نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 3 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
27. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله      

 

عید خاموش!

 

امین جم

 

 

5 آذر سال پیش بود که مطلبی با تیتر «دیروز عزا بود یا عید !» در روزنامه آوا منتشر شد. مطلبی که در آن به کوتاهی مسئولان در جشن گرفتن 17 ربیع الاول مصادف با میلاد با سعادت رسول مکرم اسلام (ص) وامام صادق (ع) بنیانگذار مذهب شیعه جعفری اشاره شده بود.

اما انگار بعد از گذشت 9 ماه در عید قربان ودهه ولایت هنوز همان داستان  ادامه دارد و در شهر ما خبری نیست که نیست! نه ماه پیش نخوت وتکبریا شاید هم نداشتن پاسخ ودلیل باعث شد که مسولان ومدیران شهر واستان  در مورد ان سرمقاله مثل بسیاری دیگر از مطالبات مردمی مطرح شده در رسانه سکوت کنند وبه قول بیرجندی ها خود را به خف گوشی !بزنند!  از ان جا  که حرف حق جواب نداردپاسخ یا جوابیه ای  هم صادر نشدوصاحبان پست ومیز ترجیح دادند بی کفایتی وبی لیاقتی خود را به سکوت برگزارکنند و این شد که بازهم هیچ اتفاق تازه ای رخ نداد

.دیروز عید قربان بود که از مهمترین اعیاد مسلمانان محسوب می شود.اما واقعیت  این است  که بگوییم شهر هیچ تفاوتی با قبل نداشت! نه ازچراغانی های مشابه همه جای کشور خبری بود و نه ازایستگاه صلواتی یا جشنهای ویژه . درپارک ها هم جز ازدحام جمعیت خبر خاص و تازه ای نبود.

 این در حالی است که در دین  ومذهب ما همانطور که به عزاداری برای ائمه اطهار توجه شده ، به جشن گرفتن و شادی مردم در ایام ولادت واعیاد اسلامی به عنوان شعایر اسلامی نیز عنایت شده است واین را حتی عوام کم سواد هم می دانند تا چه برسد به مدیران ومسولان پرمدعا وبی هنری که بودجه هاووظایف تعریف شده ای برای این امور دارند اما معلوم نیست این روزها کجا خوابشان برده است !

متاسفانه داستان این نوع بی حرمتی به شعائر اسلامی با تلفیق   بی همتی برخی مسئولان مربوطه ، وضعی خجالت آوری را به وجود آورده است که گویا مخصوص حوزه مدیریت این جماعت است  رفتارها یی که نه رنگ دینی دارند و نه رنگ فرهنگی و ... ! در این میان باید این سوال را از متولیان امر پرسید که چگونه می شود در هنگام عزا ، همین شهر تماما  رنگ و بوی عزا به خود می گیرد و این موضوع برای مردم به خوبی قابل لمس است اما در هنگام این شادی های اسلامی و آیینی ، شهر هیچ تفاوتی نمی کند؟!

در این شبها که باید نشاط اجتماعی و شور جمعی در تک تک خیابان های شهر به چشم آید ، فقط به برخی حرکات در حد برداشتن بار از روی دوش خود و پرکردن گزارش کارهاست بسنده می شود.مطمئنا  از مزیت های مهم برپایی باشکوه جشن های دینی ، اشنایی کودکان و نوجوانان و جامعه با این مناسبت هاست تا هم در خاطرها زنده بمانند و هم برخی از هجمه های فرهنگی  دشمنان  بواسطه اثر محیطی ان ازبین برود.

متاسفانه دربررسی دقیق تر این موضوع به جایی می رسد که می بینیم دستهایی مخالف هرگونه شادی در شهر هستند و انگار دین را هم در سطح درک نارسای خود تفسیر می کنند! کسانی که بی ارایه دلیل متقن جلوی برگزاری اندک برنامه های اصولی که عاری از ناهنجاری ها و اجراهای سخیف است را می گیرند و فقط«وتو» می کنند!

به بازی گرفتن ارزش ها وشعایر اسلامی جای تاسف بسیار دارد که با توجه به مسبوق سابقه بودن آن ، نیاز به کالبدشکافی جدی  ومحتوایی دارد.مطمئنا تاثیر خطاهای فرهنگی کمتر از فسادهای اقتصادی نیست و نباید نشاط اجتماعی را به بهانه های واهی از بین برد و حتی در اعیاد نیز برای ترویج فرهنگ اسلامی از آن بهره ای نبرد.

در این موضوع جای خالی بسیاری از متولیان عرصه فرهنگ  مدیران شهری و همچنین مسئولان نهادهای مذهبی  سازمانهای تبلیغی دیده می شود که اگر همانند مراسم عزاداری ، پای کار بودند وضع به به گونه ای دیگر رقم می خورد.

امیدواریم در عید غدیر که از مهمترین اعیاد ماست و چند روزی نیز تا آن زمان مانده است ،مدیران ومسولان مربوطه جبران مافات کنند وفعالیت های خوبی را شاهد باشیم. هرچند نقش موثر مردم در راستای این مهم را نباید نادیده گرفت.به طور قطع حضور مردم در میدان نیز باعث می شود مسئولان بیش از پیش پای کار بیایند.

خصوصا اینکه «ستاد مردمی غدیر» به عنوان یک نهاد مردمی همچون سالهای قبل به طور فعال در سطح شهر فعال بوده و اقدامات مثبتی برای برگزاری هرچه بهتر این عید فرخنده انجام داده که جای تقدیر و تشکر دارد.از این ستاد نیز توقع می رود که برای جلب مشارکت های مردمی اطلاعات لازم را در اختیار گذاشته تا شاهد تلاش همگانی برای این مهم باشیم. مطمئنا تلطیف روحیه شهر در اعیاد کار یک نهاد نیست و همکاری جمعی همگانی را می طلبد.وحتما ما به استناد مدارک موجود جزیی از کشوریم ومردم این سامان نیز حق دارند مانند سایر نقاط کشوراز حقوق مشابه برخوردار باشند. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/21 -- 21:06:14
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 105

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا