نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 1 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
20. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
آیا سرنوشت FATF مبهم تر از گذشته است؟      

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص دو لایحه پالرمو و CFT و فشارهای بیرونی برای تصویب اظهار کرد: هر کسی می‌‌تواند اظهارنظر کند و جمع اعضای مجمع نیز از ارکان بالای نظام هستند که می‌توانند تشخیص دهند در هنگام مصلحت، امر مغایر شرع یا قانون اساسی تصویب شود. آقامحمدی تصریح کرد: مجمع، تا یقین حاصل نکند که برای مصلحت بزرگ‌تر این مفسده را بپذیرد، قطعا قانع نخواهد شد. بحث‌های داخل مجمع نیز کاملا کارشناسی است. 

 

برخی استدلال ها صرفا 

سوار شدن بر موج احساسات است

محمد مهاجری نیز در یادداشتی نوشت: در روزهای اخیر برخی می گویند چون آمریکا سپاه را تروریست خوانده، پیوستن به FATF عملا بستن دست این نهاد انقلابی برای کمک به نهضت های انقلابی و آزادی بخش است و به همین دلیل باید از پیوستن به آن خودداری کرد. این شبه استدلال ، صرفا توسل به احساسات و سوارشدن بر جوی است که در روزهای اخیر ایجاد شده و با توضیح زیر روشن می شود که کاملا بی ربط است:

-1 آمریکا و برخی متحدانش در منطقه و به ویژه رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری کرده اند که ایران به FATF نپیوندد. این تلاش ها حتی در آخرین نشست در پاریس هم به صورت گسترده اعمال شد اما نتیجه ای نداشت. طبیعی است که آمریکا و ارتجاع منطقه به دنبال منزوی کردن ایران باشند.

-2 اصولا آمریکا به عنوان یک ناقض همیشگی مقررات بین المللی، برای اعمال فشار و تحریم و ... نیازی به FATF  ندارد. مگر در سال 1358 و سال های بعد از آن که آمریکایی ها ایران را تحریم کردند،FATF وجود داشت؟

-3 در FATF مسئله ما اصلا آمریکا نیست.مسئله ما کشورهایی است که متحد یا شریک تجاری ما هستند. روسیه و چین و ترکیه و عراق و هند و... ، هم خودشان عضوFATF هستند و هم  مبادلات مالی شان با ایران بر اساس FATF صورت می گیرد. بنابراین بهانه کردن آمریکا، فقط مشکلات تجاری- مالی کشورمان را افزایش می دهد.

-4 کمک سپاه پاسداران به نهضت های آزادی بخش چگونه صورت می گیرد؟ آیا این نهاد بخشی از جمهوری اسلامی ایران است یا جدا از آن؟ قطعا کسی سپاه را مجزا از ایران نمی داند. پس کمک سپاه به دیگران، عملا کمک ایران است. تا کنون چنین کمک هایی صورت می گرفته و پس از این هم صورت خواهدگرفت.نکته مهم اینکه برای چنین کمک هایی که قطعا توجیه استراتژیک دارد باید درآمد وجود داشته باشد تا هزینه کردنش مقدور باشد. کسب درآمد بدون FATF حتی از طریق کشورهای دوست آسان نیست.

-5 مسئولان بارها اعلام کرده اند در کنوانسیون ها و سازمان های بین المللی ،کشور ما برای خود حق تحفظ قائل است و این روند در موردFAFT نیز صادق است.

-6 اینکه به خاطر حضور آمریکا در FATF از حقوق خود بگذریم مانند فردی است که مثلا در تیم مقابلش، فردی را می بیند که با او اختلاف دارد و به همین دلیل از بازی قهر می کند! این فرد چه سودی از قهرش می برد؟ علاوه بر این، آمریکا و حتی اسرائیل در برخی قراردادهای بین المللی حضور دارند و ایران نیز عضو آنهاست.

-7 آمریکا همه دنیا نیست. با اینکه یک ابرقدرت است اما نقاط ضعف بزرگی دارد و می توان از ضعف هایش بهره گرفت. حضور ایالات متحده در FTF- حتی اگر بپذیریم حضوری پررنگ است(که معلوم نیست چنین باشد) - نباید ما را به وحشت بیاندازد. گریز از مقابله با آمریکا، فرار از حریف است و کسانی که در مخالفت با FATF کشور را به گریز از آمریکا تشویق می کنند، قطعا نمی توانند در ردیف جربزه داران قرار گیرند.

8 - گاه به این استناد می شود که فلان آمریکایی گفته است از طریق FATF با ایران چنین و چنان می کنیم. این استناد، واقعا خنده دار است. دشمن برای مرعوب کردن ما به هر حیله ای متوسل می شود و این هم یکی از آنهاست. اصلا FATF چنین آوردگاهی نیست. بر فرض هم که باشد، فرار از آن ضعف بزرگ و اعتراف به شکست است. اگر از دشمن بگریزیم او به دنبال مان می آید و در گوشه ای از ما خفت گیری می کند. فرار، عزت نیست، ذلت است.


گروه خبری : سیاسی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/23 -- 19:36:42
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 174

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا