نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 29 مهر 1398
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
21. صفر 1441
2019 Oct 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
“زرشک افین” جهانی می شود      

حسینی- خراسان جنوبی با داشتن جاذبه های فرهنگی  ، طبیعی و تاریخی متعدد همواره می تواند پذیرای گردشگران داخلی و خارجی گوناگون باشد. زمانی سخن از آماده نبودن بستر لازم برای جذب گردشگر بود اما امروز حتی این مشکل نیز کمتر به چشم می خورد. یکی از جاذبه های قوی این استان محصولات راهبردی و منحصر به فردی است که در دل روستاهای خود دارد. با کیفیت ترین زعفران ایران در قاینات کشت می شود، تولید98 درصد عناب کشور در این استان است و اما زرشک، این یاقوت سرخ کویری، انحصارا متعلق به این استان بوده و زیباترین شکل کشت آن را می توان در افین، منطقه زیرکوه خراسان جنوبی دید. 

مهرماه همزمان با برداشت زرشک تازه از درختان، بهترین موقع برای دیدن دشت عقیق است. قطعا هر گردشگری که به این منطقه سفر کند پس از دیدن اقیانوس سرخ زرشک در کنار جاده و در دل روستای افین، برنامه سفر بعدی خود را به این جا می چیند. این جا نگاهت گره می خورد در جنگل زرشک...اما جذب گردشگر به این منطقه همانند سایر نقاط استان نیاز به تبلیغ و اطلاع رسانی دارد. در همین راستا با همت شرکت گردشگری آسیا پرواز، تور خبری و عکاسی افین، همراه با خبرنگاران و عکاسان استانی ، ملی و بین المللی جمعه 11 مهر برگزار شد. همزمان با این تور، آیین سنتی برداشت زرشک از بزرگترین باغ زرشک دنیا در افین نیز با حضور تنی چند از مسئولان استانی و شهرستانی برپا شده بود. مردم روستای افین با استقبال از این جمع ، امید داشتند انعکاس ظرفیت گردشگری روستا و آیین زرشک بازکنی، می تواند به درآمدزایی از طریق این صنعت کمک شایانی کند. 

 

توسعه گردشگری روستای افین

 با همت فعالان بخش 

خصوصی گردشگری

کاشانی مدیرعامل شرکت گردشگری آسیا پرواز در این مراسم و در جمع مردم افین، عنوان کرد: تور خبری و عکاسی تدارک دیده شده با توجه به زیبایی های این روستا بوده و قرار است در عرصه های ملی و بین المللی بازتاب آن را ببینیم و شاهد حضور گردشگران خارجی در این منطقه باشیم. وی به ذکر نام افین و زهان در سفرنامه آلفونس گابریل(جغرافی دان ، محقق و سفرنامه نویس اتریشی) و وصف زیبایی آن ها، اشاره کرد و گفت: افین از دیرباز زیبا و زبان زد خاص و عام بوده است. مسجد جامع افین همچون نگینی در دل روستا 

می درخشد و قلعه تاریخی افین و آسیاب های آبی تاریخی از دیگر جاذبه های این منطقه می باشد. همچنین محاصره شدن روستای زهان قدیم توسط مزارع زرشک، جذابیتی چشم نواز دارد که هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

کاشانی با تاکید بر این که هدف شرکت گردشگری آسیا پرواز، توسعه گردشگری روستایی در چهارچوب احترام به شرایع دینی و اعتقادات ارزشمند مذهبی مردم روستا است، خاطرنشان کرد: در همین راستا از جوانان علاقه مند به گردشگری در روستا درخواست می کنم پای صحبت بزرگان روستا نشسته و داستان های کهن این منطقه را یاد بگیرند تا بتوانند هر کدام به عنوان تور لیدر محلی، راهنمای گردشگران باشند. وی افزود توسعه گردشگری در روستاهای زیبای خراسان جنوبی، رشد اقتصاد روستایی را در پی دارد و این مهمترین هدف آسیاپرواز است. که برای معرفی حرفه ای جاذبه های گردشگری روستایی استان، نیاز به تهیه محتوای حرفه ای دیجیتال در قالب عکس و خبر داریم، این برنامه در همین راستا در روستای تاریخی افین با همراهی دو اقامتگاه بوم گردی فعال در روستا برگزار می شود. وی از آقای هادی غلامرضایی مدیر اقامتگاه بوم گردی زرشکده افین  و همچنین آقای معنوی مدیراقامتگاه بوم گردی سرای حاج احمد بابت میزبانی میهمانان تور و همراهی در اجرای این برنامه قدردانی کرد. کاشانی با اشاره به راه اندازی سامانه فروش آنلاین خدمات گردشگری خراسان جنوبی با آدرس birland.ir ادامه داد، در این سامانه جاذبه های گردشگری روستایی استان معرفی شده و امکان رزرو آنلاین اقامتگاه های بومگردی استان مهیا شده است. وی خاطرنشان کرد پس از اتمام این برنامه، محتوای خبری آماده شده در خروجی خبرگزاری و روزنامه های معتبر کشور قرار می گیرد که گامی مهم  برای معرفی جاذبه های گردشگری روستاهای افین و زهان است.

 

افین ، دبیرخانه جشنواره 

ملی زرشک شود

عربشاهی فرماندار زیرکوه نیز با اشاره به اهمیت گردشگری ، عنوان کرد: گردشگری از سال 2020 قطعا بزرگترین تجارت بین المللی خواهد بود و جای نفت را خواهد گرفت، افین خراسان جنوبی نیز ظرفیت بسیاری در جذب گردشگر دارد و کمک به توسعه آن، توسعه روستا را به همراه خواهد داشت. وی با بیان این که حضور گردشگران، هنرها و صنایع دستی این منطقه را نیز احیا می کند، اضافه کرد: آیین های سنتی، مذهبی و عرفی منطقه هم، برای گردشگر جذاب است. در شهرستان زیرکوه که مصرف برق صنعتی آن فقط یک درصد ازتمام استان است، توسعه گردشگری امری لازم به نظر می رسد. به گفته وی این مراسم مقدمه ای است تا سال آینده دبیرخانه جشنواره ملی زرشک به افین خراسان جنوبی داده شود، با شروع کار دبیرخانه ، قطعا حوزه فعالیت های گردشگری زهان و افین رونق گرفته و شاهد تحولی شگرف در این منطقه خواهیم بود. “عرب شاهی” به تولید سالانه 18 تن زرشک خشک در زیرکوه اشاره کرد و یادآور شد: زرشک این منطقه در 3مرحله زمانی ابتدای گل، بستن آن و قرمز شدن درختان، جذاب بوده و منحصر به فرد می باشد.

 

فایده با تَر فروختن است

یکی از بخش های جذاب این تور، گردش در مزارع زرشک و مشاهده برداشت سنتی این محصول توسط مردم روستا بود. مردان روستا با چوب درختان زرشک را می تکاندند و زنان با روش خوشه چینی، برداشت را انجام می دادند. تعدادی از کشاورزان افین هم با روی گشاده، چای آتیشی، شربت زرشک، صلوات و دود اسپند از مهمانان خود پذیرایی می کردند.به سراغ یکی از بانوان خون گرم افین که مشغول خوشه چینی بود ، رفتم. وی با اشاره به این که زنان افین نیز هر سال همراه با آقایان خانواده، در کار برداشت زرشک مشارکت می کنند، ادامه داد: برداشت زرشک از 10 مهر شروع و تا 10 آبان ادامه دارد. به گفته وی زرشک چیده شده را خشک می کنیم و می فروشیم، زرشک تر را تنها زمانی می فروشیم که خود مشتری درخواست کند، البته که “فایده با تر فروختن است”.

50 میلیون خسارت داشتیم،

 اما بیمه تنها 2 میلیون داده است!

از “مش رمضون” کشاورز 80 ساله  اهل کلاته قیاس (بالاتر از افین) درباره آیین برداشت زرشک پرسیدم که توضیح داد: 10 تا 15 نفر را می گیرم تا خرمن ها را گل کنند، سپس زرشک ها را در آفتاب پهن 

می کنیم تا خشک شوند. پس از خشک شدن، خریدار برای بردن محصول می آید. به گفته وی بازار خرید زرشک خوب است، البته مردم این منطقه محصول دیگری هم ندارند و تمام روزی خود را از همین زرشک به دست می آورند. وی از کم شدن آب چاه ها با گذر زمان نیز سخن گفت و ادامه داد: چاه داریم اما چون مردم کلاته های بالاتر چاه زدند، آب قنات کم تر می آید. چاره ای هم غیر از استفاده از این آب نداریم و باید با همین گذران زندگی کنیم.

یکی دیگر از کشاورزان ، از خسارت هایی که به باغات زرشک به دلیل تغییر آب و هوا وارد شده است، یاد کرد و گفت: کشاورزی داریم که 50 میلیون  تومان خسارت دیده اما بیمه فقط 2 میلیون به او داده است. امسال برداشت زرشک را زودتر شروع کردیم با این که می دانیم این گونه بار کمتر می شود اما خیالم راحت است که قبل از خسارت احتمالی برداشت را انجام داده ایم.

 

ایجاد جریان مهاجرت معکوس

از شهر به روستا با توسعه گردشگری  منطقه

در ادامه این روستاگردشی، با حسن غفاری، عکاس مردم نگار ایلات و عشایر ایران و مهمان تور عکاسان افین ، گفتگو کردیم. وی بارها برای عکاسی از عشایر خراسان جنوبی به این استان سفر کرده بود، اما منطقه افین برای اولین بار مقصد عکاسی این عکاس پرافتخار کشور شده بود. غفاری با بیان این که وسعت بسیار زیاد زمین های زیرکشت زرشک افین، آیین برداشت زرشک و نحوه خشک کردن محصول همه از موضوعات جالب برای بخش گردشگری است، اضافه کرد: وجود دو اقامتگاه بوم گردی کاملا مجهز و به سبک خانه موزه نیز بستر را برای حضور گردشگر فرآهم کرده است. از سوی دیگر مردم منطقه و بومیان افین با خونگرمی خود نشان دادند آماده پذیرش گردشگر هستند. وی این تور عکاسی و انعکاس آیین سنتی برداشت زرشک در کشور را شروعی برای جذب گردشگر به منطقه دانست و گفت: در بسیاری از نقاط دنیا، یکی از موضوعات قوی برای گردشگری، آیین برداشت محصول است. زیرا در این لحظه با فرهنگ عمومی منطقه رو به رو می شویم و مردم با سنین و جنسیت های  گوناگون می خواهند لحظه شاد برداشت محصول را با دیگران شریک شوند. ایرانی ها نیز از سابق این فرهنگ را داشتند که اگر کسی سر خرمنی می رفت شریک آن بود و دست خالی بر نمی گشت.غفاری در ادامه با تاکید بر اینکه بازگشت نیروی کار از فضای شهری به روستاها نیاز است، خاطرنشان کرد: در این روستا عمران و آبادانی خوبی را شاهد هستیم و شاید مهم ترین قسمت کار برای جذب گردشگر، ایجاد جریان مهاجرت معکوس از شهر به روستا است. 

 

گردشگری افین، توسعه روستا 

را به دنبال دارد

بارها درباره تاثیر گردشگری بر درآمدزایی مردم یک منطقه صحبت شده است و در بسیاری از نقاط کشور و حتی استان شاهد این موضوع هستیم . اما باز هم جای کار بسیاری دارد. گام های اول برای شروع گردشگری روستای افین برداشته شده است و تور عکاسی تدارک دیده شده توسط آژانس گردشگری آسیا پرواز، با همکاری اقامتگاه بومگردی “زرشکده” و “سرای حاج احمد” و البته مردم خونگرم روستا، تاثیر خود را خواهد گذاشت اما ادامه این روند نیاز به همت مسئولان دست اندرکار دارد.

راه اندازی دبیرخانه جشنواره ملی زرشک نه فقط گردشگری افین و منطقه زهان را رونق بخشیده و دریچه ای تازه برای گردشگران مشتاق می گشاید، بلکه به حفظ و معرفی “زرشک”، محصول منحصر به فرد و راهبردی خراسان جنوبی کمک شایانی می کند. محصولی که هنوز متعلق به این استان بوده و همانند زعفران و حتی عناب، در سایر استان ها کشت و توسعه داده نشده است.هر چند مردم روستا از نفوذ دلالان گلایه های بسیاری دارند، اما قطعا با باز شدن مسیر گردشگران و خرید مستقیم از کشاورزان ، این مشکل تا حدود زیادی حل می شود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/07/17 -- 19:59:16
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 22

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا