نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ساخت بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور در حوضه آبخیز آرک شهرستان خوسف      

جواد رضایی- روز گذشته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در بازدید از بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور در حوضه آبخیز آرک شهرستان خوسف بیان کرد: خوشبختانه سال گذشته در اقدام ارزنده ای که از استان ما شروع شد، با همت و تلاش های شبانه روزی رئیس وقت مجمع نمایندگان استان حجت الاسلام عبادی ، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس مجلس شورای اسلامی مشارکتی صورت گرفت و گزارشی با عنوان اجرای پروژه های آبخیزداری در بالادست منابع آبی تهیه شد که به مقام معظم رهبری ارائه گردیده است. نصرآبادی گفت: این طرح مورد توجه قرار گرفت که در نتیجه آن با برداشت 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی در جهت اجرای این طرح ها موافقت شد. وی تخصیص این بودجه از محل صندوق توسعه ملی را حرکت بسیار مهمی در تاریخ سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری دانست و ادامه داد: این عملیات در بازه زمانی 3 ماهه در 6 هزار و 600 نقطه از کشور، در عرصه سرزمینی 8 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور و با اثربخشی مستقیم 800 هزار هکتار در 350 شهرستان کشور انجام می شود.


پیشرفت فیزیکی بالای 85 درصد

 در ساخت سازه های آبخیزداری استان

وی افزود:سهم اعتباری استان از این محل 16 میلیارد تومان می باشد که با تخصیص 50 درصدی آن پیشرفت فیزیکی بالای 85 درصد را در ساخت سازه های آبخیزداری استان داشته ایم

که در 11 شهرستان استان در قالب 26 پروژه و 4 طرح ملی تعریف شده است. نصرآبادی گفت: عملیات اجرایی به لحاظ وسعت سرزمینی استان 307 هزار هکتار می باشد که 80 سازه آبخیزداری و مرتع کاری در این قالب تعریف شده است و پروژه بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور در هفته دولت آغاز به کار کرده و اکنون عملیات خاکریزی پایانی پروژه در حال انجام است. مدیرکل جنگل ها، مراتع و آبخیزداری استان در مورد این پروژه بیان کرد: این پروژه به عنوان یکی از 80 پروژه در استان با حجم عملیات 91 هزار مترمربع خاکریزی، طول تاج 200 متر و ارتفاع 13 متر، حجم آبگیری بالغ بر 450 متر مکعب را داراست که به عنوان شاخصی برای استان مطرح است. 


افزایش 2 میلیون و200 هزار 

متر مکعب حوضه های آبریز استان 

نصرآبادی اظهار کرد: با توجه به مجموع اعتبارات و حجم عملیات در سطح استان 80 سازه آبخیزداری اجرا شده که 440 هزار مترمکعب عملیات مکانیکی در قالب پروژه های خاکی ،

تور سنگی و سنگ ملاتی انجام شده است و با توجه به اجرای این سازه ها، 2 میلیون و 200 هزار مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی آب  حوضه های آبریز استان افزایش می یابد.

 وی افزود: 4 روستای آرک،میناباد،حامی و دهن رود به صورت مستقیم با بیش از 6 رشته قنات و همچنین  روستاهای پایین دست مسیر مانند شل آباد،طوطی، پایگاه هوایی خور و مرکز بخش خور از مزایای اجرای این پروژه از جمله بهبود کمی و کیفی منابع آب،کاهش خسارت سیل و خشکسالی بهره مند خواهند شد. نصرآبادی با بیان اینکه با بارندگی های اخیر یک سوم حجم این سازه آبگیری شده که تاثیر مستقیمی در افزایش میزان آب قنات های پایین دست داشته است، تصریح کرد: امیدواریم در ادامه سال آبی با توجه به پیش بینی های انجام شده با آبگیری ظرفیت کامل این سازه شاهد افزایش میزان آب در تمام مناطق پایین دست باشیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه اجرای 80 سازه آبخیزداری در استان 120 حوضه آبریز را تحت تاثیر قرار داده است، بیان کرد: در حوضه آبخیز روستای آرک تاکنون 8 سازه اجرا شده است که هر سال شاهد عملکرد آن بوده ایم و این سازه نیز با مشارکت اهالی و فرمانداری شهرستان خوسف در کوتاه ترین زمان به این مرحله رسیده است که امیدواریم مابقی آن نیز تا 25 دی تکمیل شود و در چهلمین سالگرد انقلاب افتتاح گردد.نصرآبادی عنوان کرد: با توجه به تراز کشوری به ازای هر هکتار عملیات آبخیزداری، 530 مترمکعب سفره های آب زیرزمینی تغذیه می شوند همچنین با اجرای طرح های آبخیزداری خسارت در مناطق پایین دست جلوگیری شده و روان آب به جریان های زیر سطحی نفوذ می کنند.

وی ادامه داد: در استان 6 هزار و600 رشته قنات وجود دارد که عمدتا در کوهستان ها قرار دارند و سفره آب زیرزمینی به شکل ایده آل وجود ندارد که به صورت جریان زیرسطحی از رودخانه جریان دارد و بهترین راه حل برای تداوم این جریانات کنترل روان آب ها و سیل آب ها می باشد.


حفظ قنوات استان در گرو 

اجرای طرح های آبخیزداری است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان کرد: اجرای سازه های آبخیزداری تک منظوره

نبوده و کنترل سیل آب و روان آب ها، نفوذ آن به داخل زمین برای تغذیه سفره های زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، ایجاد بستری برای توسعه پوشش گیاهی از اهداف آن می باشد. نصرآبادی گفت: مدیریت قنات ها باید از آبخیز تا آبریز قنات صورت گیرد که در این راستا اقداماتی مانند سازه های آبخیزداری با جلوگیری از تخریب قنات ها

و عدم ورود سیلاب به اراضی کشاورزی باعث افزایش بهره وری از منابع می شود.

وی با بیان اینکه حفظ قنوات استان در گرو اجرای طرح های آبخیزداری است، افزود:

یک میلیون و 300 هکتار از اراضی استان تحت پوشش طرح های آبخیزداری است و 6 هزار و 600 رشته قنات در این مقدار جغرافیایی قرار دارد که 30 درصد از آن تحت پوشش این طرح ها قرار گرفته است. فرماندار خوسف بیان کرد: بیش از 50 درصد درآمد مردم استان وابسته به دامداری و کشاورزی است که باید توجه شود.محمد شفیعی ادامه داد: در شهرستان خوسف پراکندگی جمعیت زیاد است و نقاط آبی متعددی نیاز به ترمیم دارد، خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی توسط دستگاه های مختلف از جمله منابع طبیعی استان صورت گرفته است.وی با اشاره به  اجرای دو پروژه از محل صندوق توسعه ملی و 7 پروژه از محل اعتبارات استانی از سال گذشته تا کنون گفت: امیدواریم سال آینده بتوانیم سازه مشابه این پروژه را بر روی رودخانه شاه رود داشته باشیم و آبی که به سمت کویر می رود را کنترل و در کشاورزی استفاده کنیم. شفیعی همچنین از اجرای 150 بند خاکی در مناطق مختلف شهرستان خوسف و همچنین احیای 63  رشته قنات خبر داد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/19 -- 20:26:45
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 99

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا