خرمای طبس همچنان گمنام است

خرماکاران خراسان جنوبی این روزها دل پر دردی دارد و نبود قیمت مناسب، بسته بندی شکیل و مشتری پسند و دپوی محصول در سردخانه‌ها سبب شده محصول با قیمت مناسب به فروش نرسد یا به مصرف دام‌ها برسد. به گزارش تسنیم، طبس، بزرگترین شهر خاورمیانه از نظر وسعت است؛ شهری کویری و بسیار گرم که در ایام تابستان به ویژه در فصل خرما پزان دمایش به بالای ۴۵ درجه می‌رسد. بهره‌برداران طبسی در این هوای گرم تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا محصولی شیرین و پرخاصیت را روانه بازار کنند. زن و مرد، بزرگ و کوچک درحال جمع آوری خرما از نخلستان‌های طبس هستند. بهره برداران خرمای طبس این روزها از ضربه کرونا به محصولشان دل پر دردی دارند.

کرونا که آمد ، خرما روی دستمان ماند

به دعوت یکی از بهره برداران خرما در طبس به خانه‌اش می‌رویم وارد خانه که می‌شویم انباری بزرگ پر از خرما مشاهده می‌کنیم که روز هم انباشته شده و بیشترشان خشک شده و گویا قرار است خوراک دام شوند. وی گفت: این خرماهایی که می‌بیند محصول سال قبل است. کرونا که آمد محصول بر روی دستمان ماند و مشتری نداشت. این بهره‌بردار طبسی بیان کرد: به دلیل کمبود سردخانه برای نگهداری خرما در طبس مجبور شدم خرماها را در خانه نگهداری کنیم و شیوع کرونا و کمی مسافر در ایام نوروز سبب شد خرماها خشک شود و امروز آنها را به مصرف دام برسانیم.

محصول سال قبل هنوز در انبار است

وی یادآور شد: امسال در حالی مشغول برداشت محصول جدید هستیم که جایی برای انبار آنها نداریم و هنوز محصول سال قبل در انبارها است و اگر مسئولان فکری برای فروش برندارند خرمای امسال نیز مانند سال گذشته باید به مصرف دام برسد.وی گفت: متأسفانه خرمای شهرستان در بسته‌ بندی سایر شهرستان‌ها ارسال می‌شود و کسی نام طبس را نمی‌شناسد. با وجود سپری شدن سالها از این مشکل باز هم برندسازی از مشکلات خرماکاران در این شهرستان است.یکی دیگر از بهره برداران خرما در طبس گفت: خرما میوه‌ای بهشتی و پرخاصیت است اما این روزها این محصول کام ما را شیرین نمی‌کند چرا که قیمت خرما همچنان نامشخص است و هر کسی با یک قیمت آن را خریداری می‌کند و این نامشخص بودن قیمت سبب حضور دلالان در بازار خرما می‌شود.
وی نبود بسته بندی شکیل و مشتری پسند برای خرما را از دیگر مشکلات دانست و عنوان کرد: قرار بود برای حمایت از کشاورز بازارچه محلی برای فروش محصولات کشاورزی در طبس راه اندازی شود اما هنوز این طرح اجرایی نشده است.این بهره‌بردار ادامه داد: اگر خرمای تولید شده را با قیمت ۲۰ هزار تومان خریداری کنند دلالان با سود ۷۰ تا ۸۰ درصد آن را روانه بازار می‌کند.

زیرساخت های زنجیره خرما تکمیل می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی طبس نیز با پیش بینی برداشت ۳ هزار و ۴۰۰تن خرما در طبس اظهار کرد: در راستای حل مشکلات بهره برداران خرما در طبس مجوز سه واحد سردخانه هزار تنی در دست اقدام است که دو مداره است و پس از بهره‌برداری یکی از زیرساخت‌های زنجیره خرما را تکمیل می‌کند. شهردار طبس نیز در پاسخ به وعده بازارچه محلی در این شهرستان گفت: برای حمایت از کشاورز قرار بود بازارچه محلی در طبس راه‌اندازی شود تا محصولات خود را عرضه کنند و در حال حاضر این بازارچه با شش هزار متر در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده تکمیل شود.

نبود سردخانه باغداران نهبندانی را هم درگیر دارد

اما علاوه بر مشکلات خرماداران در طبس که قطب اول خرما را در استان است، دومین قطب خرما در خراسان جنوبی نیز خرما داران شهرستان نهبندان از نبود سردخانه برای نگهداری محصول گلایه دارند. یکی از بهره برداران خرما در نهبندان گفت: عمده مشکلات در این حوزه، نبود بسته‌بندی و سردخانه است و ناچاریم محصول خود را در همان زمان برداشت با هر قیمتی که از سوی دلال اعلام می‌شود به فروش برسانیم. مدیر جهاد کشاورزی نهبندان نیز در گفتگو با تسنیم افزود: سطح زیرکشت خرما در این شهرستان ۳۶۵ هکتار است که ۲۵۰ هکتار بارور و ۱۱۵ هکتار غیر بارور است و پیش بینی می‌شود ۶۷۵ تن خرمای اصلاح شده و بومی برداشت شود.مالکی افزود: محصول خرمای تولیدی در نهبندان در بازار این شهرستان و استان‌های همجوار به فروش می‌رسد که پیش بینی می‌شود ۱۰۰ میلیارد ریال عاید خرما کاران شود اما نبود سردخانه و نبود برندسازی از مشکلات خرماداران است.
آن طور که مسئولان در شهرستان طبس می‌گویند نیمی از خرمای تولیدی در طبس در استان مصرف می‌شود و نیمی دیگر نیازمند ساماندهی است و اگر فروخته نشود به ناچار به مصرف دام‌ها می‌رسد و یا به شیره خرما تبدیل می‌شود که باز هم به ضرر کشاورز است. هرساله به هنگام برداشت خرما مشکلاتی از قبیل نامشخص بودن قیمت، نبود بازار مناسب برای فروش و نداشتن بسته بندی مناسب سبب شده که محصول خرمای استان به قیمت نامطلوب خرماکاران به فروش برسد. خواسته خرماکاران این است که این وضعیت سر و سامان گیرد و برنامه‌ریزی مدونی برای محصولات که ارزآوری دارد و چرخه نان آوری هزاران کشاورز را به چرخش در می‌آورد به گونه‌ای باشد که کشاورز کمتر ضرر کند و از طرفی تدابیری اندیشیده شود تا کرونا سبب آشفتگی بازار نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


 و قتی اسم گروه‌های جهادی به میان می‌آید تصورتان در گام نخست به سمت و

بیشتر

 استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نمی‌توان برای بازگشایی مرز یزدان زمان مشخص کرد، گفت:

بیشتر

بهروزی فر- می گفت؛ “مرحوم پدربزرگم از متمولین محل بود، هر کس هر گیر و

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فرم

فرم گزارش اشکال در سایت