد ساعت کار ، آهی می کشیدم که ما برای دو قِران پول چه جانی می کنیم و پزشکان در اتاق های خود نشسته و چه پولی به جیب می زنند.چند شب پیش اما به واسطه کسالت دخترم به بیمارستان و بعد از آن مطب پزشک اطفال رفتم چند نکته توجه ام را جلب کرد .اول اینکه در بیمارستان ولیعصر که مرکز بیماران کرونایی بود نظم خاصی برقرار بود و فضایی آرام و برخورد دلسوزانه پزشک و پرستاران اورژانس قابل تقدیر بود .برای من که تا حد زیادی از کرونا می ترسیدم و انتظار داشتم با پرستاران و پزشکان بی اعصاب و خسته از شرایط روبرو بشوم ، آرامش دکتر و همکارانش در برخورد با من و فرزندم جالب و ستودنی بود .برایم جالب بود بر خلاف گذشته که حتما باید بروکراسی اداری را برای دیدن پزشک می گذراندم پزشک محترم بدون هیچ سختگیری دخترم را معاینه کرد و پس از بررسی علایم ما را به بخش اطفال راهنمایی نمود .در بخش اطفال هم انصافا همه چیز مرتب و برخورد پزشک و پرستاران واقعا خوب و انسان دوستانه بود .آنجا هم بدون بروکراسی های طولانی اطلاعات لازم برای درمان فرزندم را گرفتم و برای تکمیل درمان به پزشکان متخصص معرفی شدم .مطب خانم دکتر اطفال هم که برایم واقعا جالب و قابل تقدیر بود اولا این که اجازه تجمع و قرار گرفتن بیماران در کنار هم را نمی دادند و منشی محترم مطب هر چند دقیقه صندلی ها و فضا را ضدعفونی می کرد و با تهویه مناسب امنیت را به مراجعان هدیه می داد .خود خانم دکتر هم چقدر با صبر و حوصله علیرغم اینکه علایم فرزندم مشکوک به کرونا بود او را معاینه کرد و بیش از من دغدغه مندانه وضعیت دخترم را پیگیری نمود. من که کاری از دستم بر نیامد جز تشکر و درود و صلوات به روح والدین این پزشک که عکس آنها را بر دیوار اتاق نصب کرده بود اما امیدوارم مسئولین هم قدر مجاهدت های این مدافعان سلامت در خط مقدم بیمارستان ها را بدانند . 

بیشتر

توزیع مرغ در خراسان جنوبی به عنوان قطب تولید دام و طیور در ماه‌های اخیر

بیشتر

هرم پور- چه خوب که از میان جنگ مرگ و زندگی در سال کرونایی قرن،

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فرم

فرم گزارش اشکال در سایت