نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 4 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
20. رمضان 1440
2019 May 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
برداشت بی رویه و کاهش ذخیره آب      

کاری- این روزها حال آسمان ایران خوب است آنقدر خوب که نسبت به سال گذشته با افزایش 260 درصدی بارندگی روبه رو بوده ایم. این آمار نشان می دهد مقدار بارندگی ها 162 میلیمتر بوده و این میزان نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت با افزایش روبه رو بوده است. با توجه به کم‌بارشی ابتدای سال زراعی تا نیمه زمستان و کمبود جبران کامل کسری بارش در باقیمانده سال زراعی، رعایت و اجرای برنامه‌های کنترل و مصرف بهینه آب و انرژی و هدر رفتن آب اهمیت زیادی دارد.

 

افزایش بارش ۸۶۷ درصدی 

در خراسان جنوبی 

 

بر اساس داده های آماری سازمان هواشناسی (روزنامه ایران) در سال جاری زراعی بیشترین درصد افزایش بارش با 867 درصد مربوط به خراسان جنوبی بوده و کمترین افزایش نیز در اردبیل با کمتر از یک درصد اتفاق افتاده است بعد از خراسان جنوبی، استان های چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بالاترین بارش ها را به خود اختصاص داده اند. در این میان استان سیستان و بلوچستان که سال گذشته سهم بسیار اندکی از بارش ها را داشت امسال با 20 میلیمتر بارندگی افزایش 372 درصدی را تجربه کرده ولی نسبت به مدت مشابه درازمدت با کاهش 64 درصدی بارندگی روبه رو بوده است، اما این حال و روز خوب زمین و آسمان و جاری شدن آب این مساله را به ذهن می آورد که آیا دوره ۲0 ساله خشکسالی به پایان رسیده است  برخی از کارشناسان عنوان می کنند تغییر اقلیم پیچیده تر از آن است که با چند بارش بتوان به چنین نتیجه ای رسید و در مقابل تعدادی از کارشناسان معتقدند وضع بهتر خواهد شد و بارش ها نشانگر پایان خشکسالی است،افزایش 2 تا 3 برابری برف و باران نسبت به سال گذشته و حتی افزایش 30 درصدی نسبت به میانگین درازمدت خود گواه این ادعاست.

 

بارندگی های اخیر جبران 

خشکسالی ۲۰ ساله  را نمی کند

 

به گفته کارشناسان ۲۰ سال خشکسالی در خراسان جنوبی تاثیر زیادی بر منابع آب زیر زمینی گذاشته، به طوری که افزایش بارندگی پنج یا 10 میلیمتری نمی تواند کاهش بیش از هزار میلیمتری را جبران کند. علیرغم بارندگی نسبتا مطلوب در سال زراعی جاری در خراسان جنوبی، اما باز هم بحران کم آبی در استان جدی است و این امر لزوم صرفه جویی را در روزهای گرم تابستان دو چندان می‌کند.

خراسان جنوبی با 151 هزار کیلومترمربع مساحت سومین استان پهناور کشور پس از سیستان و بلوچستان و کرمان است که کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی متوالی این منطقه را با مشکلاتی از جمله افت شدید سطح سفره های آب زیرزمینی، فرونشست زمین و مهاجرت مواجه کرده است. 

 

۵۴ درصد استان درگیر

 خشکسالی شدید است

 

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: میانگین بارندگی های استان در بلندمدت (25 سال گذشته) 54 میلیمتر بوده است که میزان بارندگی های استان نسبت به مدت مشابه بلندمدت یک درصد کاهش دارد. خندان رو گفت: بر همین اساس 54 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی شدید، 35 درصد خشکسالی متوسط و 11 درصد خشکسالی بسیار شدید است. خندان رو مهمترین راهکار عبور از خشکسالی را «مدیریت صحیح منابع آب، صرفه جویی و درست مصرف کردن» عنوان  و تاکید کرد: برای تحقق این مهم همه مردم، ‌مسئولان و کشاورزان باید پای کار بیایند.

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی دومین استان کم بارش کشور بعد از یزد با ۱۰۹ میلی متر

بارندگی در بلند مدت است. وی ضمن اشاره به اتاق پیش بینی مرکز استان عنوان کرد: برای تجهیز این اتاق  ۱۴۰ میلیون تومان هزینه شده است. وی ادامه داد: این مرکز به دقت و سرعت پیش بینی، برای جلوگیری از خسارت احتمالی در مدیریت بحران کمک می‌کند. وی افزود: در این مرکز ایستگاه‌های خودکار جاده‌ای و ایستگاه‌های باران نگار در سراسر استان آنلاین پایش می‌شود.  خندان رو  افزود: در شرق کشور پدیده گرد و خاک خصوصا در زمان وقوع پدیده باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان وجود دارد که به همین علت سازمان هواشناسی توجه ویژه به نصب و راه اندازی ایستگاه‌های اندازه گیری ذرات معلق دارد و یکی از آن ایستگاه‌ها به زودی در خراسان جنوبی نصب و راه اندازی خواهد شد.

 

شوری منابع آب بزرگترین

 تهدید آبی خراسان جنوبی است

 

مجری طرح مطالعات سند آمایش سرزمین خراسان جنوبی هم  بیان کرد: نبود توجه به پدیده تغییر اقلیم، فرونشست زمین، خطر سیلابی شهرها و شور شدن اراضی کشاورزان و لم یزرع شدن آن در درازمدت از مهمترین تهدیدهای حوزه آب است. محمد مهدی خطیب افزود: در این زمینه افزایش بهره وری آب کشاورزی با به کارگیری روش های جدید آبیاری ( آبیاری کم فشار با رویکرد بدون افزایش سطح زیر کشت) و ذخیره آب مازاد در آبخوان زیرزمینی در راستای تعادل بخشی منابع آب ضروری است.

وی  ادامه داد: تعادل بخشی منابع آب استان با مدیریت تجارت آب مجازی، بهینه سازی مصارف آب خانگی و بهداشتی با استفاده از شیرهای کم فشار هواده و کم مصرف، استفاده از ظرفیت  آب های ژرف استان در وضع مدیریت بحران خشکسالی از دیگر راهکارهای اجرایی در موضوع آب استان ارائه می شود.

 

۵ درصد، منابع تجدید شونده 

آب سطحی

 

مسئول پژوهش های بخش آب سند آمایش سرزمین خراسان جنوبی هم گفت: مجموع میزان آب تجدید شونده استان بیش از هزار و 63 میلیون متر مکعب در سال است که از این میزان سهم منابع آب زیرزمینی تجدید شونده حدود 92.4 درصد است. خاشی افزود: به دلیل ظرفیت پایین آب های سطحی در استان حدود 5 درصد از تمام منابع تجدید شونده به منابع آب سطحی اختصاص دارد. وی ادامه داد: میانگین بارندگی درازمدت استان 98.8 میلی متر و حجم این میزان بارندگی حدود 14.93 میلیارد متر مکعب است این در حالیست که با توجه به اقلیم خشک و کویری استان حجم تبخیر سالانه در استان معادل 13.6 میلیارد متر مکعب است. خاشی به وجود 23 دشت ممنوعه و بحرانی در استان اشاره کرد و گفت: برداشت بی رویه از منابع آبی استان سبب شده 164.5 میلیون متر مکعب کسری مخزن در دشت های استان داشته باشیم. وی افزود: مهمترین تهدید آبی استان برداشت بی رویه از منابع آب و کم شدن کیفیت آن است اما با توجه به کمبود آب، سطح زیرکشت محصولات باغی استان در سال های اخیر افزایش یافته است. 

 

خراسان جنوبی در معرض

 گرد و غبار و فرسایش زمین

 

مدیر کل محیط زیست هم  تاکید کرد:  افزایش  بارندگی و سرسبزی  دشت و دمن برای حفاظت  زیستگاه حیوانات و گیاهان و بالتبع برای سلامت زیست انسان ها مهم است.  اکبری با بیان اینکه مسأله آلودگی هوا و گرد و غبار در بعضی از استان‌ها به یک بحران تبدیل شده است، ابراز  امیدواری کرد: چرخ توسعه را طوری بچرخانیم که دقیقا همان راه را نرویم.وی بیان کرد: خراسان جنوبی می‌تواند در معرض گرد و غبار قرار گیرد به دلیل اینکه استان در منطقه خشک و در معرض بادهای شرقی، شمالی و غربی قرار دارد همچنین افت شدید سفره آب زیرزمینی باعث شده پوشش گیاهی که نگه‌دارنده 

خاک و مانع فرسایش است، آسیب ببیند. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/22 -- 17:22:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 55

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا