محوطه کله کوب سرایان دارای توالی فرهنگ‌های پیش از تاریخ است

جم – مسئول میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان سرایان گفت: محوطه کله کوب از معدود محوطه‌های پیش از تاریخ استان خراسان جنوبی است که دارای توالی فرهنگی از دوره مس سنگی (هزاره پنجم پیش از میلاد) تا دوره مفرغ (هزاره دوم پیش از میلاد) است.تقی عیدی روز یکشنبه از شروع چهارمین فصل کاوش‌های باستان‌ شناسی محوطه کله کوب آیسک شهرستان سرایان خبر داد.
وی افزود: چهارمین فصل کاوش‌های باستان‌ شناسی محوطه کله کوب آیسک با مجوز پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی کشور به سرپرستی “محمدحسین عزیزی خرانقی” عضو هیات علمی پژوهشکده باستان‌ شناسی، آغاز شده است.
مسئول میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان سرایان گفت: کاوش‌های این محوطه از سال ۱۳۹۷ آغاز شد و نتایج باستان شناختی بسیار مهمی درخصوص توالی فرهنگ‌های پیش از تاریخ در شرق ایران به همراه داشته است.
وی بیان کرد: شاید مهمترین دستاورد این مطالعات، شناسایی مواد فرهنگی متعلق به دوره آغاز شهرنشینی (فرهنگ‌های هزاره چهارم پیش از میلاد) یا فرهنگ آغاز ایلامی (افق فرهنگی شوش‌ها) است.
عیدی افزود: شناسایی سفال‌های شاخص این دوره شامل سفال لبه واریخته، سینی بانشی، سفال‌های دسته دماغی و لوله اوروکی، همگی شواهدی متقن از حضور فرهنگی است که تا قبل از آثار آن تا فلات مرکزی ایران و کرمان، شناسایی شده بود.
وی گفت: شناسایی آثار این فرهنگ در شرق ایران نشان دهنده گستره عظیم آن در فلات ایران در هزاره چهارم پیش از میلاد است.
مسئول میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان سرایان اظهار داشت: علیرغم شناسایی مواد فرهنگی متنوع و متعدد از فرهنگ آغاز ایلامی در کله کوب، هنوز لایه فرهنگی برجایی از این دوره شناسایی نشده است.
وی افزود: مواد فرهنگی مذکور در بافت ثانویه به دست آمده و نتایج تاریخ‌گذاری مطلق صورت گرفته از نمونه‌های ذغال با همکاری دانشگاه توکیو نیز تاریخ مطلقی از این دوره ارائه نکرده است.
عیدی گفت: هدف اصلی کاوش در فصل چهارم، تلاش برای شناسایی لایه‌های برجای آغاز شهرنشینی در محوطه کله کوب است که با ایجاد گمانه‌هایی در بخش‌های مختلف محوطه، تلاش خواهد شد توالی دقیق‌تری از فرهنگ‌های پیش از تاریخ این محوطه، ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حسینی – معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: امسال ۷۲

بیشتر

خودکار- قیمت گاز مایع ۴ روز پیش به نرخ قبلی برگشت و در صورتی که

بیشتر

کاری – مجتمع صنعتی دام و شتر مرغ قهستان با زیربنای ۱۷ هزار مترمربع در

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فرم

فرم گزارش اشکال در سایت