نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کویر ریگ یلان تا بافت سنتی روستای خور      

نسرین کاری- اولین تور اینفو با همکاری کانون راهنمایان گردشگری ایران، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، اصحاب رسانه و عکاسان منتخب برای آشنایی مسئولان دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردانان با موقعیت ها و جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی در بهمن امسال برگزار شد. 

در این سفر 14 نفر از فعالان آژانس های مسافربری، راهنمایان و مدیران تورهای داخلی و خارجی به استان سفر کردند تا در کنار جمعی از طبیعت گردان و اصحاب رسانه خراسان جنوبی با جاذبه های گوناگون تاریخی و طبیعی استان به ویژه کویر آشنا شوند.این سفر سه روزه با صبحانه کاری از  هتل کوهستان بیرجند شروع شد و بازدید از آب انبار قدیمی بیرجند، مدرسه شوکتیه (سومین مدرسه به سبک نوین در ایران) بافت سنتی شهر، موزه عروسک ها ، عمارت و باغ اکبریه و صرف ناهار در خانه بومگردی خانه پدری خراشاد  از برنامه های نخستین روز سفر بود 

آب انبار قدیمی بیرجند با عمق

 آبگیری یک میلیون و 600 هزار لیتر

مرمت آب انبار تاریخی محسن زاده(حاجی خان) از اواسط بهمن سال گذشته آغاز شد. این مخزن یک میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر آب گنجایش دارد. پوشش سقف در فضای داخلی به شکل طاق ‌آهنگ احداث شده و این پوشش تا انتهای پاشیر نیز به یک فرم ادامه می‌یابد و قسمت پاشیر که آخرین بخش معماری فضای داخلی آب‌ انبار محسوب می شود به شیوه ضربی پوشش یافته است. منبع ذخیره آب ‌انبار به شکل مستطیل به عمق آبگیر 10 متری با مصالحی چون آجر و ملات ساروج ساخته شده و دارای پوشش سقف گهواره ای است که مخزن آن جزو بزرگترین مخازن آب انبار به شمار می آید.

عروسک هایی که هر کدام

 از آنها قصه ای دارند

مسئول موزه عروسک های بیرجند در بازدید از این مکان عنوان کرد: عروسک های هر منطقه، ویژگی های خاص خود را دارند. برای مثال عروسک های قشم با قزوین و با خراسان جنوبی متفاوت هستند و هر کدام، آداب و رسوم و فرهنگ و شیوه لباس پوشیدن مردم منطقه خود را روایت می کنند. وی تاکید کرد: اما آنچه عروسک های خراسان جنوبی را متمایز می کند، بی چهره بودن آنهاست. این عروسک ها بر دو نوع اند. یکی «قنداقی» که صورتش، سفید است و چشم و ابرو ندارد و خانم ۸۰ ساله ای آنها را احیا کرده است. سری دیگر از عروسک ها هم، به جای اجزای صورت، یک دکمه بر چهره شان نقش بسته چراکه باز هم محلی ها معتقدند خلقت کامل، از آن خداوند است.  وی خاطر نشان کرد:  ضمن این که آینه و دکمه، بخشی از فرهنگ و زندگی مردم بلوچ است و قوم بلوچ یکی از اقوام ساکن در خراسان جنوبی است که در ساخت عروسک های بومی خود از دکمه بهره می برد.

تالاب کجی نمکزار نهبندان  جاذبه ای 

منحصر به فرد در خراسان جنوبی

ایستگاه بعدی این سفر تالاب کجی در 75 کیلومتری نهبندان بود. در عصر زمستانی و سرد اولین روز تور در فاصله حدود  4 کیلومتری تالاب از اتوبوس پیاده شدیم و قدم زنان به سوی ایستگاه رفتیم. دم دمه های غروب به تالاب رسیدیم. محیط بانان با چای آتشی از ما پذیرایی کردند.  علیرضا قنبری که سابقه 8 ساله در محیط بانی دارد در گفتگو با خبرنگار آوا گفت: تا نیم ساعت پیش پرندگان مهاجر در حال هنرنمایی در تالاب بودند و از آنها فیلم گرفتیم. تالاب کجی در فصول پاییز و زمستان همواره آب دارد و محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می‌شود و همه ساله پذیرای پنج هزار پرنده مهاجر و بعضا از نوع نایاب است. 14 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی از قبیل مرغابی سرسبز و فلامینگو به این تالاب مهاجرت کرده‌اند که از پرندگان این تالاب می‌توان به زاغ بور، هوبره، کبک، عقاب طلایی، پیغوی کوچک، جغد کوچک، بلدرچین معمولی، زاغ نوک قرمز، ابلق و چکاوک پنجه کوتاه اشاره کرد. همچنین تالاب کجی نمکزار نهبندان زیستگاه پرنده «زاغ‌بور» منحصربه فردترین و پرنده آندمیک ایران (که فقط در ایران وجود دارد) به شمار می‌آید هم است. این تالاب تنها آبگیری است که به روخانه و حتی آبراه نمی‌رسد و در تابستان خشک و در زمستان با جوشیدن آب، آبگیری و پذیرای پرندگان و حیوانات گوناگون است.

دهسلم  روستایی که در آن  

خانم‌ ها حکومت می‌ کنند 

به‌طور سنتی در بیشتر تاریخ بشر، زن‌ها کمتر در مسندهای حاکمیتی جامعه‌های مختلف قرار گرفته‌اند. این وضع در روستاها معمولا جدی‌تر بوده است. با این حال، روستاهایی حتی در استان‌های دورافتاده و محروم از نظر اقتصادی وجود دارند که زمام امور آن‌ها را خانم‌ها در دست دارند. روستای «دهسلم» در خراسان جنوبی از این نمونه‌هاست، از روستاهای هدف گردشگری استان است که در طرح‌های چند سال گذشته در نظر گرفته شده است. شام و استراحت اولین شب سفر در اقامتگاه روستای دهسلم گذشت. اقامتگاهی که به همت آقای کرباسچی فعال گردشگری راه اندازی شده است. از بیرجند، برای رسیدن به نهبندان در جنوب استان حدود دو ساعت رانندگی لازم است. پس از آن، با یک ساعت رانندگی به سمت غرب و در واقع به‌سمت دل منطقه‌ کویر لوت به روستای دهسلم می رسید. اما با توجه به بکر بودن منطقه که از نظر گردشگران طبیعت حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای خارجی، مزیت محسوب می‌شود، از ظرفیت های منطقه برای توسعه‌  است. ضمن آن‌که به‌دلیل وجود قناتی تقریبا پرآب، با آب به‌نسبت گرم، دهسلم نخلستان‌های منحصر به‌فردی در منطقه‌ خراسان جنوبی دارد. علاوه بر کشاورزی که به‌خاطر وجود آب بیشتر در این روستا رواج دارد، پرورش شتر نیز یکی از مشغله‌های اهالی محسوب می‌شود. خانم های این روستا بسیار فعال هستند و صنایع دستی و نان محلی آنها همیشه برای گردشگران مهیاست. 

ریگ یلان جاذبه ای بکر برای

 علاقه مندان به گردشگری کویر

برنامه صبح دومین روز گردشگری کویر بکر ریگ یلان بود. کویر لوت از بزرگ‌ترین بیابان‌های جهان است که بخش قابل‌توجهی از آن در خراسان جنوبی  قرار گرفته است. کویر هر چند به نظر می‌رسد تهدیدی برای حیات محسوب می‌شود اما بسیاری از گردشگران را به سمت خود می‌کشاند و چهره‌ به پرده کشیده‌اش را برای آنان نمایان می‌کند. خراسان جنوبی نیز در دل خود یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری را جا داده است. می‌گویند مرتفع‌ترین ماسه بادی‌های جهان در ایران شناسایی شده است، جایی در خراسان جنوبی و در مرکز کویر لوت. سفر به «ریگ یلان» برای دیدن و صعود کردن به مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای کره زمین، کار چندان آسانی نیست. 

طبیعت بکر ریگ یلان مناسب برای مدیتیشن

تور لیدر دامغانی طبیعت بکر ریگ یلان را مناسب مدیتیشن

( تمرین تمرکز ذهن) دانست و گفت: در این مکان بکر و دست نخورده می توان فارغ از هیاهوی شهرنشینی بر روی ماسه ها خوابید و روح را به پرواز درآورد. معصومه ذوالفقاریان  خاطر نشان کرد: اینجا پاکی، موج می زند و انسان دلش می خواهد تمام تن و روان خود را روی ماسه ها رها کند. وی افزود: نباید اجازه داد این کویر بکر مثل کویرهای دیگر کشور جایگاه افرادی شود که محیط طبیعی را نابود می کنند و از بین می برند. 

کوه های مینیاتوری (مریخی)

  ترسیم‌گر  جاذبه طبیعی زیبا 

کوه های مینیاتوری نهبندان مثل نقاشی هستند که جادوی رنگ را بر صفحه کاغذ به تصویر می‌کشد. این کوه‌های زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌های مکرر در آمده‌اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیر عادیشان از آنها با عنوان کوه‌های «مریخی» نیز یاد می‌کنند. بازدید و عکس یادگاری بر بلندای این کوه های زیبا مقصد بعدی سفر ما بود. وجود این کوه‌ها با توجه به منظره کاملا متفاوت موجب می‌شود تا یکی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی در کویر لوت نهبندان به وجود آید.کوه‌های مریخی که در کویر لوت نهبندان واقع شده است توانسته ترسیم‌گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد.این کوه‌ها در زمان‌های گذشته  زیرخروارها خاک مدفون بوده است و امروزه با گذشت زمان، مشاهده می‌شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی، خاک‌هایی از روی آنها به دامنه‌ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه‌ها نمایان شده است.

لیدری از شهرکرد که از دیدن کوه های مریخی به وجد آمده بود، گفت: فقط همین یک جاذبه طبیعی خراسان جنوبی کافی است تا بتوان گردشگران زیادی را از همه دنیا به این استان آورد. خسروی تاکید کرد: وظیفه مسئولان و مردم است تا این جذابیت های منحصر به فرد طبیعی را محافظت کنند و از تخریب آن جلوگیری کنند.

آسبادهای نهبندان اوج خلاقیت کویرنشینان

وضع  دشوار طبیعی مناطق کویری و بیابانی ایران باعث شده تا مردم کویرنشین از ابتکار و خلاقیت خود استفاده کرده و با حداکثر بهره‌گیری از عوامل طبیعی آن را در اختیار خود درآوردند.کارشناس ارشد میراث فرهنگی خراسان جنوبی هم در این سفر یادآور شد: آسبادها از جمله این خلاقیت‌ها هستند که در بیشتر مناطق خراسان جنوبی به خصوص روستاهای شهرستان نهبندان دیده می‌شوند.نهبندان به دلیل گسترش دامنه بادهای 120 روزه سیستان از این نظر امتیاز ویژه‌ای دارد. بزرگمهر ادامه داد: بیشترین تعداد آسبادها در داخل شهر قرار داشته است و روستاهای چهار فرسخ، گوند، خوانشرف، میغان و غیره دارای آسبادهای گوناگون بوده اند. ساخت آسیاب‌های بادی افزون برکارآمد بودن از نشانه‌های هوشمندی بشر در استفاده مناسب از خشم طبیعت نیز بوده است که برای نمونه منطقه سیستان‌ و خراسان جنوبی محل وزش باد‌های 120 روزه سیستان است.باد‌هایی که می‌تواند به‌عنوان عنصری ویران‌ کننده تلقی شود اما با وجود این ، ایرانیان قدیم آسیاب‌های بادی نهبندان را در مسیر این باد‌ها ساختند و از آن به بهترین شکل استفاده کردند.

معدن مس قلعه زری؛

 گنجینه ای در دل کویر لوت

معدن مس قلعه زری، در فاصله 180کیلومتری جنوب بیرجند و حاشیه شمالی کویر لوت قرار دارد معدنی که در دل کویر آثار مس و کوره های ذوب از صدها سال پیش را در خود جای داده است. ایستگاه شب دوم اتوبوس گردشگری، در قلعه زری و بازدید از معدن بود.  فرهاد محمدی گردشگری از چهار محال و بختیاری در این بازدید عنوان کرد: رفتن  به عمق 205 متری زمین و بازدید از این معدن حس  جالبی است که  تاکنون تجربه نکرده ام. به گفته وی گردشگری معدن می تواند توریست های زیادی را به خراسان جنوبی بیاورد چون مدلی تازه  از گردشگری برای تجربه متفاوت است.  

خوسف از کهن ترین شهرهای  استان

روز آخر سفر سه روزه در شهر تاریخی خوسف و بافت سنتی خور گذشت. پیشینه تاریخی خوسف به پیش از اسلام می رسد و یکی از کهن ترین شهرهای خراسان جنوبی محسوب شده که در منابع تاریخی از آن با نام های خسف، خسب، خوسف یاد شده است.وجود بافت قدیمی با آثار تاریخی از ویژگی های شاخص این شهر  است. این بافت به لحاظ موقعیت طبیعی و واقع شدن بر روی هسته مقاوم از زمین لرزه در امان مانده لذا یکی از سالمترین بافت های تاریخی در منطقه به شمار می رود.

حمدا...  مستوفی نخستین کسی است که در سال 740 هجری در کتاب نزهه القلوب نام کنونی خوسف را آورده است و درباره آن چنین می گوید: خوسف شهر کوچکی است و چند موضع توابع دارد و آب آن از رودخانه باشد و آب از کاریز باشد و در آنجا همه نوع انتفاعی حاصل آید. 

بافت قدیمی خوسف نیز که در طول حیات چند صد ساله خود فراز و نشیب های زیادی را طی کرده از این امر مستثنی نبوده و در جریان شکل گیری و رشد خود بسیار از این عوامل متاثر شده است.بافت قدیم خوسف با مساحتی حدود 20 هکتار تعداد زیادی بناهای باارزش تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است. مساجد، آب انبارها، مدرسه، قلعه، خانه های علوی و مالکی و آرامگاه ابن حسام از جمله این بناهای ارزشمند هستند.اقامتگاه بومگردی خانه علوی در شهرستان خوسف خراسان جنوبی واقع شده و متعلق به دوران پهلوی و دارای 7 باب اتاق، کف خواب و ظرفیت 38 نفر می باشد که اقامت در آنها همراه با وعده صبحانه محلی شامل مربا های ارگانیک و خانگی، انواع لبنیات محلی و نان داغ است که شب دوم و ناهار روز سوم (قروت و بادمجان) را در این اقامتگاه گذراندیم. 

بافت تاریخی روستای خور، خانه های

 گلی و پوشش گنبدی و بادگیرها

بافت تاریخی روستای خور مربوط به دوره صفوی نیز متاثر از  اقلیم و جغرافیای محیط خود است. خانه های گلی، پوشش گنبدی، حیاط مرکزی، بادگیرها، اتاق های دور تا دور حیاط، هشتی ها و دهلیزها، دیوارهای قطور، حوض و باغچه وسط حیاط به صورت هماهنگ و یکنواخت از ویژگی های معماری خانه های روستای خور هستند که مطابق با اقلیم منطقه به وجود آمده است. تراکم خانه ها و کوچه های پرپیچ و خم و همچنین بادگیرها از شاخص های عمده روستای خور است.در بافت خور بناهایی همچون قلعه، آب انبار، مسجد، حسینیه، حمام و خانه های قدیمی وجود دارد که بیشتر متعلق به دوره صفوی است. بازدید از خانه سنگ تراش موفق آقای خرمی  که  با خانواده اش کارگاهی کوچک را اداره می کند جذابیت دیگری است که در روز آخر سفرآ مسافرین را به وجد آورد و سوغاتی هایی را از استان به شهر و دیار خودشان بردند. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/11/17 -- 20:07:05
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 105

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا