نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 1 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. رمضان 1440
2019 May 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله      

 

استقبال سال نو از کوزه شکنی تا رسم شاه مولایی

 

نسرین کاری - دگرگونی طبیعت و آغاز سال نو  واکنش هایی در زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم، پدید می آورد. برخی از این آئین ها هنوز در خراسان جنوبی  زنده باقی مانده و به درستی در  تحکیم روابط خانواده ها کارساز و موثر است.

مراسم بزرگداشت این جشن همگانی در خراسان جنوبی رنگ و بو و حال و فضای مخصوص به خود را دارد که در پنج بخش آیین های پیش از نوروز، مراسم سال تحویل، آیین های پس از سال تحویل و بازی ها و باورهای نوروزی تجلی یافته است .

  مردمان استان آیین های خاص و ویژه ای برای استقبال از نوروز دارند که بیشتر این آیین‌ها ریشه در تاریخ و فرهنگ این خطه کویری دارد.

بیرجندی‌ها اسفندرا " ماه نوروز " می‌نامند و آن را مقدمه‌ی بهار می‌شناسند و برای استقبال از نوروز آیین هایی از جمله کاشت سرسوزی، سمنوپزان، رسم شاه مولایی، حنابندان، کوزه شکنی، نان پزان، ریگ و کوزه، شیرینی پزان، پرداخت دین، فاتحه‌خوانی ،خانه تکانی سال نو و آماده کردن آجیل شب عید مانند کشمش، عناب، نقل، پخته و تفت دادن یا شور کردن تخمه و پسته را با شور و حال خاصی انجام می‌دهند. همچنین  پاکیزه بودن در هنگام ورود سال نو نیز از آدابی است که اهالی بیرجند مقید به انجام آن هستند و اعتقاد دارند که سال نو را باید با تنی پاک آغاز کرد.

اهالی بیرجند قدیم اعتقاد داشتند که شام شب عید به هر قیمت که شده باید پلو باشد. فقیر و ثروتمند خود را مقید به تهیه و پختن پلو در شب عید می‌دانستند. این هم از رسومی است که شاید  امروزی ها با شنیدنش تعجب  کنندو یا بخندند چرا که بسیاری در قدیم‌الایام استطاعت تهیه پلو و حتی نان گندم را برای یک هفته هم نداشته‌اند چه رسد برای همه سال و تنها نوروز به نوروز، آن هم با کلی سختی و مشقت چشمشان به پلو می‌افتاده است.

یکی دیگر از اعتقادات مردم خراسان جنوبی این است که هنگام تحویل سال در مزار امام زاده ها باشند در آنجا شمع روشن کنند و در دست  بگیرند. روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می شود و هر چه از شیرینی ها و آجیل ها باقی مانده به همراه سرکه و کاهو برای صبح سیزده آماده می شود. صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ های اطراف منطقه خود می شوند، چرا که معتقدند در این روز نباید در خانه ماند زیرا این روز را خوش یمن نمی دانند از دیگر رسوم جالب این دیار اینکه برخی افراد داخل کوزه مقداری زغال به نشانه سیاه بختی، کمی نمک به نشانه شور چشمی و یک سکه به نشانه تنگدستی می اندازند و سپس کوزه را به دور سر خود و افراد خانواده می چرخانند و از بالای بام خانه به داخل کوچه می اندازند. در قدیم مردم هم زمان این شعر را هم می خواندند: "غم برو شادی بیا    محنت برو روزی بیا" در پایان هم با کوزه ای نو و تمیز آب از قنات و یا چشمه به داخل خانه می آورند.این مراسم کارکردهای دیگری هم دارد از جمله کارکرد بهداشتی، چون کوزه هایی که پوشیده از جلبک هستند و استفاده از آنها باعث بیماری می شود را کنار می گذارند و به جای آن کوزه جدید استفاده می‌کنند.

(همشهریان گرامی نظرات و پیشنهادات خود را درباره این سرمقاله به ایدی @Avaeiran1 ارسال کنید.

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/22 -- 20:27:27
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 213

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا