نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 27 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
18. محرم 1441
2019 Sep 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ورود کودکان کاربه زباله گردی      

 

 

 

امین جم

 

 

 

امروز، روز جهانی مبارزه با کار کودکان نام گرفته است.کار کودکان ، موضوعی است که برای همه آشنا و چه بسا درناک است.کودکان کار معضلی اجتماعی است که گسترده ای جهانی دارد و روز به روز هم شیوه های جدیدی به خود می گیرد.موضوع کودکان کار نه فقط بخاطر سختی شرایط کاری و همچنین نیاز انسان در این سنین به تفریح و در یک جمله کودکی است ، بلکه بخاطر سواستفاده برخی از آنها و مشکلات و آسیب های اجتماعی است که برای فرد و جامعه در پی دارد.آسیب هایی که بعضا راه بازگشتی ندارند و آینده این افراد را به تمامی نابود می کنند.اوضاع  اقتصادی در کشور ایران نیز باعث افزایش تعداد کودکان کار به شکلی افسارگسیخته هم شده است.

مشکلات اقتصادی و معیشتی و  حتی مباحث فرهنگی و اجتماعی در شکل گیری موضوع کودکان کار تاثیرگذار اند.اقتصاد ایران نیز خصوصا در طی سالهای اخیر به دلیل تحریم های آمریکا و همچنین برخی سومدیریت ها در مواجه با چالش های ایجاد شده ، مشکلات عدیده ای پدا کرده است که بیشترین بار تاثیرگذاری آن بر گردن قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه است.افزایش فاصله دهک های گوناگون جامعه هم با ایجاد شکافی عمیق بین مردم ، درکنار درتنگنا قرار گرفتن بسیاری از مردم در مسایل معیشتی ،  باعث بروز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی زیادی هم شده است.

شاید شما هم تجربه زنگ زدن متکدیان در خانه هایتان را داشته اید.افرادی که می گوید :«فرزند صغیر دارم.کمک کنین.بچه ام غذا نخورده ندارم چیزی بهش بدم و ... » و اینگونه از کودکانی که بعضا حتی فرزندشان هم نیست سواستفاده می کنند.کودکانی که سرچهارراه ها اقدام به فروش آدامس ، بادکنک ، دستمال کاغذی و ... می کنند و شاید بسیاری هم بدون درنظر گرفتن ابعاد   این موضوع ، از آنها حمایت کرده و موجب  گسترش این پدیده می شوند. به عنوان مثال در مرکز استان ، کودکان کاری هستند که براساس برخی شنیده ها  تیمی و تحت سرپرستی کار می کنند و  معمولا هم در مورد مکان زندگی و ... دروغ می گویند.دروغ هایی انچنان خوب که انگار     از قبل بسیار تمرین شده است!با اینحال نمی توان گفت وضع استان خراسان جنوبی در مورد پدیده ی کودکان کار بسیار نامطلوب است و خوشبختانه نسبت به کشور وضع بهتری را شاهد هستیم.اما   از معضلاتی که روز به روز پررنگ تر می شود ، جمع آوری زباله ها و وارسی سطل های اشغال توسط کودکان است.کودکانی که با کیسه ای بر دوش ، کوچه به کوچه ی محله هدف را می گردند و از این طلای کثیف ، موارد مورد نیاز خود را برمی گزینند ! کودکانی که مطمئنا بخاطر مسائل بهداشتی با مشکلات زیادی مواجه می شوند و علاوه بر ان حتی درگیر دعواها با سایر رقبای با سابقه تری  می شوند که از اشغال پول در می آورند.

در مجموع اما باید گفت در موضوع کودکان کار بخش مهمی از انگشت اتهام ، رو به مردم است.چرا که با بها دادن های بیجا ، مشکلات را دامن می زنند.مسئولان نیز با توجه به حوزه کاری خود وظایف ویژه ای در قبال این موضوع دارند.بهزیستی وظیفه ی بررسی دقیق این مشکل و تلاش برای کاهش آن با روش های اصولی  راداراست و شهرداری هم موظف است در این موضوع با بهزیستی و مراجع ذی صلاح همراهی کند.اما موردی بسیار مهم که شاید به دلیل تازه بودن کمتر جدی گرفته شده ، کودکانی هستند که به قولی زباله گردی می کنند که باید با واکنش درست و منطقی از سوی مسئولان   در زمینه جلوگیری و چه در  موضوع بسترسازی برای ایجاد مرکز ساماندهی این طلای کثیف  اقدام شود .

 گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/21 -- 18:27:12
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 154

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا