نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 28 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
19. محرم 1441
2019 Sep 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بیرجند، شهری که ۱۰۳ سال پیش کلاس شبانه آموزش انگلیسی داشت!      

کاری- پروفسور غلامعلی ناصح فوق تخصص استخوان و مفاصل از دانش آموختگان مدرسه شوکتیه بیرجند در هفتاد و سومین گردهمایی فارغ التحصیلان و معلمان مدرسه شوکتیه مقیم تهران گفت: شما هم مثل من در جلساتی بوده اید که افرادی در آن  نمی دانسته اند شما بیرجندی هستید هر وقت نام فرهنگ به میان 

می آمد مراد آن را بیرجند می دانستند و هر جا سخن از بیرجند به میان می آید مترادف آن را  فرهنگ می دانند و افتخار ماست که فرهنگی غنی و بکر داریم.

وی با بیان اینکه اگر یک نفر دارای فرهنگ بالایی باشد قطعا خانواده و جامعه هم از آن بهره مند می شود،افزود:افتخار بزرگ ما فرهنگ بیرجند است وعوامل اجتماعی آن .

وی ادامه داد:‌ فرهنگ بر سه پایه بنیانگذاران، خدمتگزاران و پذیرندگان بنا شده است.

 

راه اندازی مدرسه شوکتیه با متد جدید آموزشی

همه شما می دانید که همزمان با تاسیس مدرسه شوکتیه در بیشتر نقاط کشور تصمیم به راه اندازی مدارس به سبک جدیدداشتند ولی موفق نشدند چون پایه سوم یعنی پذیرندگان همراه نبودند و مدرسه شوکتیه هر سه عامل  را با هم داشت. این نتیجه افکار جامعه آن روز بیرجند بود که  راه اندازی مدرسه شوکتیه با متد  تازه آموزشی به راحتی پذیرفته شد. وی تاکید کرد: اگر این سه پایه همراه باشد تفکر جامعه پیشرفت می کند. ناصح یادآور شد: امروز می خواهم داستانی از دوره ای که معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد بودم  نقل کنم که برای شما بسیار جالب خواهد بود. یکی از اساتید و پژوهشگران آمریکایی به نام خانم دکتر فون برای تدریس دوره ای دو ماهه به دانشگاه ما معرفی شد و من هم به عنوان مترجم و مهماندار همراه وی شدم. هر روز صبح از محل سکونت تا دانشگاه تمام وقت همراه ایشان بودم و در کلاس های درس به عنوان مترجم بودم. روزی در بیمارستان آموزشی چند نفر از همشهریان را دیدیم ، من هم برای معرفی جلو رفتم و همه آنها را با نام آقای دکتر فلانی و خانم دکتر فلانی از فلان شهر به این استاد معرفی کردم که بیشتر بیرجندی بودند.  

 

این شهر شما چقدر جمعیت دارد؟

دکتر فون با تعجب گفت این شهر شما بیرجند چند میلیون نفر جمعیت دارد که در تهران و مشهد این همه پزشک بیرجندی دارد؟ آن زمان جمعیت بیرجند بیشتر از 45 هزار نفر نبود. این پژوهشگر با تعجب گفت من باید این شهر بیرجند شما را ببینم.

چند روز بعد به من  خبر دادند خانم دکتر بدون اطلاع رفته است و چون آن زمان موبایل و وسیله ارتباطی نبود به مدت 4 روز از وی بی خبر بودیم و مورد شماتت رئیس دانشگاه هم قرار گرفتم که شما چطور مترجم و مهمانداری هستی که از مهمانت بی خبری! بعد از چهار روز خانم دکتر برگشت و من به طریقی گله مندی خودم را از غیبت بدون اطلاع قبلی ایشان عنوان کردم و خانم دکتر فون گفت کنجکاوی به من امان نداد و با اتوبوس به بیرجند رفتم در گاراژ بیرجند با پسری 12 ساله روبرو شدم و با احتیاط به انگلیسی به او گفتم زبان بلدی؟  تعجب کردم که این نوجوان باهوش انگلیسی در حد معقول حرف می زد. 

به او گفتم من 4 روز استخدامت می کنم و مرا در این شهر بگردان و  جاهای دیدنی شهر را نشانم بده و در روز آخر به تو حقوق می دهم. پسر جوان این چند روز به عنوان مترجم در کنار من بود روز آخر که قصد برگشت داشتم از داخل کیفم دلار 

درآوردم که به او بدهم ولی قبول نکرد. تعجب کردم و گفتم در تمام دنیا وقتی کاری برای کسی انجام دهی در قبال آن حقوق می گیری. 

 

من در کنار شما تجربه کسب کردم و شما بدهکار نیستی!

اما جواب این پسر بیرجندی شجاع و فهیم برایم جالب بود. او گفت: من در این 4 روز برای تمرین  و پیشبرد زبان انگلیسی ام در کنار شما بودم و تجربه کسب کردم و الان شما به من بدهکار نیستی. مناعت طبع و فهم این نوجوان 12 ساله همشهری که از دلار گذشت نمونه دیگری از فرهنگی بودن این شهر است که شهرت آن از مرزهای کشور رد شد. خانم دکتر فون در مقاله ای که در رسانه های خود درباره بیرجند نوشت به دو نکته اشاره کرد: اول اینکه بیرجند شهر کویری است که خانم های خانه دار اول صبح جلوی در خانه را آب پاشی و جارو می کنند و خاکروبه را جمع آوری می کنند تا بعدا به محلی منتقل شود، دوم اینکه از منش عاقلانه پسر بیرجندی گفت که از پول گذشت تا آموزش ببیند. دکتر ناصح تاکید کرد: باید افتخارات بیرجند را همه جا بگوییم و آن را معرفی کنیم. وی یادآور شد: دو سال قبل یک موسسه زبان انگلیسی تبلیغات زده بود که برای اولین بار در ایران کلاس اکابر انگلیس برگزار می شود. به این آموزشگاه زنگ زدم و  خودم را معرفی کردم و گفتم این درست نیست چرا که برای اولین بار در ایران ۱۲۹۳ یعنی حدود 103  سال پیش کلاس انگلیسی شبانه در بیرجند داشتیم. آنها بعد از دیدن مدارک که از آن زمان داشتم تعجب کردند و برایشان قابل باور نبود که در شهر  فرهنگی بیرجند 103 سال پیش کلاس شبانه انگلیسی برگزار می شده است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/02/25 -- 18:32:11
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 335

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا