نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 3 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
27. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بیرجند و خرده چالش های دست و پا گیر      

 

هرم پور

 

آنچه این روزها در شهری مثل بیرجند شاهد آن هستیم، رویداد مهم تولد چالش های جدید است. این چالش ها نه آنقدر خُرد هستند که به حساب نیایند و نه آنقدر کلانند که زندگی و شهرنشینیِ شهروندان را دچار خدشه و مشکل کنند؛ در واقع فقط مهم اند. اهمیت آنها وقتی هم بیشتر می شود که به «انباشتگی» برسند. «انباشتگی چالش های خُرد شهری» و یا «مشمول مرور زمان» شدن برخی از چالش های کلان، اثر «فشار چند وجهی» ایجاد می کند و آنوقت است که دستان مسؤولان به نشانه تسلیم بالا می رود، مشکلات تبدیل به معضل و آسیب و تهدید می شوند و نهایتاً  تصمیم گیران را به ورطه ی ورشکستگی فکری و اجرایی و دور شدن از اصل اجرای عدالت اجتماعی  می رسانند! حال که از عدالت اجتماعی گفتیم، این را هم اضافه می کنیم که  از وظایف مهم دولت ها در تئوری های عدالت اجتماعی، فراهم ساختن فرصت های برابر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای مردم است؛ اصل مهمی که به نظر می آید در سالهای گذشته در شهری همچون «بیرجند» کمتر به آن توجه شده و لذا در زیر پوست برخی شعارها و کتمان ها و عدم پذیرش ها، اساساً «شمال» و «جنوبی» برای شهر ایجاد شده و مرزی بندی های حقیقی در آن در حوزه فرهنگ، آموزش، ثروت و حتی نظم و امنیت به وقوع پیوسته است؛ مرزبندی هایی که مدیران خدوم و دلسوز در ابتدای حضور خود برای خدمت در استان، به خوبی آن را درک می کنند و به عنوان نقطه عطف و پیکان ثقل اهداف و حرکت های خود، بخشی از تلاششان را بدان معطوف می دارند. 

علیرغم همه ی احترامی که برای محبّت مجموعه مدیریتی استان به مردم قائلم و علیرغم نگاه کاملاً مثبتی که به نیت و اصل مهم مردم داری در لفافه بازدیدهای میدانی مدیران ارشد استان از شهرستانها و شهرها و اخیراً محلات بیرجند دارم، اما با زبان تجربه اندکم و با نگاه نسبتاً واقع بینانه ای(نه فقط رؤیاپردازانه ای) که نسبت به مسائل و مشکلات شهری مثل بیرجند و سایر شهرهای استان دارم، معتقدم اولویت اصلی ، بررسی و احصاء اَبَر چالش های مناطق درکنار پرداختن به خُرده مشکلاتی است که با ساز و کارهای بهتر و قوی تر و در عین حال سریع تری هم می توان به فرایند رسیدگی و حل آنها دست یافت.

 نقاط گوناگون شهر بیرجند سرشار از مشکلاتی است که عمدتاً به حوزه مسؤولیت مدیران شهری برمی گردد. اما بخش هایی از آن هم مشکلاتی دارد که نیازمند هماهنگی و تعامل مدیریتی و تعادل در تصمیم گیری ها برای حل آنهاست. موضوع مهم زمین های 450 هکتاری پروژه پادگان بیرجند(زعفرانیه) که بنا به برخی گفته ها و شنیده ها با تولد شهری جدید از دل شهر بیرجند بین 75  تا 120 هزار شهروند را در خود جای خواهد داد، موضوع مهم انتقال کارگاههای صنوف آلاینده به خارج از شهر، بحث بسیار مهم و لاینحل ترافیک گره خورده شهر بیرجند، موضوع اساسی وضع مبهم برخی روستاهای حاشیه شهر بیرجند مثل امیرآباد، حاجی آباد، شمس آباد، شوکت آباد، بجد، علی آباد لوله، حسین آباد سادات، چهکند، منظریه، رقویی، حسین آباد باقران، موضوعاتی مهم و چالش برانگیز مثل اضافه شدن هکتارها  زمین به برخی از روستاهای حاشیه شهر و قرار گرفتن آنها در طرح های هادی محدوده روستایی و اثرات ویژه آن بر اقتصاد و اجتماع و امنیت شهر بیرجند، موضوع مهم انتقال پایگاه هوایی خور به سایت قدیم فرودگاه، موضوع مهم انتقال آب از شهرهای اطراف به بیرجند، توسعه و تعریض و بهسازی چالش برانگیز برخی از شریانهای اصلی مواصلاتی داخل شهر، افزایش تأمل برانگیز آسیب های اجتماعی آشکار و پیدا در جای جای شهر بیرجند، و پدیده های نوظهوری همچون مهاجرت شهروندان از داخل شهر به محدوده های حاشیه شهر به دلیل نابسامانی قیمت اجاره بها و  جالب تر از آن مهاجرت شهروندان مناطق کم برخوردار(شمال شهر) به مناطق بیشتر برخوردار(جنوب شهر بیرجند) به دلیل توسعه نامتوازن شهری و تبعات و ایجاد گسل های عمیق فرهنگی و اجتماعی پیامد آن، عدم رهیافت مناسب در توازن و تعادل سه ضلع مهم مثلث توسعه اقتصادی– اجتماعی شهر بیرجند یعنی مردم، دانشگاهها و پادگانها(یا مراکز نظامی) و اثرات متقابل و گاه ناموزون آنها بر همدیگر و بر مؤلفه های مدیریت شهری، همه و همه فقط گوشه ای از حجم انبوه مسائل اولویت داری هستند که می باید برای هرکدام چاره ای اندیشید و گفتمانی ویژه به همراه پیوست های انسانی، فرهنگی، اقتصادی و حتی امنیتی در نظر گرفت.

معتقدم بازدیدهای میدانی برای مدیران استانی و شهرستانی،  حجم انبوه خُرده مشکلاتِ انباشته شده روی میز مدیران را افزایش و از قدرت و ظرفیت اجرا و تصمیم گیری آنان برای عملکرد های اولویت دار می کاهد.این مهم نیاز به عملکردی جهادگونه و تلاشی مضاعف همپای استاندار توسط سایر مسئولان دارد تا به یک آسیب بدل نگردد.

در این سو نیز چنین به نظر می آید که افزایش دامنه آگاهی های مردمی و ورود آنان به دنیایی «فرا زمانی»، آنان را به پسندیدن و انتخاب کردنِ  «عمق» کار و «جنس» آن، بیشتر و پیشتر از «صدا» و «تعریف» در باره ی آن سوق داده است. البته همچنان که گفته شد ، این تغییر نگاه مردم مطمئنا نیاز به تغییر رفتار برخی مسئولان در عمل دارد تا موج امید ایجاد شده در میان مردم ادامه دار باشد.

(لطفا نظر و پیشنهاد خود در رابطه با یادداشت های روزنامه را به شماره 09304943831 ارسال فرمایید) 

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/22 -- 20:58:58
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 78

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا