نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 3 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
27. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بازار بیرجند بر مدارآرامش      

بازار بیرجند این روزها کمتر به حواشی واکنش نشان می‌دهد و با همکاری اصناف و مردم بر مدار آرامش قرار دارد. به گزارش ایرنا، براساس مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان امسال برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه‌بندی شد این موضوع مردم را با نگرانی‌هایی در خصوص افزایش احتمالی قیمت‌ سایر کالاها و خدمات مواجه کرد.

مسئولان کشور به ویژه در حوزه تنظیم بازار از ساعات اولیه اجرای این طرح تاکید کردند که افزایش قیمت بنزین نباید بر سایر کالاها و خدمات تاثیر بگذارد و هرگونه افزایش قیمت ناشی از نرخ جدید بنزین ممنوع است. طرح ویژه نظارت بر بازار نیز از روز شنبه ۲۵ آبان در خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور آغاز شد که با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، بسیج اصناف، اتاق اصناف و سایر دستگاه‌های مربوط در حال انجام است. خبرنگار ما شامگاه دوشنبه سری به بازار بیرجند زد تا قیمت کالا و خدمات را بررسی کند.

ساعت ۱۷ در مسیر بازار وارد یک سوپرمارکت مرکزی شدم و قیمت برخی اجناس را از فروشنده پرسیدم که به آرامی گفت بازرس هستید (احتمالا به خاطر سئوالات متعدد من بود) اما وقتی خود را خبرنگار معرفی کردم با لبخندی بر لب گفت پس با بازرس فرق ندارید. فروشنده گفت: قیمت اجناس و کالا از یک ماه قبل تا این لحظه تغییر نکرده است و با توجه به تاکید مسئولان به اتحادیه‌ها و اصناف مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، مردم نیز نباید نگران این موضوع باشند. جاودان‌پور افزود: از اقدامات خوب مسئولان اجرای طرح ویژه نظارت بر قیمت بازار است که اگر این نظارت‌ها ادامه داشته باشد حتما با افزایش قیمت ناگهانی مواجه نخواهیم شد. وی بیان کرد: فروشندگان نیز راضی به افزایش قیمت‌ نیستند چون قدرت خرید مردم پایین آمده و کسب و کارها نیز دچار اختلال می‌شود، خوب است قیمت‌ها همین طور ثبات داشته باشند در این صورت هم مردم و هم مسئولان نیز آرامش خواهند داشت. سوار تاکسی شدم و از راننده که مرد میانسال بود در ارتباط با تغییرات احتمالی قیمت‌ها پرسیدم وی نفس عمیقی کشید و گفت: برخی مردم هنوز تردید دارند قیمت‌ها ثابت بماند اما مسئولان می‌توانند این حس اعتماد را در شهروندان ایجاد کنند.خسروی که از موافقان اصلاح قیمت بنزین است اضافه کرد: مطمئن باشید خیلی از مردم با اصل این طرح موافق هستند اما نگرانی مردم به خاطر افزایش احتمالی سایر اجناس و خدمات است که امیدواریم این بار مسئولان بتوانند جلوی گرانی‌ها را بگیرند.

وارد مغازه وسایل خانگی شدم و مرد میانسالی که مشغول صحبت با تلفن همراه بود با خوش آمدگویی از جا بلند شد و  درباره خلوتی بازار گفت: احتمالا بخاطر سردی هوا مردم کمتر به بازار می‌آیند. وی درباره قیمت‌ها گفت: از حدود دو ماه قبل تا این لحظه هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداشته‌ایم. 

مقصد بعدی مغازه پوشاک بود، یکی از مشتری‌ها برای گرفتن تخفیف با فروشنده چانه‌زنی می‌کرد و از صحبت‌های فروشنده مشخص بود سود کار قابل تخفیف دادن نیست و ادامه داد: ما هم مردم را درک می‌کنیم و سود اجناس همان قیمت واقعی است. خدادادی بیان کرد: مردم تصور می‌کنند همه فروشندگان سود زیادی از فروش اجناس به جیب می‌برد در حالیکه این درست نیست و باید با این گونه فروشندگان برخورد شود. وی گفت: برخی فروشندگان سودهای چند برابری از فروش اجناس دارند و این بر باور مردم نشسته است که اگر بگوییم کالا تخفیف ندارد مردم خیال می‌کنند به خاطر خساست و زرنگی ماست.گشت در بازار بیرجند و گفت و گو با فعالان صنفی در حوزه‌های مختلف بیش از ۲ ساعت طول کشید اما هیچ گروه کالایی افزایش قیمت نداشت و آرامش در بازار حاکم بود.

همکاری اصناف در کنترل قیمت‌ها 

رئیس اتاق اصناف اظهار کرد: به تمامی اتحادیه‌های صنفی استان اعلام شده است تحت هیچ شرایطی حق افزایش قیمت را ندارند. رضا علیزاده افزود: تمامی اصناف موظف هستند برچسب قیمت را روی کالا نصب کنند در غیر این صورت با آنها برخورد قانونی می‌شود.وی با اشاره به اجرای طرح ویژه بازرسی از بازار بیان کرد: گشت‌های مشترک با همکاری سازمان صمت و تعزیرات حکومتی در حال انجام است و با متخلفانی که نسبت به افزایش قیمت اقدام کرده باشند برخورد جدی می‌شود. رئیس اتاق اصناف اظهار کرد: در کنار بازرسان اتاق اصناف، بازرسان اتحادیه‌ها نیز به صورت تخصصی بر بازار نظارت دارند.

 

پایگاه‌های بازرسی و نظارت راه‌اندازی شد

معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت  هم گفت: امروز سه پایگاه بازرسی و نظارت بر قیمت کالا و خدمات توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت در میدان ابوذر، میدان امام خمینی (ره) و سه راه اسدی بیرجند و در هر شهرستان نیز یک مرکز مستقر می‌شود.علی تهوری افزود: همشهریان می‌توانند هرگونه تخلف اقتصادی از قبیل گران‌فروشی، کم فروشی، عدم عرضه کالا و خدمات را حضوری به این پایگاه ها یا سامانه ۱۲۴ سازمان صمت گزارش دهند تا در اولین فرصت مورد بررسی قرار گیرد.وی بیان کرد: نظارت بر واحدهای تولیدی، شرکت‌های پخش، بنک‌ها، عمده‌فروشان و خرده‌‍‌فروشان به شدت در استان ادامه دارد و با متخلفان به جد برخورد خواهد شد. معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت ، معدن وتجارت اظهار کرد:  هیچگونه کمبود کالایی در استان وجود ندارد و از لحاظ ذخیره کالایی در وضع بسیار مناسبی قرار داریم. وی گفت: فروشندگان حتما نسبت به نصب برچسب قیمت روی کالاها اقدام کنند و فاکتور خرید را در معرض دید قرار دهند تا هنگام نظارت در اختیار بازرسان قرار گیرد. تهوری تاکید کرد: هیچ اتحادیه یا واحد صنفی و غیرصنفی حق ندارد به بهانه افزایش قیمت بنزین اقدام به افزایش قیمت کالا و خدمات کند زیرا افزایش قیمت بنزین تاثیری بر بیشتر کالاها و خدمات ندارد و آثار آن قابل کنترل است.وی گفت: از روز جمعه ۲۴ آبان تاکنون سه جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور استاندار و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در استان برگزار شده که مصوبات خوبی از جمله استمرار و تشدید طرح نطارت بر بازار، استقرار ایستگاه‌های رسیدگی به شکایات مردمی، تشدید نظارت بر انبارهای کالا، تامین کمبود احتمالی خودرو برای جابه‌جایی کالا و مسافر، اطلاع رسانی در خصوص وضع ذخیره کالا در استان و اطمینان بخشی به شهروندان را داشته است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/08/28 -- 19:45:19
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 227

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا