نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 27 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
18. محرم 1441
2019 Sep 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
طرح آمایش سرزمین خراسان جنوبی یکی از طرح های برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور      

حسینی- رئیس دانشگاه بیرجند با بیان این که طرح آمایش سرزمین استان خراسان جنوبی که توسط پژوهشگران دانشگاه بیرجند انجام شد به عنوان طرح برگزیده انتخاب گردید، گفت: این خبر روز شنبه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شد.

خامسان در گفتگو با آوا، با اشاره به این که به منظور ارزیابی نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها و ارائه راهکارهای عملی اجرایی برای رسیدن به توسعه پایدار و استانی 

تاب آور، وضع موجود استان در ابعاد مختلف مطالعه شد، ادامه داد: شناسایی و طبقه بندی پتانسیل های موجود در استان، شناسایی محدودیت های توسعه در استان، سند چشم انداز ۱۴۱۵ برای استان، تحلیل سناریوهای تخصصی و سناریوهای کلی توسعه پایدار در استان خراسان جنوبی، تهیه بیش از ۴۰۰ برگ نقشه از پتانسیل های موجود، (شناسایی) مخاطرات، (مکان یابی) سازمان فضایی، الگوهای مناسب کشت و مبانی جهت‌گیری توسعه کالبدی و نظم اجرایی آمایش در استان از دستاوردهای ویژه این طرح برگزیده است.

 

سند آمایش نقشه راهی برای استان است

محمد مهدی خطیب، مجری مطالعات آمایش خراسان جنوبی و عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند نیز با بیان این که آمایش به معنای شناخت وضع موجود شامل منابع طبیعی، منابع انسانی و موقعیت استراتژیک و همچنین اطلاعاتی راجع به ظرفیت ها و موانع است، اضافه کرد: همچنین سند آمایش، استان مطلوب را به تصویر می کشد و راه رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب را نشان می دهد. به گفته وی سند آمایش برنامه ای کلی و نقشه راهی برای استان است که بر مبنای آن اولویت های توسعه پایدار در خراسان جنوبی مشخص شده است، در نتیجه باید برنامه های عملیاتی برای هر کدام از بخش های استان در قالب این نقشه راه تهیه و تدوین شوند.

 

تهیه الگوی کشت برای هر شهرستان استان/ محروم شدن از تسهیلات

 در صورت انجام کشت خارج از الگوی سند

“خطیب” با اشاره به این که بر اساس مطالعات آمایش در خراسان جنوبی یکی از محورهای توسعه، نیروهای انسانی قوی و تحصیل کرده و همچنین ظرفیت تربیت نیروی انسانی در موسسات آموزش عالی است، ادامه داد: دیگر محور، وجود انواع کانسارهای فلزی و غیر فلزی است که بخشی از آن ها کشف و معرفی شده و برای بخش دیگر نیز باید عملیات اکتشافی ادامه پیدا کند، در نهایت نیز برداشت و فرآوری مواد معدنی برای رسیدن به محصول را خواهیم داشت. وی دیگر محور مهم را محصولات راهبردی و منحصر به فرد کشاورزی استان همچون زرشک، زعفران و عناب دانست و افزود: سند آمایش توصیه به گسترش و تغییر الگوی کشت از محصولات پر آب بر به کم آب بر کرده و در نهایت فرآوری آن ها را هدف قرار داده است. همچنین الگوی کشتی را برای هر منطقه از استان تهیه کرده است که این الگو با رعایت تنوع، محصولات متناسب با هر شهرستان را ارائه می کند. اگر طبق سند پیش برویم قطعا با توجه به ظرفیت ذخایر آبی به خصوص در بخش کشاورزی که بیشترین اشتغال را دارد، با مشکل کمتری مواجه خواهیم بود و بازدهی کشاورزی نیز افزایش خواهد داشت. از طرفی اگر فردی قصد داشته باشد خارج از سند و الگوهای ارائه شده به کشت بپردازد، از تسهیلات محروم خواهد شد.

 

صرفه جویی به میزان 30 درصد در همه مصارف، راه حل سند برای

 خروج از بحران آب

 مجری مطالعات آمایش استان تکثیر و فرآوری گیاهان دارویی را یکی از مهم ترین محورهای سند اعلام کرد و گفت: علاوه بر این صنایع دستی و گردشگری ، به عنوان محورهای دیگر تولید، اشتغال و کار هستند و معادن و صنایع وابسته معدنی هم دیگر محورها می باشند. “خطیب” با بیان این که در محور آب، با توجه به شرایطی که در آن هستیم، صرفه جویی و درست مصرف کردن در سه بخش صنعت، کشاورزی و شرب مورد توجه قرار داده شده است، ادامه داد: پیشنهاد سند برای عبور از بحران ، صرفه جویی به میزان 30 درصد در همه مصارف و تغییر الگوهای کشت متناسب با منطقه است. در این راستا نیز صنایع آب بر توصیه نشده اند، البته به معنای ممنوعیت کامل نیست و اگر صنعتی بتواند اشتغال ایجاد کند باید مجدد تصمیم گیری شود.

 

تعیین نقاط متناسب با تولید انرژی های نو و تجدید پذیر در استان

وی از تولید محصولات دامی متناسب با مناطق استان همچون شتر و بز کرکی به عنوان دیگر محور سند سخن گفت و یادآورشد: انرژی های نو و تجدید پذیر نیز در سند مد نظر قرار گرفته اند و نقاط متناسب با تولید این انرژی ها به نقشه درآمده تا اگر فردی بخواهد برای مثال نیروگاه خورشیدی راه اندازی کند بتوان بهترین نقطه را برای این کار به وی پیشنهاد کرد. همانطور که طبق سند بهترین مناطق برای تولید انرژی باد در گستره نهبندان تا شوسف، طبس مسینا و گزیک تا حاجی آباد و غرب خوسف تا شرق دیهوک است.عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند ، به محور تجارت نیز اشاره کرد و افزود: با وجود قرارگیری استان در دو کریدور اصلی کشور و همسایگی با کشور افغانستان ، می توان از این محور بهترین استفاده را کرد.

خطیب، یکی از محورهای صنایع دستی بسیار مهم را هنر گوهرتراشی با توجه به وجود سنگ های تزیینی و قیمتی متنوع در استان دانست و بیان کرد: این هنر در کارگاه های کوچک هم قابل انجام می باشد و با سرمایه گذاری نسبتا کم اشتغال فراوانی را ایجاد می کند.

 

راه اندازی شرکت های مادر تخصصی و معدنی برای جلوگیری 

از فرار سرمایه ها از استان

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت حفظ سرمایه در استان اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون شنیده اید که اکثر مردم استان یک خانه در مشهد دارند، این به معنای خروج سرمایه هنگفتی به استان خراسان رضوی است، در همین راستا در سند راه های اساسی جذب سرمایه نیز دیده شده است، برای مثال یکی از کارهای بسیار خوب راه اندازی شرکت های مادر تخصصی و معدنی بزرگ است تا مردم در آن ها سرمایه گذاری کرده و از اکتشاف تا تولید مواد معدنی که همه در چرخه ای کامل انجام می گیرد، سودآوری داشته باشند.مجری مطالعات آمایش استان در پاسخ به برخی انتقاداتی که به سند شده بود عنوان کرد: سندآمایش توسط تیم 40 نفره ای که رشته های تخصصی آن ها در سطح کشوری است، بررسی شده و ایرادهای اساسی آن مورد بحث قرار گرفته است اما سند علمی است و هر کار علمی نمی تواند عاری از خطا باشد ، حتی نمی تواند کامل باشد چون بشر دانش کاملی ندارد. خطیب خاطرنشان کرد: با این حال، فصلی در سند آمایش با نام مدیریت آمایش دیده شده که چالش های سند را به صورت لحظه ای بررسی کرده و متناسب با شرایط روز تجدید نظر در گذشته سند می کند.خطیب با بیان این که از زمان شروع کار سند ، عده ای اظهار نظرهای مثبت و منفی می کردند، اضافه کرد: گاهی اظهار نظر ها غیر تخصصی و حتی بدون خواندن سند انجام می شد، در نتیجه تقاضا می کنم افراد متخصص در این باره نظرات خود را به کارگروه آمایش بدهند تا کارگروه آن ها را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت امکان، اعمال کند.

 

سند آمایش خراسان جنوبی ، یکی از 3 سند برتر کشور

وی در پایان با بیان این که سند آمایش خراسان جنوبی 8 هزار و 800 صفحه بوده و به زودی بر روی سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار خواهد گرفت، عنوان کرد: هنگامی که سند برای تصویب در شورای آمایش کشور با حضور سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نمایندگان وزارتخانه ها ارائه شد، مسئولان حاضر در جلسه اظهار کردند که سند استان خراسان جنوبی به لحاظ محتوایی یکی از 3 سند برتر کشور می باشد. 


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/20 -- 20:50:01
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 194

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا