نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 6 اسفند 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
01. رجب 1441
2020 Feb 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
زندگی درکوچه تنگی      

مهدی آبادی- میدان شهدا تا میدان امام خمینی(ره) با خیابان یک طرفه ای به هم وصل می شود که با وجود رفت و آمد زیاد، کوچه های دو سویه خیابان کم عرض و تنگ است که عرض برخی کوچه ها شاید به 2 متر هم نرسد. اینجا دهنه کوچه ها به یک اندازه و شکل نیست و اندازه منظمی ندارد. کوچه ای بزرگ و پهن و کوچه دیگر تنگ و پر پیچ و خم، اما در عین حال کوچه های حکیم نزاری و تمام بافت فرسوده بیرجند ویژگی مهمی دارد و آن کهنگی و فرسودگی آن ها است که نمی توان نادیده گرفت. دیوارهای خشتی ترک خورده که اصول مهندسی در هیچ کدام آنها رعایت نشده، سر بالایی های طاقت فرسا که نفس پیر و جوان را می‌گیرد  و عرض کم کوچه ها و نور اندک آنها که در شب خوف را بر تن هر انسانی می اندازد از جمله ویژگی های بافت سنتی بیرجند می باشد.

 

محله های قدیمی، معرف تاریخ

 و فرهنگ شهر هستند

 

سیروسی از اهالی محله چهاردرخت بیرجند در پاسخ به سوال خبرنگار آوا می گوید: کوچه های تنگ و باریک این محله  معرف تاریخ و فرهنگ بیرجند محسوب می شود و بسیاری از بزرگان این شهر در اینجا سکونت داشته اند. اما به مرور زمان و با مهاجرت بسیاری از مردم به محله های تازه ساخت، شادی و نشاطی که گذشته در این محله وجود داشت، کم کم از بین رفت و اکنون این محله خاطرات گذشته را مرور می کند. سیروسی درباره مشکلات این محله می گوید: در برخی از کوچه های این محله، همزمان دوتا اتومبیل نمی تواند عبور کند و به همین خاطر افراد مرفه به مناطق بهتر مهاجرت کردند. به نظر وی مهاجرت ساکنان قدیمی، آسیب های اجتماعی را با خود به همراه آورده است. 

وی عنوان می کند: با گذشت زمان محله های قدیمی امنیت خود را از دست داده یا مخروبه شده اند و محل مناسبی برای معتادان گردیده که مسئولان شهر باید برای جلوگیری از گسترش این موضوع، ورود کنند. سیروسی درباره سر بالایی های این کوچه نیز می گوید: افراد پیر و مسن در رفت و آمد این سربالایی ها اذیت می شوند.

 

بوی ناخوش محله های قدیمی

 

 ترابی از شهروندان محله حکیم نزاری نیز بیان می کند: جمع آوری زباله به مشکل اساسی برای ساکنان این محله تبدیل شده است و اگر سری به کوچه های این منطقه بزنید، نوشته های متعددی بر دیوار خانه ها می بینید که از همسایه ها می خواهد زباله ها را در آنجا رها نکنند. ترابی ادامه می دهد: علاوه بر این، پاره شدن کیسه‌های زباله توسط حیوانات مشکل دیگری است که رخ می‌دهد و شهروندانی که زباله‌های حاوی مواد خوراکی به‌ویژه ضایعات گوشتی و چربی را در کوچه می‌گذارند در ایجاد این مشکل بی‌تقصیر نیستند. اگر تدبیری از سوی مسئولان اندیشیده شود که حمل زباله‌ها سریع‌تر و در فواصل زمانی کوتاه‌تر باشد، مشکل بهداشتی شهروندان ساکن این کوچه‌ها هم کمتر می‌شود. وی همچنین به باران های اخیر اشاره می کند و می گوید: به دلیل شیب بالا آب باران در کوچه ها جمع و به داخل خانه ها نفوذ می کند.

 

عملیات امدادی در این مناطق 

به کندی پیش می رود

 

شهروند دیگری نیز درباره تعریض معابر شهری می گوید: تردد با ماشین در کوچه‌های مرکز شهر به دلیل کم عرض بودن این کوچه‌ها به سختی انجام می‌شود. حتی بعضی جاها برای چند ساعت جلوی منزل خودمان هم نمی‌توانیم ماشین پارک کنیم. خانم حسینی که ساکن محله منتظری است، ادامه می دهد: در بسیاری موارد اتفاق افتاده است که ماشین‌های اورژانس یا آتش‌نشانی باید از این کوچه‌ها عبور کند اما به دلیل مسدود شدن کوچه، عملیات امداد به کندی انجام شده است. وی با بیان اینکه ساخت و ساز در کوچه های تنگ و باریک مشکل بسیار آزار دهنده‌ای است، اضافه کرد: چندی پیش ساخت و ساز خانه ای در این محله باعث قفل شدن راه های ارتباطی شد و بسیاری از ساکنان مجبور شدند وسیله نقلیه شان را در فاصله ای دورتر از خانه خود پارک کنند.

اگر آتش سوزی اتفاق بیافتد...

 

عباسی از دیگر ساکنان محله منتظری به مشکلات امدادی اشاره می کند و می گوید: چند وقت پیش برای همسرم مشکلی به وجود آمد که نیاز فوری به اورژانس بود، اما ماموران اورژانس به دلیل باریک بودن کوچه نتوانستند بیایند و این وقت زیادی از آن‌ها برای ارائه خدمات گرفت و در نهایت هم همسرم را با برانکارد به آمبولانس رسانده و به بیمارستان منتقل کردند. وی ادامه می دهد: اگر آتش سوزی در یکی از این خانه ها اتفاق بیافتد، تا زمانی که ماموران آتش نشانی بتوانند حریق را خاموش کنند به دلیل باریک بودن کوچه ها، خانه های مجاور نیز در خطر آتش سوزی قرار دارند. عباسی می افزاید: اگر زمانی آتش سوزی اتفاق افتاد، نیروهای آتش نشانی با ماشین های بزرگ خود می توانند برای اطفای حریق عمل کنند؟ بنابراین مسئولان شهرداری باید برای جلوگیری از حوادث در این محله، پیش بینی های لازم را انجام دهند.

 

کوچه های تاریک محل مناسبی 

برای بزهکاری است 

 

وقتی اهالی در مورد مشکلات شان صحبت می کنند، آنقدر مسایل ریز و درشت دارند که حتی توجه به یکی از مشکلات و مسایل می تواند گره گشای خوبی در مسایل دیگر باشد.   محمدی از شهروندان ساکن خیابان انقلاب نیز درباره کوچه های باریک این محله می گوید: نبود روشنایی از دیگر مشکلات است. وقتی محل تردد مردم نور کافی نداشته باشد، خفت گیری و سرقت در آنجا راحت تر انجام می شود و باریک بودن کوچه ها این فرصت را به نیروی انتظامی نمی دهد تا سارقان را دستگیر کند و به راحتی این افراد  فرار می کنند. 

وی ادامه می دهد: درصد زیادی از کوچه های محله که کم عرض هستند اتفاقات ناخوشایندی در برخی از کوچه ها رخ می دهد و خانواده های زیادی همیشه نگران تردد بچه های خود هستند. محمدی با بیان اینکه هر روز مناقشه و دعوا بر سر پارک میان اهالی وجود دارد اضافه می کند: اگر دعوایی هم نباشد، باید یک ساعت دنبال جای پارک باشند و استرس و نگرانی حاصل از جستجو برای پارک، همیشگی و هر روزه شده است.

 

سازماندهی بافت قدیمی شهر

 باید مورد توجه قرار گیرد 

 

شهروند دیگری به سازماندهی مناطق قدیمی بیرجند اشاره و عنوان می کند: سازماندهی بافت قدیمی موضوع مهمی است که نیازمند توجه بیش از پیش به این محله هاست. 

وی ادامه می دهد: هرچند بازسازی تمام بافت قدیمی پروژه ای پر هزینه و زمان بر است و حتی بازسازی خانه های قدیمی امکان سکونت را به دلایل گوناگون همچون باریک بودن معابر تسهیل نمی کند اما سازماندهی این محله ها به ویژه به لحاظ امنیتی و نیز شناسایی خانه هایی که ارزش تاریخی دارند باید مورد توجه متولیان این موضوع یعنی شهرداری و میراث فرهنگی قرار گیرد.

 

برای بافت سنتی بیرجند  

اتفاق خاصی نخواهد افتاد

 

فخیم زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری در این باره به خبرنگار آوا می گوید: در خیابان و کوچه های تازه ساز

اصول شهرسازی نوین همچون حمل و نقل، پدافند غیر عامل و ایمنی رعایت می شود اما در بافت سنتی بیرجند به دلیل اینکه این کوچه ها به هم پیوسته می‌باشد، می بایست اداره بافت تاریخی میراث فرهنگی، طبق طرح تفصیلی میزان عقب نشینی ساختمان را اعلام ‌کند و شهرداری در این موضوع راسا اقدام نخواهد کرد.

 فخیم زاده با بیان اینکه بافت مرکزی بیرجند زیر نظر میراث فرهنگی است، ادامه می دهد: بافت سنتی بیرجند با مشکل استقبال کم برای ساخت و ساز مواجه می باشد و علیرغم اینکه هزینه پروانه کسب بسیار اندک است (تقریبا رایگان)، اما استقبال بسیار کمی از شهروندان شاهد هستیم بنابراین عقب نشینی در این محله ها اندک است.

 وی می افزاید: در 7 سال گذشته فقط یک پروانه ساخت در محله خیرآباد صادر شده است که بیانگر استقبال کم مردم برای نوسازی در این محله ها است. این مقام مسئول اظهار می کند: در بافت سنتی بیرجند که بهم پیوسته است، کار ویژه ای نمی توان انجام داد و باید برای افزایش ایمنی این کوچه ها و خانه ها عمل کرد.

 

میراث فرهنگی حق ایجاد فشار

 برای بهسازی را ندارد

 

 مدیر پایگاه بافت تاریخی بیرجند نیز در این باره می گوید: اداره میراث فرهنگی بر اساس طرح تفصیلی تصویب شده در کمیسیون ماده 5 عمل خواهد کرد و این اداره توان مجبور ساختن شهروندان برای بهسازی املاک را ندارد. 

نصراللهی ادامه می دهد: اگر ساختمانی با وضع خطرناکی مواجه باشد، شهرداری در این موضوع ورود خواهد کرد و تذکرات لازم را به مالک ساختمان می دهد. 

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به کم عرض بودن کوچه ها و مشکلات امدادی و بهداشتی آن‌ها چه برنامه ای پیش بینی شده است، می افزاید: این اداره حق ایجاد فشار به مالکان را برای بهسازی ساختمان و افزایش عرض کوچه ها را ندارد و برای طرح های جدید بازه زمانی را نمی توان پیش بینی کرد.  


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/02/06 -- 19:03:41
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 124

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا