نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمایه بلوکه شده در خانه های خالی استان      

حسینی- «خانه های خالی» در هر شهری معضلی برای اقتصاد مسکن آن منطقه به شمار می رود. به خصوص در مواقعی که تعداد این خانه ها از تعداد خانوارهای بدون خانه بیشتر می شود. طبق بررسی کارشناسان حوزه مسکن این پدیده می تواند چندین علت داشته باشد. 

در برخی شهرهای بزرگ کشور ، به‌ علت گرانی سکونتگاه و دیگر مشکلات زندگی خانوارها ترجیح می‌دهند که در آپارتمان های بسیار کوچک  زندگی کرده و در عوض، در خارج شهر، خانه دومی برای گذراندن تعطیلات یا آخر هفته داشته باشند که این قبیل خانه ها در سرشماری ها به عنوان خانه خالی شمرده می شوند. مهاجرت و کوچ خانواده ها به دلیل نبود شغل و شرایط مناسب به خصوص در شهرهای کوچک دیگر علت خالی شدن واحدی از سکنه می باشد. دسته دیگر خانه‌هایی هستند که به ‌عللی جز موارد ذکر شده خالی می‌مانند، یعنی در واقع همان‌هایی هستند که باید «خانه خالی» تلقی شوند.

 

139 خانه خالی نسبت به هر هزار

 خانوار در خراسان جنوبی

بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی در استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب حدود ۴۹۰، ۲۴۲ و ۱۹۵ هزار واحد بوده است. طبق این آمار تعداد واحد مسکونی خالی خراسان جنوبی 31 هزار و 350 باب اعلام شد که در مقایسه با استان های همترازی همچون خراسان شمالی با 23 هزار و 78 خانه خالی، سمنان با 26 هزار و 713 و کهگیلویه و بویراحمد با 13 هزار و 692 واحد خالی مسکونی ، در رتبه بالاتر قرار گرفته است. در یک محاسبه، مشخص می شود که در خراسان جنوبی 139 خانه خالی نسبت به هر هزار خانوار وجود دارد.

 

3 میلیارد و 135 میلیون دلار سرمایه

 بلوکه شده در خانه های خالی استان

بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، هر واحد مسکونی  حدود 100 هزار دلار قیمت دارد که با احتساب 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی کشور می توان گفت، 250 میلیارد دلار در این خانه ها بلوکه شده است. با این احتساب، در خراسان جنوبی نیز 3 میلیارد و 135 میلیون دلار سرمایه در واحدهایی بلوکه شده که سکونتی در آن نیست. این در حالی است که مستاجران بسیاری به دلیل افزایش قیمت های رهن و اجاره  فشارهای اقتصادی را تحمل  می کنند.

 

قانون مالیات بر واحدهای مسکونی خالی 

راهی برای جلوگیری از رسوب سرمایه

وجود این تعداد از خانه های خالی همواره کارشناسان و دولتمردان را برآن داشته تا از این ظرفیت برای خانه دار شدن افراد جامعه استفاده کنند و در همین راستا قانون مالیات بر واحدهای خالی مصوب شد اما اجرا نشد. سال 94 دوباره جنبه قانونی به خود گرفت که طبق آن واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات به نسبتی از مالیات بر اجاره خواهند شد. در این قانون مالیات واحدهای خالی در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم برابر مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد 1.5 برابر مالیات متعلقه خواهد بود.تجربه برخی از کشورهای جهان در اخذ مالیات از خانه های خالی نشان می‌دهد که این کشورها در کنترل این بخش از تقاضای سوداگرانه بازار مسکن عملکرد مثبتی داشتند به طوری که در این کشورها تعداد خانه ها بسیار کمتر بود و سازندگان از ترس پرداخت مالیات، واحدهای خود را در اسرع وقت به بازار عرضه می کردند.

با این حال باز هم  قانون اخذ مالیات از خانه های خالی رنگ اجرا ندیده و به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی، وزارت راه و شهرسازی از اجرای آن شانه خالی کرده و قرار است با تغییر قانون مسئولیت آن برعهده شهرداری ها گذاشته شود. در حالی در اجرای این قانون تعلل می شود که اخذ مالیات از خانه های خالی و حتی مالیات بر عوایدی سرمایه یکی از راه های درآمدی دولت ها در کشورهای دیگر به شمار می رود

تا از رسوب سرمایه ها جلوگیری و به بخش های مولد اقتصادی هدایت شود.

 

مهرشهر بیرجند  دارای

 بیشترین واحد مسکونی خالی

برای درک بهتری از وضع استان در این زمینه، با اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفتگو کردیم که عنوان کرد: به دلیل بالا بودن قیمت اجاره های این واحدهای مسکونی خالی، مستاجری پیدا نمی شود و از آنجایی که قیمت اجاره را موجر تعیین می کند، نمی توان در این موضوع دخالتی کرد. وی با بیان این که بیشترین تعداد خانه خالی قابل اجاره در منطقه مهرشهر بیرجند قرار دارد، اما کسی نمی پسندد، اضافه کرد: گرانی بازار مسکن نیز موجب افزایش تعداد این واحدهای مسکونی خالی می شود.

 

قانون مالیات بر خانه های خالی

 فقط ضرر برای مستاجران است

اربابی در بخش دیگری از سخنانش، قانون مالیات بر خانه های خالی را فقط ضرر برای مستاجران دانست و توضیح داد: در زمان دولت آیت ا... رفسنجانی، این قانون اجرا شد اما به دلیل مقاومت مردم شکست خورد. 

اکنون نیز با اجرای آن، فقط اتفاقی که رخ می دهد، مالکان واحدهای مسکونی خالی ، خانه را از حالت اجاره خارج کرده، در آن فرشی پهن می کنند و در صورت مراجعه مامور عنوان می کنند در خانه سکونت دارند.

 

با اجرای قانون، امکان دور زدن مامور مالیات نیز وجود نخواهد داشت

پاک گهر معاون مالیات حسابرسی مالیات های مستقیم نیز در گفتگو با آوا به قانون مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اشاره کرد و گفت: این قانون تاکنون اجرا نشده است، قرار بر این بود که وزارت راه و شهرسازی سامانه ای را تحت عنوان «اسکان» طراحی و اطلاعات این واحدهای خالی را در آن وارد کند تا بتوان از طریق آن قانون را اجرایی کرد که تاکنون اقدامی برای طراحی این سامانه انجام نشده است. وی با اشاره به این که در صورت اجرای قانون، امکان دور زدن مامور مالیات نیز وجود نخواهد داشت، اضافه کرد: از طرفی هنگامی که از مالک دارای خانه خالی یک سال مالیات گرفته شود، قاعدتا فرد به فکر اجاره دادن خواهد افتاد و این گونه قیمت اجاره ها نیز سرشکن می شوند. به گفته وی، از طرفی طبق تبصره 11 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، درآمد ناشی از اجاره واحد مسکونی در تهران تا 150 مترمربع زیر بنای مفید و در سایر شهرها تا مجموع دویست مترمربع زیر بنای

 مفید از مالیات بر درآمد ناشی از اجاره املاک معاف می‌باشد. این قانون تشویقی برای افرادی است که واحد مسکونی خود را اجاره می دهند.

 

تا حل نشدن مشکلات مساکن مهر،

همچنان شاهد واحد خالی خواهیم بود

پورقربان مدیر امور شعب بانک مسکن و کارشناس این حوزه نیز در این باره عنوان کرد: برای این که یک واحد مسکونی آرامش را برای ساکنانش به ارمغان بیاورد بایستی دارای حداقل هایی باشد که مواردی همچون بهینه سازی و استفاده از نقشه، مصالح ساختمانی، تاسیسات و امکانات رفاهی خوب و درخور از قبیل آسانسور، پارکینگ و... می باشد.

همچنین محل یا محله واحد ساخته شده در مطلوبیت یا عدم مطلوبیت آن تاثیرگذار است که می توان در این راستا به امکانات محله یا قشر ساکن در آن اشاره کرد. وی با بیان این که اگر برای بررسی واحدهای خالی مسکونی این موارد را در نظر بگیریم خواهیم دید  بیشتر آن ها، مسکن های مهر هستند، ادامه داد: نه فقط تعدادی از این مساکن هنوز به طور کامل برای استفاده مطلوب تکمیل نشده اند ، بلکه بدون توجه به زیر ساخت های مورد نیاز مثل فاضلاب و.... و امکانات روبنایی از قبیل مسجد ، مدرسه، درمانگاه و... ساخته شدند. بنابراین مشخص است تا اینگونه مشکلات حل نشوند با وجود تقاضا همچنان شاهد واحدهای خالی خواهیم بود.

 

 مساکن مهر، تاثیر چندانی بر

 کاهش بهای اجاره نشینی نخواهد داشت

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به این که دلایل  گوناگون از جمله نگاه سرمایه ای و احتکار برای فروش در مقاطع مناسب ، نیز از جمله علل خالی ماندن واحدهای مسکونی هستند، اضافه کرد: برای این دسته از واحدهای خالی بهترین روش برخورد، اجرایی شدن قانون مالیات بر واحدهای خالی می باشد.

پورقربان در پاسخ به این سوال که واحدهای مسکونی خالی چه تاثیری در اقتصاد مسکن دارند، عنوان کرد: با توجه به تامین نشدن بخشی از نیازهای افراد توسط اینگونه واحدها و نداشتن مطلوبیت قابل قبول، تاثیر چندانی بر کاهش بهای اجاره نشینی نخواهند داشت، مگر در مواردی که مستاجر به دلیل ناتوانی مالی ناگزیر به انتخاب چنین واحدهایی شود.

به گفته وی، اجرایی شدن قانون مالیات بر واحدهای مسکونی خالی ، حتما تاثیر مثبتی بر کم شدن آنها خواهد داشت و مالکان برای فرار از هزینه مالیاتی، یا املاک مذکور را می فروشند و یا حداقل به اجاره می دهند که البته اگر بحث معافیت مالیاتی به مقدار اجاره برای موجران مطرح شود می تواند به کاهش اجاره بها نیز کمک شایانی کند.

 

واحدهای خالی، فضای شهری را پر کرده اند

شهردار بیرجند نیز در پاسخ به این سوال که آیا این واحدهای مسکونی بر خدمت رسانی شهرداری تاثیری دارد یا خیر، عنوان کرد:  به طور کلی خیر، اما نمی توان منکر تاثیر منفی آن ها بر روی قیمت مسکن شد، به خصوص در وضعی که عرضه کم و نیاز بسیار است. از طرفی این واحدها فضای داخل شهر را پر کرده اند و امکان ساخت واحد جدید برای سکونت را نمی دهند، همچنین برای شهرداری ارائه خدمات در فضایی متمرکز بهتر از فضای شهری پراکنده است. 

 به گفته جاوید، شهرداری ملزم به ارائه خدمات آسفالت و جدول گذاری و ... است و چه بهتر که این خدمات برای واحدهای دارای سکونت و برای شهروندان باشد تا خانه های خالی از سکنه!

به نظر می رسد به جز اجرای قانون مالیات بر واحدهای مسکونی چاره ای دیگر برای کاهش این واحدها نیست و در حالت ایده آل، انتظار می رود با اجرای قانون شاهد کاهش این خانه ها بوده و اجاره ها برای سکونت شهروندان به خصوص زوجین جوان کمتر شود. هر چند در استانی که تعداد شعب بانک ها و موسسات آن از بنگاه های اقتصادی فعال، بسیار بیشتر است، تصور دیگری جز این و انباشت سرمایه در زمین و مسکن نمی توان داشت. حال باید دید چه سرنوشتی در انتظار این خانه ها است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/11/16 -- 19:25:40
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 134

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا