نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
پشتکار مادرانه روی بوم نقاشی      

حسینی- امروزه دلایل بسیاری همچون فوت همسر ، طلاق ،

اعتیاد و یا در زندان بودن همسر موجب می شود تا زنان جامعه سرپرستی خانواده ای را به عهده بگیرند. بنا به گفته کارشناسان، ورود به بازار کار این قشر از جامعه طی سال های اخیر بسیار سخت تر شده و شرایط آن ها به گونه ای نیست که بدون وابستگی به مردان به لحاظ اقتصادی، از استقلال لازم برخوردار باشند. در همین راستا توانمندسازی آن ها علاوه بر کسب درآمد و امرار معاش، نقش مهمی در راستای ارتقای سلامت خانواده و جامعه دارد.

چندی پیش نمایشگاهی با عنوان «توانمندی های مردم محلات هدف بازآفرینی» با حمایت پایگاه های خدمات اجتماعی  تحت نظارت مدیریت بهزیستی و موسسه خیریه مهرکویر برگزار شد. یکی از جالب ترین ویژگی های این نمایشگاه ، هنرهای دستی و محصولات خانگی زنان سرپرست خانوار و جامعه هدف پایگاه های خدمات اجتماعی بود. روی دیوارهای نمایشگاه تابلوهای نقاشی بسیار زیبایی با تکنیک های متفاوت خودنمایی می کردند. خالق این آثار خانم اعظم السادات قریشی بانوی 36 ساله ای بود که با داشتن 3 فرزند

3، 4 و 10 ساله، سرپرست خانواده بوده و با نمایش این نقاشی ها، قصد نشان دادن توانمندی های بانوانی همچون خود داشت.

 

جرات هزینه کردن

برای برپایی نمایشگاه را نداشتم

 

این بانوی هنرمند در گفتگو با روزنامه آوا، عنوان کرد: حدود 3 ماه است که تحت پوشش مدیریت بهزیستی شهرستان بیرجند و موسسه خیریه مهرکویر قرار گرفته ام و اکنون با مدرک مددکاری اجتماعی به عنوان مددکار  در پایگاه خدمات اجتماعی محله مهرشهر تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کنم. قریشی به دو استعداد نقاشی و خطاطی خود اشاره کرد و گفت: از 15 سال پیش نقاشی را شروع کردم، پس از تحصیل در رشته هنرهای تجسمی در دبیرستان و کسب مهارت، زیر نظر استاد فرسادی نقاشی مینیاتور، رنگ روغن ، آبرنگ، گواش، مدادرنگی و طراحی را فراگرفتم. پس از آن به صورت تکنیکی در خانه نقاشی می کردم. در خطاطی نیز یک سال شاگرد استاد اسماعیلی بودم که ایشان رایگان به من آموزش دادند. این بانوی فعال که یک سال است سرپرستی خانواده را برعهده دارد، ادامه داد: در تمام طول این سال ها، هیچ کسی آثار مرا ندید و حتی جرات هزینه کردن برای برپایی نمایشگاه را نداشتم، اما خانم رضایی پور  مدیر عامل موسسه خیریه مهر کویر پس از دیدن آثار من قول داد نمایشگاهی برپا و نقاشی های مرا به نمایش بگذارد. این گونه توانستم توانایی خود را نشان دهم. قریشی، خانم رضایی پور را اولین حامی و مشوق خود برای نشان دادن توانمندی هایش دانست و افزود: ایشان باعث شدند نقاشی هایی که کسی تاکنون ندیده بود را مسئولینی از  شهردار ، مدیر کل بهزیستی، مدیر بهزیستی بیرجند، استاندار و مردم ببینند. وی در حالی که بغض خود را فرو می خورد، ادامه داد: زمانی که در انتهای نمایشگاه از مدیریت بهزیستی بیرجند  لوح تقدیر دریافت کردم تا رسیدن به خانه این موفقیت باورم نمی شد، زیرا تاکنون کسی از من حمایت نکرده بود. 

 

هر زن سرپرست خانوار باید 

استقلال خود را به دست آورد

 

این بانوی سرپرست خانواده خطاب به سایر خانم هایی که در شرایطی این چنین به سر می برند، عنوان کرد: هر زن سرپرست خانواری باید استقلال خو را به دست آورد و روی پای خود بایستد. فقط پشتکار است که موجب خودباوری و عزت نفس می شود و مطمئن باشید اگر تلاش کنید به هدف تان می رسید. قریشی  خطاب به مسئولان  گفت این نمایشگاه که برگزار و تمام شد، اما از شما حمایت برای تامین موارد اولیه نقاشی را می خواهم، همچنین اگر لوح تقدیری نوشته می شود اجازه دهید تا من این کار را انجام دهم ، این گونه زنان سرپرست خانواری همچون من، علاوه بر کسب درآمد، در جامعه نقشی دارند.

 

هدف  توانمندسازی  زنان سرپرست  خانوار

در معرض آسیب یا آسیب دیده اجتماعی است

 

خانم رضایی پور مدیر عامل موسسه مهر کویر نیز مهمان این گفتگو بود. او به سابقه 10 ساله موسسه اشاره کرد و گفت: هدف از فعالیت های ما، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار،  زنان در معرض آسیب یا آسیب دیده اجتماعی با رویکرد توانمندسازی و اشتغال زایی است. وی حمایت های مددکاری و روانشناسی برای این جامعه هدف را از دیگر کارکردهای موسسه عنوان کرد و ادامه داد: در کنار این موسسه، مرکز «مهر آفتاب» نیز برای حمایت از کودکان کار و خیابانی و خانواده های ایشان  فعالیت می کند. وی با اشاره به پایگاه های خدمات اجتماعی در محلات بازآفرینی، حاشیه نشینی و سکونت گاه های غیر رسمی اضافه کرد: به گفته وی این پایگاه های خدمات اجتماعی در دو بعد درون خانوادگی همچون همسر آزاری ، کودک آزاری ، اختلالات حاد خانگی کودکان کار و...

و برون خانوادگی مانند شناسایی آسیب ها و مشکلات منطقه و بررسی موارد فعالیت می کند که پس از آن ارائه خدمات مددکاری و روانشناسی  برعهده ما می باشد.

 

آموزش  رایگان مهارت های کسب و کار

 برای جامعه هدف

پمدیر عامل موسسه مهرکویر با بیان این که برخی از خانم های جامعه هدف ما به دلیل شرایط اقتصادی نیاز به کسب درآمد دارند، خاطرنشان کرد: در پایگاه های خدمات اجتماعی ظرفیت و تولیدات جامعه هدف بررسی و شناسایی می شود، افرادی هستند که تولیدات داشته اما جایی برای نشان دادن توانمندی های خود ندارند. در همین راستا نمایشگاهی با هدف فروش محصولات و ایجاد انگیزه و درآمد راه اندازی شد. به گفته رضایی پور، تعدادی از جامعه هدف نیز مهارتی ندارند که این افراد از طریق مرکز حرفه آموزی موسسه رایگان آموزش ها را با توجه به علایقی که دارند در رشته هایی همچون گلیم بافی، تابلوفرش، حوله بافی، ترشیجات، سبزیجات، زیورآلات ، عروسک سازی و سایر هنرهای سنتی، دستی و خیاطی فرا می گیرند. در صورت نیاز سرمایه کار لازم را برای آن ها

با حمایت نهادهای دولتی و غیر دولتی تامین خواهیم کرد تا دغدغه ای از این منظر نیز نداشته باشند. وی با بیان این که سال گذشته نزدیک به 40 نفر مهارت های لازم را کسب کردند، اضافه کرد: زنان دارای تولیدات و مهارت دیده، می توانند از وام های اشتغال در راستای مشاغل خانگی و توسعه کار هم استفاده کنند.

مدیر عامل موسسه خیریه مهرکویر به یکی از بانوان توانمند که دوره های تابلوفرش و حوله بافی را فراگرفته و استعداد فراوانی هم دارد، اشاره کرد و گفت: اکنون این بانو مدرک مربیگری را گرفته و می تواند به خانم هایی از جامعه هدف خود آموزش دهد.

 

نمایشگاهی برای حساس سازی 

جامعه و نهادهای دولتی

 

رضایی پور در ادامه به نمایشگاه توانمندی ها و تولیدات جامعه هدف پایگاه های خدمات اجتماعی که در راستای نشان دادن توانمندی های زنان جامعه هدف (زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب) برپا شده بود، اشاره و عنوان کرد: در این نمایشگاه حدود 15 نفر از جامعه هدف در محلات  مهرشهر، حاجی آباد، 17 شهریور همچنین جامعه هدف مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده مهر آفتاب و زنان سرپرست خانوار تحت حمایت موسسه خیریه مهر کویر

حضور داشتند و تولیدات خود را ارائه کردند. 

وی رویکرد اصلی از برپایی این نمایشگاه را علاوه بر فروش محصولات جامعه هدف، حساس سازی و فراهم شدن زیرساخت های لازم برای ادامه کار اعلام کرد و گفت: قصد داشتم همکاران در ادارت دولتی  و سازمان های مردم نهاد این توانمندی ها را ببینند و برای راه اندازی غرفه های دائمی در شهر و محلات اقدام کنند و این گونه روز به روز شاهد توانمندی این خانواده ها باشیم. وی ضمن تشکر از شهرداری که نگارخانه رارایگان برای برپایی نمایشگاه در اختیار موسسه قرار داده بود، خاطرنشان کرد: شهرداری به دنبال برنامه ای برای راه اندازی جایگاه مخصوص نمایشگاه های دائمی است، ولی امیدواریم تا آن زمان از ظرفیت هایی همچون بازار روز شهرداری خیابان پاسداران یا غفاری استفاده کنیم.مدیر عامل موسسه خیریه مهرکویر همچنین به راه اندازی کارگاه صنایع دستی در شهرک بهزیستی اشاره کرد و گفت: در حال برنامه ریزی برای راه اندازی کارگاه صنایع دستی در محلات کارگران و مهرشهر نیز هستیم.

 

الگویی برای جامعه هدف در استان و کشور

 

رضایی پور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که در پایگاه های خدمات اجتماعی، مددکاران و روانشناسانی باید حضور یابند که نه به صرف داشتن مدرک تحصیلی بلکه به دلیل علاقه به کار خود فعالیت کنند، اضافه کرد: خانم قریشی مددکار پایگاه خدمات اجتماعی محله مهرشهر یکی از فعال ترین مددکاران ماست که این نمایشگاه نیز با پیگیری و تلاش ایشان برنامه ریزی و انجام شد. 

وی به زمان آشنایی خود با این بانوی هنرمند اشاره کرد و گفت: با دیدن آثار و پشتکار وی متوجه شدم می تواند به عنوان فردی توانمند و الگویی برای جامعه هدف نه فقط در استان بلکه حتی در سطح ملی بدرخشد، در همین راستا از ارگان های دولتی مرتبط همچون اداره کل بهزیستی، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد تقاضا می کنم  از این بانو حمایت کنند تا بتواند تولیدات بیشتری داشته باشد و از این طریق سایر زنان سرپرست خانوار تشویق شده و هدفمند فعالیت می کنند.  وی افزود حتی در حال تلاش برای معرفی خانم قریشی به عنوان یکی از اساتید در دانشگاه هنر هستیم.مدیر عامل موسسه خیریه مهرکویر با تاکید بر این که در این مرکز به دنبال ایجاد حس خودباوری و اعتماد به نفس در فرد هستیم،یادآور شد: اعطای ارتقای اجتماعی به فرد خیلی بهتر از حمایت های مالی به تنهایی است. رضایی پور

خطاب به زنان سرپرست خانوار عنوان کرد: اگر موسسه یا سازمان مردم نهادی فرصتی را برای توانمندسازی شما فراهم کرده، از دست ندهید و زمانی موفق می شوید که قدم برداشتن موسسه، در کنار قدم های خود شما باشد. وی در پایان ضمن تشکر از خیران موسسه، همکاران اداره کل بهزیستی به خصوص خانم حسنی از کارشناسان مدیریت بهزیستی شهرستان بیرجند بیان کرد: علاقه مندان برای کمک به موسسه می توانند با شماره 32226169 ، 32232089، 09159612482 تماس گرفته و یا به محل موسسه واقع در شهدا 1- پلاک 1/1 مراجعه کنند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/18 -- 19:09:36
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 130

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا