بیمه و اشتغال و مناسب سازی حلقه های گم‌شده توان‌خواهان

کاری – ۱۲ آذر روز جهانی معلولان است و همه ساله فقط شاهد وعده و وعید مسئولان برای پیگیری حقوق معلولان در احقاق حقوق معلولان در حوزه مناسب سازی شهری، بیمه، اشتغال و مسکن هستیم که در میان تبصره ها و عدم پیگیری گم می شود. نرخ شیوع معلولیت در خراسان جنوبی طی سال‌های اخیر از میانگین کشوری بیشتر بوده و این در حالی است که کارشناسان و متولیان این حوزه معتقدند برای پیشگیری از معلولیت نیازمند پژوهش جامع و جدی گرفتن مشاوره‌های ژنتیک هستیم. متاسفانه بیشترین دلیل معلولیت در خراسان جنوبی مسایل ژنتیک و مادرزادی و ازدواج فامیلی است در حالی که آزمایش ژنتیک در حال حاضر اجباری نیست و بسیاری افراد به دلیل گرانی آن بیخیال می شوند و این خود آمار معلولیت را بالا می برد!

معلولان نیازی به ترحم ندارند
یکی از معلولان در خراسان جنوبی با بیان اینکه ۴۲ سال سن دارم و حدود ۲۰سال است که به دلیل مشکل مالی و نداشتن سرمایه کافی در یکی از پیاده روهای شهر دست فروشی می کنم، ادامه داد: با توجه به این که متاهل و دارای یک فرزند هستم این شغل جوابگوی نیاز خانواده نیست.
محمد خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که حرفه های دیگری هم بلد هستم و سرمایه کافی برای راه اندازی شغل دیگری ندارم و اگر دولت سرمایه کافی در اختیار من قرار می داد نه تنها برای خودم بلکه برای معلولان دیگر هم ایجاد اشتغال می کردم.
وی با اشاره به اینکه زمانی که به معلولان با دید ترحم بنگرند باعث تضعیف روحیه ما و هم چنین خانواده ها می شود، ادامه داد: بلکه ما نیاز به حمایت مالی داریم که خودمان بتوانیم حرفه ای راه اندازی کنیم و این کار علاوه بر درآمدزایی باعث اعتماد به نفس ما نیز می شود.

در آرزوی یک مسافرت ساده
یکی دیگر از معلولان استان که مشکل جسمی و حرکتی دارد با بیان اینکه مشکل من تردد در شهر به دلیل عدم مناسب سازی فضای شهر است، اضافه کرد: علاوه بر این ها در طول این سال ها آرزوی یک مسافرت ساده با خانواده در دل ما مانده؛ آرزویی که شاید خیلی ساده باشد اما برای ما معلولان به دلیل نبود امکانات از جمله نداشتن یک وسیله نقلیه به رویا تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از خیابان‌های بیرجند مانند عدل، شهید فهمیده و پاسداران جایی برای تردد معلولان ندارد، ادامه داد: در خیابان‌های عدل و شهید فهمیده، صافکاری‌ها، جوشکاری‌ها و دیگر مغازه‌ها در پیاده روها بساط کرده و به اجبار از حاشیه خیابان عبور می‌کنیم.
وی ادامه داد: تردد خودروها در این خیابان‌ها بالا بوده و خطرهای زیادی پیش روی معلولان است بنابراین می‌طلبد مسئولان این وضعیت را ساماندهی کنند.
این معلول با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از قوانین در رابطه با معلولان رعایت نشده است، گفت: در بسیاری از اماکن عمومی مناسب سازی انجام نشده است.

معلولان تحصیل کرده اما بیکار!
یک همشهری معلول با اشاره به اینکه درصد بیکاری افراد معلولین بیش از افراد سالم است، گفت: با اینکه طبق قانون دستگاه‌های اجرایی موظف به اختصاص سه درصد از استخدام‌های خود به معلولان هستند، متأسفانه گاهی در این راستا با کم لطفی بعضی مدیران مواجه شده، که سهمیه سه درصدی استخدامی را رعایت نمی‌کنند. رضا با بیان اینکه معلول بیکار در بیرجند زیاد هستند، گفت: بسیاری از معلولان تحصیل کرده‌اند اما دستگاه‌های اجرایی از آنها استفاده نمی‌کنند.وی که خود کارشناس مهندسی کامپیوتر است، اظهار کرد: چندین بار در آزمون‌های مختلف شرکت کردم اما به دلیل یک سری از معلولیت‌ها پذیرفته نشدم.

برخی داروها تحت پوشش بیمه نیستند
برخی‌ها هم توان پرداخت حق بیمه را ندارند؛ طاهره یکی از این افراد است که در این باره گفت: زخم بستر دارم و مدام باید از داروهای مختلف استفاده کنم، هزینه درمانم زیاد است. وی با بیان اینکه مجبورم برخی داروها را با نرخ آزاد بخرم چون تحت پوشش بیمه نیستند. بخشی از حق بیمه را باید خودم پرداخت کنم، ادامه داد: اما مستمری من کفاف هزینه‌هایم را هم نمی‌دهد چه برسد به اینکه بخواهم حق بیمه پرداخت کنم. وی با بیان اینکه پراخت مستمری که برای معلولان انجام می شود خیلی کمتر از خرج کرد آنهاست، خاطر نشان کرد: این رقم قطره ای بیش در قبال مشکلات این قشر نیست!
معلولان ثبت شده در سامانه بهزیستی بیش از ۲۰ هزار نفر
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار آوا گفت تعداد معلولان ثبت شده در سامانه بهزیستی استان ۲۰ هزار و ۲۹۶ نفر است که شامل جسمی، حرکتی ، مادرزادی، عوارض زایمان، سوانح و سوختگی، سقوط از بلندی، ژنتیک، حوادث حین کار، تصادف، بیماری، بلایای طبیعی، داروها و مواد مخدر می شود. حسن شرفی با بیان اینکه نرخ معلولیت در کشور ۲.۱۷ درصد و در استان ۲.۶۳ می باشد، ادامه داد: بیشترین علت معلولیت در استان ازدواج فامیلی و در رتبه‌های بعدی ژنتیک و حوادث است که نرخ معلولیت خراسان جنوبی از میانگین کشوری بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه با استناد به ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق معلولان؛ دولت مکلف است حداقل ۳ درصد مجوزهای استخدامی دستگاههای عمومی را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد، اضافه کرد: با استناد به این ماده قانونی، از زمان ابلاغ (سال ۱۳۹۷)، کارشناسان بهزیستی، با جدیت و بطور مستمر؛ مطالبه گری و اعمال نظارت بر روند تحقق سهمیه های استخدامی معلولان را تاکید کرده است.

سهمیه استخدامی معلولان در سالهای اخیر محقق شده است
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: طی سالهای اخیر در اجرای سهمیه های استخدامی معلولان، که توانخواه در آزمون کتبی، حد نصاب نمره لازم را کسب کرده باشند و انتظارات از پست انتخابی را برآورده نمایند، محقق شده و موارد عدول از قانون، گزارش نشده است. شرفی با بیان اینکه مواردی هم که متاسفانه سهمیه در نظر گرفته شده، از دست رفته است؛ به علت عدم کسب حد نصاب نمره کتبی، عدم توانائی ایفای وظایف شغلی محوله از سوی متقاضی دارای معلولیت، بوده است، خاطر نشان کرد: همچنین عدم مراجعه فرد یا افراد دارای معلولیت واجد شرایط برای شرکت در آزمونهای استخدامی نیز دلیل دیگری برای کاهش اشتغال دولتی معلولان بوده است.

عضویت در سامانه ارمغان برای دریافت کمک های بلاعوض مسکن
وی یادآور شد: جامعه هدف بهزیستی که در سامانه ارمغان (سامانه ثبت اطلاعات معلولین و مددجویان بهزیستی) ثبت و پرونده مددجویی فعّال داشته باشند، از کمک های بلاعوض دفتر مسکن مددجویان بهزیستی بهره مند می شوند. وی با اشاره به اینکه در سال جاری سقف کمک بلاعوض برای ساخت و خرید مسکن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان می باشد که در ازای ارائه مستندات مسکن توسط مددجویان تحت پوشش، به حساب آن ها پرداخت می شود، ادامه داد: در همین راستا سقف کمک های بلاعوض مسکن در قالب تعمیرات مسکن و اجاره بهاء یا ودیعه مسکن مددجویان نیز بر اساس بخشنامه ها و دستورالعمل های مذکور به مبلغ ۴۰ میلیون تومان می باشد.

پرداخت تسیلات ودیعه مسکن با بازپرداخت ۱۲۰ ماهه
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی یادآور شد: طی دو سال اخیر، تسهیلات ویژه قرض الحسنه ودیعه مسکن با بازپرداخت ۱۲۰ ماهه به معلولین و مددجویان سرپرست خانوار اجاره نشین بر اساس بخشنامه های مربوطه با همکاری بانک های عامل اعطا شد. شرفی با اشاره به تفاهم نامه با شرکت گاز استان، خاطر نشان کرد: بر این اساس هزینه های مربوط به گازکشی داخل منازل مددجویان واجد شرایط در آن تفاهم نامه را تا سقف ۱۸ میلیون تومان به ازای هر خانوار به صورت کمک بلاعوض پرداخت می شود.
وی ادامه داد: برای ساخت و خرید واحدهای مسکونی شهری تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و برای واحدهای مسکونی روستایی تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض دولتی پرداخت می شود.

تسهیلات ساخت مسکن تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی برای ساخت مسکن به تنهایی نمی تواند برای ساخت یک واحد مسکونی حتی با متراژ پایین کافی باشد، اضافه کرد: بیشترین تسهیلات اعطایی در کشور برای ساخت مسکن در شهرهای بزرگ یا مرکز استان ۵۰۰ الی ۵۵۰ میلیون تومان است و برای سایر شهر ها تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان پرداخت شده که این میزان برای ساخت یک سوم یک واحد مسکونی نیز کافی نیست و برای جبران آن بایستی میزان کمک های بلاعوض دولتی بیشتر شود یا افراد متقاضی میزان سهم آورده خود را بالا ببرند.

پرداخت حق بیمه معلولان واجد شرایط !
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه حق بیمه افراد دارای معلولیت و مددجویان بهزیستی به صورت ماهانه یا فصلی قابل پرداخت می باشد، ادامه داد: این اعتبارات برای معلولین واجد شرایط تا پایان بازنشستگی و برای سایر مددجویان تا ۵ سال قابل پرداخت می باشد.شرفی یادآور شد: معلولین و مددجویان با ارائه فیش های پرداخت شده و تایید شده توسط سازمان تامین اجتماعی از کمک های بلاعوض بیمه حق خویش فرمایی معلولان و نیازمندان بهره مند می گردند. وی با اشاره به اینکه نارضایتی برخی از کارفرمایان به دلیل تأخیر در پرداخت حق بیمه ها می باشد، عنوان کرد: با توجه به اینکه اعتبارات مربوط به این موضوع توسط سازمان بهزیستی کشور به صورت دولتی تخصیص و به استان ها پرداخت شده و زمان آن مشخصی نیست، به همین علت، تأخیر های به وجود آمده در پرداخت حق بیمه ها توسط بهزیستی موجب نارضایتی کارفرمایان شده است. وی خاطر نشان کرد: تاکنون کلیه اعتبارات درخواستی استان بابت پرداخت حق بیمه های مددجویان بهزیستی استان به طور کامل در طول سال جذب و به افراد واجد شرایط پرداخت گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


امسال جشن های نیمه شعبان و میلاد امام زمان (عج) در خراسان جنوبی رنگ و

بیشتر

کاری – همزمان با نزدیک شدن به پایان سال سی و دومین جشن گلریزان با

بیشتر

جم – مجلس شوراى اسلامى، یک مرکز اساسى و تعیین‌کننده براى کشور است. طبق فرمایش

بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فرم

فرم گزارش اشکال در سایت