نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
به بهانه همایش عناب !      

 

 

امین جم

 

 

استان خراسان جنوبی از منابع خدادادی   گوناگونی برخوردار است که توجه جدی به هرکدام از آن ها می تواند اقتصاد استان را تا مدت ها بیمه کند.یکی از این نعمات و ویژگی های خاص استان، محصولات کشاورزی وباغی  ان است که یا خاص  استان  است یا بخاطر اقلیم خاص  بهترین کیفیت و حجم تولید را  در این جا دارند.جدای از گیاهان دارویی که خود حرف های زیادی برای گفتن دارد، محصولاتی چون زرشک ، عناب ، زعفران ، انار ، گل نرگس و ... که  برخی خاص خراسان جنوبی هستند  از دیرباز  با اسم شهرستان های استان نیز اعتبار  یافته اند اما متاسفانه  در گذر زمان به علت کم توجهی برخی مسئولان و برخی سومدیریت ها در حفظ این جایگاه ، محصولاتی که زمانی خاص استان بوده اند حالا مدعیانی از سایر استان ها وخارج کشور نیز پیدا کرده اند.نمونه بارز این موضوع ، پیاز زعفران است که در زمانی گویا برای جلوگیری از تولید مواد مخدر در افغانستان  رسمی وغیررسمی، به آنها داده شد و حالا در تولید آنقدر پیشرفت کرده اند که چین  مشتری  زعفران افغانستان شده است  اما به زعفران ایرانی ، ایراد بهداشتی می گیرند و کمتر فروش می رود!

چرا راه دور برویم! به نقل از یکی از نمایندگان سابق مجلس ، چندی پیش نمایشگاه عکس زعفرانی در یکی از راهروهای مجلس برپا شده بود که  دراستانی دیگر برداشت شده بود! فکر می کنم عمق فاجعه ای که در حال رخدادن است به خوبی محسوس باشد و دل نگرانی مردم اشتباه توصیف نشود!

آنقدر هیچ کاری نکرده ایم که برخی زرنگ تر از مردم مظلوم استان ما ، فرهنگ و اعتبارمان را هم  می برند حتی اتفاق افتاده است که افرادی محصولی از استان  ما  را به نام خود ثبت معنوی کرده اند!

در کنار اینها اما چندسالی است که اتفاقات مثبتی نیز رخ می دهد.همایش گل نرگس خوسف که دیگر سابقه دار شده است و هرساله منتظرش هستیم و یا کارهایی مثل پهن شدن سفره بفش بیرجندی ها در تهران هم از اقدامات قابل توجه انجام شده است.به تازگی نیز فعالیتی برای همایش عناب شروع شده است که امید است تاثیرات مثبتی در حفظ و ارتقای جایگاه استان در تولید این محصول ویژه و همچنین معرفی آن به مردم کشور داشته باشد.

یکی از مواردی که بسیار در همایش های چنینی مهم و تاثیرگذار است ، هدف گذاری درست و با توجه به نیازها با نگاه به توانمندی هاست.مورد دیگر نیز ایجاد بازخورد های ملی و حتی جهانی برای آن است که کمک زیادی به معرفی این محصول می کند.دراین رابطه کمترین کار ممکن پخش مستقیم همایش  یا دقایقی از ان در شبکه های سراسری   تلویزیونی است .که باید برگزار کنندگان همایش به ان توجه کنند.

در حالی که برخی محصولات استان مثل عناب یا شناخته شده نیست و یا مانند زعفران نقش استانی ان در حال تضعیف است و هر روز از جایی صدای مدعیانی بلند می شود و ادعاهای تازه به گوش می رسد. به نظر می رسد  بیش از هرچیز نیاز  به بروز اقتداری برای حفظ جایگاه محصولات استان و همچنین پشتیبانی ویژه از این محصولات  وجود دارد .مسئولان باید با تمام توان جلوی حذف نام استان از کنار محصولات خاص این خطه را بگیرند. متاسفانه به قدری بی توجهی به این ظرفیت های ارزشمند شده و آنقدر شاهد سرقتهای محترمانه محصول بدون نام استان بوده ایم که  احساس  می شود  فقر پیگیری در استان  در این زمینه ناشی از خود کم بینی است ! گویا هیچ کس نگران نیست و  دغدغه ای هم  ندارد! حتی هنوز با همه فریاد ها ، ما فرآوری محصولات استان را به شکل کامل و اصولی و در حد توانمندی و پتانسیل استان نداریم! حرکاتی هم که گاه  انجام می گیرد اغلب خودجوش و مردمی است تا خواسته مسئولان! امیدواریم این داستان روزی به پایان برسد و برای حفظ محصولات استان ، مردم و مسئولان محکم بایستند و با اقتدار با سواستفاده های احتمالی برخورد کنند.

 

 

 

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/19 -- 20:27:20
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 294

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا