نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 27 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
18. محرم 1441
2019 Sep 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
امروز؛ آغاز جشن جهانی شدن قنات بلده فردوس      

حسینی- سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس و جشن ثبت جهانی این اثر تاریخی با هدف شناساندن آن در سطح بین المللی22 و 23 خرداد برپا می شود. در همین راستا دیروز نشست خبری سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس با حضور اسلام پناه مدیرعامل شتاب دهنده لیدکو و رئیس سمپوزیوم، قوسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی و رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد. اسلام پناه مدیرعامل شتاب دهنده لیدکو با بیان این که دبیرخانه دائمی این سمپوزیوم در تهران تشکیل شده است، اضافه کرد: قنات نمایانگر تمدن مردم این منطقه است، در همین راستا رویکرد ما کلان تر و راهبردی تر بوده و در کنار آن شناسایی آثار ملی را هم خواهیم داشت. وی با اشاره به این که اکنون فرش قرمزی برای مدیریت ملی همسو با محورهای این سمپوزیوم پهن کرده ایم، 

تصریح کرد: قطعا همه چیز در قالب سمپوزیوم نیست و تجاری سازی طرح ها با کمک بخش دولتی در دستور کار ما قرار دارد. وی عنوان کرد: تلاش  می کنیم تا سرمایه گذاران خارجی را به این منطقه بیاوریم، اما شرایط برای جذب سرمایه گذار فراهم نیست. اسلام پناه با انتقاد از زیرساخت هوایی استان و کنسلی های متعدد پروازها، تصریح کرد: با این شرایط هیچ سرمایه گذاری حتی حاضر به آمدن برای بازدید یا ارائه مقاله نیست!

 

همایش به اندازی کافی برگزار شده 

و اکنون زمان حرکت است

ابراهیمی دبیر سمپوزیوم نیز با بیان این که انتخاب محورهای این همایش بر اساس مطالعات 15 ساله گروه آب استان می باشد، خاطرنشان کرد: اولین محور، گردشگری است که مقالات پیرامون بخش آب و قنات ، مکانیزه و دستورمند شدن آن ارائه و راهکارها شناسایی شدند. محور دوم، فرهنگ استفاده از آب همچون مشکلات آب بران ، نوع مشارکت، کاربری اراضی و باغات، مدیریت یکپارچه آب و وقف می باشد. محور سوم، حول آینده قنات با توجه به اهمیت تغییر اقلیم خراسان جنوبی می باشد. وی با تاکید بر این که همایش به اندازی کافی برگزار شده و اکنون زمان حرکت است، اضافه کرد: قنات بلده موضوعی خاص بوده که محورهای آن هم باید خاص تعریف شوند. به گفته وی هم مردم که بیشترین آب بران هستند و هم کارشناسان می توانند درباره مشکلات منطقه و خاص قنات بلده فردوس مقاله و یا ایده بدهند، پس از بررسی دبیرخانه، این طرح ها به شتاب دهنده رفته تا تبدیل به کار عملیاتی شوند.

ابراهیمی از ارسال 82 مقاله به دبیرخانه سخن گفت و ادامه داد: 25 مقاله در محور گردشگری، 15 مقاله در محور ترویج و 42 مقاله درباره آینده قنات بودند. از این تعداد 65 مقاله پذیرش شد که 12 مورد شفاهی و 52 مورد در قالب پوستر بود. وی با اشاره به این که مقالاتی نیز از اتریش، مجارستان و افغانستان ارسال شده است، خاطرنشان کرد: دو سخنران خارجی نیز در این سمپوزیوم حضور خواهند داشت.

 

شناسنامه فنی مدون برای

 قنوات استان تهیه شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز با تاکید بر این که قنوات به عنوان سازه های سازگار با محیط به دلیل وضع اقلیمی استان در معرض خطر و تهدید هستند، اضافه کرد: در همین راستا سمپوزیوم بین المللی قنات بلده با هدف معطوف کردن توجه همگان به این امر مهم، برگزار می شود. قوسی با اشاره به وجود 11 هزار  و523 منبع آبی در استان، ادامه داد: از این تعداد 6 هزار و 252 رشته قنات با  میزان آبدهی 265 میلیون مترمکعب آب هستند و 26 درصد آب مورد نیاز بخش کشاورزی از این طریق تامین می شود. 

 وی بیان کرد: معتقدیم تعداد قنوات بیش از آمار اعلام شده توسط شرکت آب منطقه ای و نزدیک به 8 هزار رشته می باشد.قوسی برای حمایت بیشتر مسئولان از قنوات استان پیشنهاد کرد: در گام اول، شناسنامه فنی مدون برای قنوات تهیه و اعتباراتی برای این امر در نظر گرفته شود. 

همچنین بازسازی قنوات با کار اصولی برای ایجاد امنیت دائمی نیاز است. وی خواستار اجرای ضوابط قانونی برای حفظ و رعایت حریم قنوات شد و افزود: مقنی هایی که در قنوات فعالیت دارند مورد حمایت بیمه ها قرار گیرند.رئیس سازمان جهاد کشاورزی از انجام طرح

 “از آبخیز تا جالیز” برای قنات بلده فردوس نیز سخن گفت و بیان کرد: 250 میلیون تومان اعتبار برای کار مطالعاتی طرح در نظر گرفته شده و در راستای آن 610 میلیون تومان هم برای لایروبی و مرمت قنات اختصاص یافته است. گفتنی است در این طرح اشتغال زایی در قالب گلخانه و استخر پرورش ماهی و سایر موارد دیده شده است.

 

قنات بلده، بزرگترین ساختار مردمی ایران

رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی نیز با اشاره به این که قنات بلده یکی از 12 قنات ثبت جهانی شده ایران می باشد، خاطرنشان کرد: این قنات علاوه بر قدمت، ساختار و اهمیت آن در بخش کشاورزی، بزرگترین و سازمان یافته ترین ساختار مردمی ایران است و کاملا هم مردمی اداره می شود. به گفته وی مسیر قنات بلده نیز به عنوان دومین مسیر طولانی مشجر سقف شده پس از خیابان ولیعصر(عج) تهران ، 

ثبت ملی شده است. وی از حضور بیش از 40 نفر گردشگر معروف و تورلیدرهایی که می توانند به اقتصاد گردشگری منطقه کمک کنند در این ایام خبر داد و گفت: تمامی زیرساخت ها برای اسکان این افراد و مهمانان فراهم شده است. وی به تفاهم نامه سه جانبه این اداره کل با جهادکشاورزی و وزارت نیرو برای قنات بلده اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه در راستای این همکاری اتفاقات خوبی رقم خورده و سالانه 600 میلیون تومان از منابع ملی به این قنات اختصاص می یابد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/21 -- 18:19:38
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 82

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا