نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 29 مهر 1398
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
21. صفر 1441
2019 Oct 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گره‌های توسعه تجارت استان با پاکستان باز شود      

فعالان اقتصادی راهکارهای باز شدن گره‌های توسعه تجارت خراسان‌جنوبی با پاکستان را بررسی و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه کردند. به گزارش مهر، علیرضا خامه‌زر رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند در کمیته کارشناسی شورای گفت ‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: یکی از پیشنهادات اتاق در راستای توسعه تجاری با کشورهای همسایه، استقرار دبیرخانه اتاق مشترک ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، دبیرخانه اتاق مشترک ایران و افغانستان در خراسان جنوبی و دبیرخانه اتاق مشترک ایران وآسیای میانه در خراسان‌رضوی است.

 

صادرات به پاکستان سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: در سال ۹۷ میزان مبادلات ما با پاکستان حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بودکه در این راستا هدف‌گذاری برای سال ۱۴۰۰ افزایش مبادلات به پنج میلیارد دلار شده است. خامه‌زر افزود: در حوزه صادرات به پاکستان می‌توان بر روی کالاهایی چون مشتقات نفتی، آهن آلات، در برخی از فصول میوه و برای واردات بر روی کنجد و برنج برنامه‌ریزی کرد.

توسعه تجارت با پاکستان از پنجره چابهار انجام شود 

محمدرضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: هر چندبرخی از استان ها برای محور قرار گرفتن در توسعه مبادلات با برخی کشورهای همسایه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار هستند ولی باید سهم استان‌هایی مانند خراسان‌جنوبی را نیز در نظر گرفت. وی بیان کرد: اگر خراسان‌جنوبی ارتباطات و تعاملات تجاری با پاکستان را از طریق سیستان و بلوچستان و از پنجره چابهار انجام دهد از زوایای مختلف بسیار مطلوب خواهد بود.

مجیدی با اشاره به اینکه برای ارتباط با چین نیز چابهار پنجره و معبر بسیار خوبی برای خراسان‌جنوبی است، گفت: طرح ایجاد دفاتر مشترک کشورهای هم مرز در استان‌های خاص را باید در سطح ملی دید و مشخص کنیم سهم ایران در بازار کشور همسایه، پاکستان چه میزان است.

 

زمینه‌های ارتباط تجاری با پاکستان را مشخص کنیم

محمدعلی بیجاری مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان هم در این جلسه گفت: در صورت اتصال بیرجند به راه آهن سراسری، به نوعی ارتباط ما به واسطه وصل شدن ارتباطات ریلی به سیستان و بلوچستان با پاکستان نیز سهل‌تر خواهد شد. وی  یادآور شد: افزایش ارتباط با پاکستان نیازمند برخی سرمایه‌گذاری‌ها است که در این حوزه استان سیستان و بلوچستان اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

 

صادرات از خراسان‌جنوبی 

به پاکستان چهار و نیم میلیون

دلار بوده است

سعید بهشتی، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه صادرات خراسان‌جنوبی به پاکستان در سال ۹۷ حدود چهار و نیم میلیون دلار بوده است، گفت: بیشتر صادرات از خراسان‌جنوبی به مقصد پاکستان کاشی، سرامیک، قیر، لاستیک و تایر بوده است.

گردشگری محوری مهم 

برای افزایش ارتباط با پاکستان

نظر اسعد زاده، مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: ارتباطات با کشور پاکستان نباید تنها به مقوله صادرات و واردات برخی از کالاها محدود شود بلکه باید زمینه‌های دیگر را نیز بررسی کرد. وی ادامه داد: باید با بررسی فرهنگ عامه مردم پاکستان از بعد فرهنگی و مذهبی زمینه هایی را برای ارتباط بیشتر با کشور پاکستان در حوزه گردشگری پیدا کنیم به گونه ای که آن ها ایران را کشور خودشان بدانند.

 

صادرات و واردات از پاکستان 

 متوازن پیگیری شود

رتباط تجاری با کشور پاکستان به صورت پایداررا داریم باید صادرات و واردات تا حدی شکل متوازن داشته باشد که در ارتباط با افغانستان نیز این موضوع مطرح است. صادقی با اشاره به اینکه اقتصاد پاکستان بر مبنای کشاورزی است، گفت: می‌توان بسیاری از محصولات از کشور پاکستان را وارد و بعد از فراوری مجدد صادر کنیم و از طرف دیگر از صادرات خدمات فنی و مهندسی به پاکستان نیز نباید غافل شد وی اظهار کرد: حدود ۹۸ درصد جمعیت پاکستان مسلمان و ۲۵ درصد جمعیت آن شیعه هستند که برای زیارت حرم امام رضا (ع) 

از شهرستان های بیرجند و قائن و برای زیارت حضرت معصومه (س) از شهرستان های طبس و فردوس خراسان‌جنوبی عبور می‌کنند که این فرصت بزرگی برای رونق گردشگری است.

 

شرایط برای توسعه تجاری 

به نحوه ایده آل در چابهار فراهم نیست

علیدوست مدیرعامل یکی از شرکت‌های تجاری نیزبا بیان اینکه زیرساخت‌ها در بندرچابهار مطلوب و رضایت بخش نیست، اظهارکرد: فراهم کردن شرایط بهتر و زیرساخت های بیشتر در حوزه تجارت در بندر چابهار به کندی پیش می رود. که این وضع باعث گردیده بسیاری از تجار و تولید کنندگان علی رغم طولانی شدن مسیر ترجیح دهند کالاهای خود را به جای بندر چابهار از بندر شهید رجائی به کراچی پاکستان ارسال کنند. 


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/07/16 -- 20:07:29
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 26

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا