نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 1 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. رمضان 1440
2019 May 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
560 میلیارد تومان برای راه و راه آهن      

امین جم - شب دوشنبه ، نشست فعالان اقتصادی خراسان جنوبی با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه در سالن جلسات کارخانه کویرتایر برگزار شد. استاندار خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: در سفر دکتر نوبخت به استان اقدامات ویژه‌ای در حوزه‌های زیرساختی انجام خواهد شد که امیدواریم در این سفر با تصمیمات بسیار مناسبی که برای توسعه استان  گرفته  می‌شود  این کار شتاب گیرد. معتمدیان تصریح کرد: از سه ماه پیش تاکنون جلسات خوبی در سازمان برنامه و بودجه برگزار شده و در این مدت نیز مسئولان ارشد کشوری به استان سفر کردند و در جریان مشکلات و مسائل مردم قرار گرفتند.

 

 

باید محرومیت ها دیده شود

 

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز خطاب به نوبخت گفت : شما مدیر توسعه محوری هستید که براساس آمار عمل می کنید اما آماری که در سازمان برنامه و بودجه موجود است واقعیت میدانی استان ما نیست و برای آن دلیل هم داریم. فرهاد فلاحتی با بیان اینکه همیشه در معرفی استان نباید نیمه پر لیوان دیده شود، گفت: در خراسان جنوبی برخلاف برخی استان ها همواره گزارش هایی از مدیران به مقامات کشوری ارائه شده که بیشتر منجر به آمارسازی می شود.

وی با انتقاد از اینکه شهرستان های بیرجند و قاینات جزو مناطق محروم محاسبه نمی شود، گفت: حتی بیرجند که مرکز استان است هم محرومیت دارد چه رسد به شهرستان قاینات لذا باید این محرومیت ها دیده شود. 

 

امیدواریم در این سفر آهنگ توسعه را ببینیم

 

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمونه ای از ضربه هایی که به خاطر این شاخص سازمان برنامه و بودجه متوجه شهرستان قاینات بوده، عدم ماندگاری پزشکان متخصص است چون حق ماندگاری به آنها تعلق نمی گیرد. فلاحتی گفت: در بازدیدی که از حاشیه مرکز استان داشته باشید، متوجه خواهید شد که بیرجند به عنوان مرکز استان از بسیاری شهرهای معمولی کشور هم محروم تر است. 

فلاحتی با تاکید بر اینکه باید برای رفع محرومیت استان و شهرستان قاینات تلاش نمود، ابراز  امیدواری کرد: در این سفر آهنگ توسعه را ببینیم. وی با اشاره به رتبه هایی که خراسان جنوبی در محصولات استراتژیک دارد، افزود: چطور می شود با وجود این رتبه ها اما 35 درصد جمعیت استان زیر پوشش کمیته امداد باشند. وی ظرفیت های مطرح شده از سوی برخی حاضران جلسه را یادآور شد و گفت: چطور است در استان ما این همه قابلیت وجود دارد اما قرار است با ساخت 10 هزار واحد مسکونی در استان به میانگین مسکن مقاوم کشوری برسیم. رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی اظهار کرد: چطور با این آمارها 35 درصد حاشیه نشینی مشهد و تهران را کسانی تشکیل می دهند که از خراسان جنوبی مهاجرت کرده اند؛ پس مشکل داریم.

 

در کنار ظرفیت ها باید به مشکلات

 استان براساس واقعیت ورود پیدا کرد

 

وی با تاکید بر اینکه در کنار ظرفیت ها ها باید به مشکلات استان براساس واقعیت ورود پیدا کرد، افزود: در همه دولت ها این مشکلات مطرح و پیگیری ها منجر به رفع برخی موارد شده اما امید است با برگزاری این جلسات به برون داد برای رفع بیشتر مشکلات برسیم. فلاحتی با اشاره به مشکلاتی که معمولا فعالان اقتصادی و مدیران در جمع نمایندگان مطرح می کنند، ادامه داد: جای تعجب است که در نشست با معاون رئیس جمهور همه موارد مطرح شده عزت و احترام بوده به نحوی که انگار هیچ مشکلی نیست. وی با بیان اینکه بیش از 35 درصد صنایع شهرک صنعتی قاین تعطیل است، گفت: بازارچه مرزی یزدان چند سال که تعطیل شده در صورتی که این بازارچه بالاترین میزان درآمد را برای کشور داشت. وی بر توجه به زیرساخت ها از جمله راه آهن و فرودگاه تاکید کرد و با تشکر از دولت برای انتصاب محمد صادق معتمدیان به عنوان استاندار خراسان جنوبی گفت: ایشان مدیر اجرایی توانمندی است که نیاز به پشتوانه دارد. فلاحتی افزود: نمایندگان استان بسیاری از حرف ها را پشت تریبون مجلس نمی گویند تا سوءاستفاده نشود اما امیدواریم با تدبیر شما در استان گره هایی باز شود تا به نرم کشوری برسیم. 

 

نگاه به خراسان جنوبی باید نگاه امنیتی باشد 

 

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در این استان نمی توان به سازمان برنامه و بودجه و دولت بسنده کرد ، تصریح کرد: لازم است بخش خصوصی در قسمت های گوناگون برای کمک به توسعه فعال شود. محمدرضا امیرحسنخانی با اشاره به وسعت استان خراسان جنوبی به ویژه حوزه های انتخابیه اش گفت: تراکم جمعیت در این چهار شهرستان به نسبت به تمام کشور خیلی پایین است به طوری که به ازای هر یک کیلومتر، چهار نفر جمعیت داریم. وی با تاکید بر اینکه نگاه به خراسان جنوبی باید امنیتی باشد، ادامه داد: گاهی برخی مطالب را در مرزها داشتیم و واقعا مشکل داریم.وی بیان کرد: بسیاری از جمعیت استان زیر پوشش کمیته امداد هستند که اگر مستمری این نهاد را دریافت نکنند به نان شب خودمحتاج می شوند و این مسئله بسیار ناراحت کننده است. این نماینده مردم در مجلس با انتقاد از نبود آزادراه در استان گفت: دوبانده شدن محور بجستان - فردوس از 15 سال پیش در بودجه قرار گرفته ولی هنوز به اتمام نرسیده به طوری که گلوگاه تصادفات شده است. امیرحسنخانی با اشاره به محرومیت روستاها در حوزه انتخابیه خود اظهار کرد: ورود سرمایه گذاران تحت تاثیر تسهیلات اشتغال پایدار روستایی قرار دارد که باید مد نظر باشد. وی با بیان اینکه سرایان بیشترین نرخ بیکاری را در استان دارد، گفت: اگر کمک فنی و اعتباری برای ایجاد صنعت بزرگ در هر شهرستانی اختصاص یابد مسئله بیکاری جمع می شود.وی ادامه داد: فردوس هم بیشترین نرخ مهاجرت را دارد که قابل قبول نیست و نشان می دهد یک جای کار اشکال دارد.

 

ساخت راه آهن کمک بزرگی

 به توسعه اقتصاد استان است

 

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: خراسان جنوبی در کریدور شمال به جنوب قرار دارد اما یکی از استان‌های محروم کشور است. محسن احتشام با بیان اینکه ساخت راه آهن  به توسعه اقتصاد استان کمک می‌کند، تصریح کرد: همچنین انتظار این است که به خطوط هوایی استان کمک شود و پروازهای بیرجند به سمت سایر استان‌ها و کشورهای همسایه انجام شود.وی گفت: تکمیل و تجهیز زیرساخت‌ها در استان می‌تواند انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران باشد و سبب رونق فضای کسب و کار شود.رئیس اتاق بازرگانی بیرجند خاطرنشان کرد: بخش عظیمی از صنایع در استان کوچک و متوسط هستند که باید کمک‌های فنی و اعتباری به این صنایع اختصاص پیدا کند.احتشام یادآور شد: 50 هزار خانوار در استان از طریق زعفران، زرشک و عناب امرار معاش می‌کنند که نیاز به توجه بیشتری دارند.

 

مصوب اولین سفر هیئت دولت برای 

کویرتایر هنوز محقق نشده است

 

مدیرعامل کارخانه کویرتایر هم با اشاره به تاریخچه احداث این کارخانه  گفت: سهم این کارخانه از تولید تایر کشور به لحاظ وزنی 11 درصد است و 23 درصد تایر سواری در کشور توسط این کارخانه تولید می شود. سید محمدحسین زینلی گفت: 37 درصد خودروسازان کشور، تایر مورد نیاز خود را از این شرکت تامین می کنند. وی با تاکید بر اینکه سرمایه شرکت کویرتایر از منابع اندک جمع آوری شده است، اضافه کرد: با همین سرمایه های اندک کارهای بزرگی انجام شده که حاصل آن چندین رکورد در سطح ملی بوده است. 

وی با بیان اینکه این کارخانه به تنهایی به اندازه 93 درصد 

سه محصول راهبردی ارزش افزوده تولید می کند، گفت: البته این واحد تولیدی با مشکلاتی هم مواجه بوده که مهمترین این مشکلات کمبود ظرفیت تولید تایر است. وی به مصوبه اولین سفر هیئت دولت در سال 93 به استان اشاره کرد و افزود: در این سفر 100 میلیون یورو برای اجرای طرح توسعه کویرتایر اختصاص یافت اما هنوز محقق نشده است که اگر این رقم در راستای اجرای طرح توسعه محقق نشود با توجه به تورم و افزایش روزافزون هزینه ها، چراغ های کارخانه خاموش خواهد شد.مدیرعامل کارخانه کویرتایر همچنین گفت: اگر طرح کوتاه مدت در زمان مشخص شده به انجام نرسد کمبود ظرفیت تولید کویرتایر همه سود کارخانه را خواهد بلعید. وی ارزش ریالی هزینه های انجام شده برای طرح توسعه کوتاه مدت کویرتایر را 9 میلیارد تومان اعلام و گفت: برای تکمیل این طرح 17 میلیون دلار اعتبار نیاز داریم. 

 

از زمان شناسی استاندار برای 

هماهنگی این سفر تشکر می کنم

 

زینلی یادآور شد: برخی ماشین آلات مورد نیاز این طرح توسعه خریداری شده و آماده حمل است که برای تامین تعدادی دیگر از ماشین آلات نیازمند ارز هستیم. وی تصریح کرد: با اجرای طرح توسعه برای 300 نفر اشتغال ایجاد می شود و ظرفیت تولید کارخانه به 10 هزار تن افزایش خواهد یافت. وی با تشکر از فرصت شناسی و زمان شناسی استاندار که موجبات سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را به استان فراهم کرد گفت: با توجه به خاطرات خوشی که از این سفرهای استانی در کشور وجود دارد نسیم وزش توسعه را در استان با این سفر احساس می کنیم. 

 

ظرفیت استان در حوزه معادن خوب است

 اما هیچ زیرساختی نداریم

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیزگفت: خراسان جنوبی حدود 750 هزار نفر جمعیت دارد که برای نگهداشت این جمعیت دچار مشکل هستیم.نظر افضلی افزود: 90 هزار نفر در 33 هزار کیلومترمربع نهبندان و سربیشه وجود دارند که برای نگهداشت آن‌ها دچار مشکل می‌شویم و طی پنج سال گذشته 5 هزار نفر از نهبندان کوچ کردند. وی با بیان اینکه باید نگاه به شرق کشور نگاه امنیتی باشد، اظهار کرد: خراسان جنوبی20 سال است که با خشکسالی روبرو است و کارخانه‌هایی در استان احداث شده اما به یکباره می‌گویند صادرات خوراک دام ممنوع شد و به همین دلیل نیز صدها نفر کارگر بیکار شدند. افضلی تصریح کرد: خراسان جنوبی ظرفیت و پتانسیل خوبی در معادن دارد اما متاسفانه هیچ‌گونه زیرساختی وجود ندارد و سرمایه‌گذاران نیز رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارند. وی ادامه داد: حمل و نقل جاده‌ای در ایجاد سرمایه‌گذاری تاثیر دارد اما خراسان جنوبی یک کیلومتر آزادراه و جاده دوبانده ندارد.

 

توسعه پروازهای استان به رونق 

گردشگری کمک می کند

 

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه استان چهار جاذبه جهانی ثبت شده در یونسکو و صدها آثار تاریخی در فهرست کشور دارد ، گفت: ریگ یلان، نخلستان دهسلم، شهر افسانه‌ای تون در فردوس، قنات جهانی بلده، چشمه‌های آبگرم معدنی مرتضی علی در طبس، باغ جهانی اکبریه، مدرسه شوکتیه بیرجند از جمله جاذبه‌های استان است.کاشانی با بیان اینکه خراسان جنوبی دارای محصولات استراتژیک زرشک، زعفران و عناب است، تصریح کرد: از مهم‌ترین صادرات این خطه از کشور معلم و استاد دانشگاه است. وی عنوان کرد: بیشتر جاذبه‌های گردشگری استان در دل روستاها قرار دارند و توسعه گردشگری به توسعه اقتصادی روستایی گره خورده است.

وی با بیان اینکه توسعه پروازهای استان در اقتصاد گردشگری کمک زیادی می‌کند، یادآور شد: اکنون بیش از 30 اقامتگاه بومگردی

 در روستاها و 10 هتل در استان در حال فعالیت هستند.

راهی جز توسعه برای استان نیست

 

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی نیز گفت: خراسان جنوبی دارای منطقه ویژه اقتصادی است که برای اولین بار توسط بخش خصوصی ایجاد و اداره می‌شود.صفدری زاده ادامه داد: تاکنون 44 مورد سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف منطقه ویژه اقتصادی انجام شده و برای اولین بار در کشور و خاورمیانه طراحی ساخت و تولید ماشین آلات خط تولید کاشی و سرامیک در این منطقه شکل گرفت.

وی افزود: خراسان جنوبی دارای پتانسیل‌های بالا و نیروی انسانی ارزشمندی است و معتمدیان استاندار خراسان جنوبی یکی از مدیران توانمند در استان است.رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: مرز ماهیرود یک مرز بین‌المللی است و با امکانات موجود حداقل 800 کامیون می‌توانند از آن عبور کنند. صفدری‌زاده با بیان اینکه راهی جز توسعه برای استان نیست، اظهار کرد: با اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی در مدت سه یا شش ماه می‌توان چرخ توسعه استان را به حرکت درآورد و امیدواریم این مبلغ و علاوه بر آن نیز 100 میلیون دلار برای توسعه زیرساخت‌ها به استان اختصاص داده شود.

 

 از اهداف این سفر اطلاع از وضع استان است

 

 در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اطلاع از وضع استان یکی از اهداف سفر به خراسان جنوبی است ،  گفت: سازمان برنامه و بودجه طبق قانون مسئول راهبری و رصد توسعه کشور است. محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه طی یک سال آینده 10 هزار واحد مسکونی در استان احداث خواهد شد و حداقل 500 میلیارد تومان در بخش مسکن  سرمایه گذاری می‌شود، اظهار کرد: 940 میلیارد تومان برای زیرساخت‌ها و توسعه استان طی برنامه کوتاه مدت دو ساله در نظر گرفتیم که حداقل 540 تا 560 میلیارد تومان آن برای راه و راه آهن است.

 

اعتقاد داریم  استان ظرفیت های لازم را دارد

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: صندوق توسعه ملی با اساسنامه‌ای که از سوی رهبری ابلاغ شده اداره می‌شود و ضوابطی برای پرداخت منابع دارد و این آمادگی را اعلام می‌کنم حتی تا همین سقف (200 میلیون دلار مطالبه استان) را در حوزه‌های گوناگون طلب کنیم.نوبخت تصریح کرد: این آمادگی را داریم اگر طرح‌ها توجیه‌دار باشد این تسهیلات را پرداخت کنیم چرا که اعتقاد ما این است استان از ظرفیت‌های لازم برخوردار است.

 

به جای تحقیر، همدیگر را تشویق کنیم

 

وی خطاب به نمایندگان مجلس در استان، ادامه داد: هرچند فشارهای مردمی و مطالبه‌گری‌ها بر روی شما است اما باید نحوه بیان بهتری داشت چرا که در آیات قرآن نیز بر حرف زدن احسن تاکید شده و به جای تحقیر، همدیگر را تشویق کنیم؛ حتی در زمان مجادله نیز باید به نحو احسن با یکدیگر صحبت کنیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: می‌توان تمام مسائل را بیان کرد بدون این که طرف مقابل را تحریک کنیم و به نحوه متناسب حرف هایمان را بزنیم.

 

انبارهای کشور از کالاهای استراتژیک پر است

 

نوبخت با بیان اینکه مبلغ 14 میلیارد دلار برای سال آینده و همچنین امسال نیز مبلغ 13 میلیارد دلار قرار است برای مردم از محل 60 هزار میلیارد دلار دولت برداشت شود، اظهار کرد: قرار نیست دولت از 60 هزار میلیارد تومان خود صرف نظر کند، دلاری که هر یک ریال آن برای ما نسبت به گذشته بسیار ارزش دارد را در اختیار مردم قرار داده اما آنچه به سفره مردم می‌رسد با قیمت غیر ارز ترجیحی بیاید یا این نکته تلخ و سختی که شنیدن آن دشوار است و دام مولد از کشور خارج شود. 

وی به تامین کالاهای استراتژیک مردم اشاره کرد و افزود: دستور داشتیم انبارهای کشور از کالاهای استراتژیک پر شود و این کالاها را مرتب تعویض می‌کنیم که فاسد نشوند. وی با اشاره به اختصاص تسهیلات به حوزه‌های صنایع، کشاورزی، خدمات و گردشگری، یادآور شد: برای این حوزه‌ها نیز 706 میلیارد تومان اختصاص یافته است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/21 -- 20:28:56
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 63

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا