نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 4 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
20. رمضان 1440
2019 May 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نمایشگاه های صنایع دستی، مأمنی برای حفظ هنرهای دیرین      

نسرین کاری- این روزها سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی با حضور بیش از ۲۸ استان حال و هوای خوبی به بیرجند داده است. این همایش و نمایشگاه ها علاوه بر اینکه انگیزه ای برای تفریح هم استانی ها  است ، موجب معرفی جذابیت ها و ظرفیت های استان به دیگر هم استانی ها  هم می شود. از حاشیه‌های قابل توجه در سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی استقبال بی‌نظیر بازدیدکنندگان از چادرهای عشایری  است که اقدام به فروش غذاها و نان و شیرینی‌های سنتی  می کنند.  بازدیدکنندگان برای رفع خستگی با حضور در چادرهای عشایری، تجربه لذت‌بخشی از غذاهای محلی استان‌های گوناگون کشورمان  دارند.

 

از آش دوغ  تا صف برای خرید کف

  

یکی از چادرهای شلوغ و پر استقبال مربوط به آش دوغ  است که، بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جلب  می کند. همچنین سیاه چادر استان کردستان با لباس های محلی که بازدید کنندگان می توانند با لباس محلی در ان عکس بگیرند فوق العاده برای مردم جذاب و از مکان های شلوغ نمایشگاه  است . یکی از ویژگی های مثبت نمایشگاه های صنایع دستی این است که افراد  می توانندکالاهای مدنظر خود را با قیمتی بسیار پایین تر از بازار و با تخفیفات ویژه خریداری کنند. از نکات قابل توجه در این نمایشگاه، استقبال پر رنگ همشهریان و هم استانی ها  است در حالی که نمایشگاه ملی صنایع دستی فرصت مناسبی برای معرفی هنر ایرانی محسوب می‌شود، بیشتر غرفه داران  از بازدید چشمگیر و زیاد اما خرید اندک خبر   می دهند  که  به گفته  انها تا حدی به وضع اقتصادی جامعه ارتباط  دارد. 

 

بیرجندی ها مشتری پر و پا قرص

 نان محلی

 

خانمی که کنار تنور روشن نشسته، می گوید: از ۱۰ سالگی مشغول پخت نان محلی هستم و سال هاست که از  کارپخت نان و فروش آن گذران زندگی می کنم. او با چهره ای متبسم و مشتاق نان داغ به ما تعارف می کند. و   می گوید: چند روز گذشته بیرجندی ها از مشتریان پر و پا قرص نان های محلی ما هستند.  ادامه می دهد: سال آینده هم به نمایشگاه خواهم آمد، با مشاهده صف خریداران با لبخند می گوید در چند روز گذشته فروش خوبی داشته ایم و با گفتن این حرف، حالت خستگی کاملا از چهره اش می رود و با دلگرمی مشغول پختن نان می شود،

به خاطر صف خریداران و شلوغی از محل دور می شویم.

 

طرح فیروزه ای بر روی مس سخت

 

رنگ های فیروزه ای آن چشم نواز  و علاقه مندان به هنر را به سمت خود جلب می کند، با وجود ظاهری دلنشین، باطنی از جنس مس دارد که باعث می شود برای سالیان متمادی به عنوان  یادگار و سوغات باقی بماند. مقصود یکی از صنایع دستی مشهور استان اصفهان، میناکاری  است که  این روزها برخی از هنرمندان پرتلاش  اصفهانی به بهانه سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی آثار هنری خود را  به بیرجند اورده اند. اکبر گلعذار  هنرمند میناکاری است که با لهجه شیرین  اصفهانی  می گوید: این هنر از دیرباز در اصفهان رونق داشته و به نام مردم این خطه ثبت ملی و جهانی شده است. وی اظهار می کند: میناکاری هنری است که چند هنرمند از جمله لعاب کار و طراح باید دست به دست هم دهند تا شما شاهد یک بشقاب زیبای میناکاری در رنگ هایی چون فیروزه ای یا آبی سیر باشید.

این هنرمند که از شروع کارش در این حرفه یک دهه می گذرد، بیان می کند: اگر بخواهیم میناکاری را جدی دنبال کنیم باید حدود دو یا سه سال بر روی آن وقت گذاشته و تلاش کنیم.گلعذار ادامه می دهد: متأسفانه این روزها هنرجویان با انگیزه و علاقه آموزش را فرا نمی گیرند و از این  رو اثر تولیدی آنان نیز از کیفیت خوبی برخودار نیست.  می افزاید: می توان به هنر میناکاری به عنوان شغل و حرفه نگاه کرد، به شرط اینکه با طرح های خلاقانه بتوانیم بازار فروش خوبی را پیدا کنیم. این هنرمند اصفهانی با اشاره به حضور گردشگران دیگر کشورها در اصفهان ادامه می دهد:  از هنرهایی که بسیار مورد علاقه گردشگران دیگر کشورها قرار گرفته ، مینا کاری است چرا که این هنر سالیان سال می تواند بدون آسیب به عنوان یادگار یا سوغات باقی بماند.گلعذار با تأکید بر اینکه نمی توان هنر را محصور کرد، یادآور می شود: نگرانی بابت ساخت مینا در خارج از استان اصفهان نداریم، به شرط اینکه کیفیت کالا بالا و در شأن این هنر دیرینه باشد.

 

کار با بهترین کیفیت را ارائه  می دهیم

 

علی از فروشندگان فیروزه نیشابور است، می‌گوید: کار ما باید روی نقره سوار شود که در این صورت ثبات قیمت ندارد، ولی سعی می کنیم کار با بهترین کیفیت را ارائه دهیم. وی یادآور می شود: بین سنگ های فیروزه معادن کشورهای گوناگون در دنیا فیروزه نیشابور به عنوان بهترین و با کیفیت ترین و خوش رنگ ترین فیروزه شناخته می شود، از این رو قیمت بالایی دارد. وی با اشاره به اینکه فیروزه نیشابور در جهان مشهور است و خواص آن مورد تایید قرار گرفته،

می افزاید: از مهمترین فواید آن می توان به آرامش ،

 بیدار شدن نیروهای درونی افراد،‌ تثبیت انرژی درمانگر و درمان انواع سردرد ، میگرن و  دردهای عضلانی و استخوانی اشاره کرد. وی با اشاره به اینکه  بازدید از نمایشگاه بسیار زیاد و چشمگیر است ولی متاسفانه خرید خیلی کم و اندک است،  خاطر نشان می کند: من فکر می کنم هم قدرت خرید پایین است و هم اینکه آن طور که باید و شاید هنر و صنایع دستی برای مردم معرفی نشده است، ارزش و جایگاه خود را نیز پیدا نکرده است. 

 

سوزن دوزی، یادگاری از مردمان

 سیستان و بلوچستان

 

هنر زن و مرد نمی شناسد و  انسان به حکم فطرتی که خداوند در او به ودیعه نهاده از کار هنری و هنر لذت می برد ولی زنان و دختران در این وادی بیشتر جلوه گری کرده اند. زنان و دختران بلوچ و اهالی سیستان و بلوچستان از این قضیه مستثنی نیستند و با دست هنرمند خود روی سطح پارچه های ساده، طرح هایی را با نخ های رنگی ترسیم می کنند که به هنر سوزن دوزی مشهور است. این هنر ارزشمند دختران و زنان بلوچ با کمک سوزن و قلاب انجام شده، بخیه های ظریفی روی پارچه می دوزند و زیبایی خلق می کنند. بانو جمال زهی از مهمانان سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی است که هنر دست خود و زنان هم استانی اش را در معرض دید قرار داده است. وی با اشاره به اینکه سوزن دوزی را زنان و دختران بلوچ از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند و در حقیقت این هنر یادگاری از بانوان این خطه برای سایر ایرانیان است، می افزاید: در یکی از روستاهای خاش زندگی می کنم اما با انگیزه و امید سوزن دوزی را ادامه دادم.وی ادامه  می دهد:‌ از هنر سوزن دوزی برای تزئین رومیزی، کوسن، سفره، کیف، بلوز، شال و روسری، جای دستمال کاغذی و بسیاری از منسوجات دیگر استفاده می شود و به دلیل رنگ های متنوع آن مورد استقبال قرار گرفته است.این بانوی هنرمند از شهرستان خاش با اشاره به اینکه پنج سال است که مربی رسمی میراث فرهنگی است، خاطر نشان می کند:  همه ما باید دست به دست هم دهیم تا این هنرهای اصیل که ریشه در فرهنگ ما دارد، همچنان پایدار باقی بماند.

 

تولید صنایع دستی با 

پشتوانه علمی موفقیت آفرین است

 

بسیاری از افراد طبس را به باغ گلشن آن می شناسند، عده ای که اهل خلوت های عارفانه هستند  با امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) این شهرستان مأنوس بوده و برخی دیگر هم  کویر این شهرستان را فرصتی برای جذب گردشگر می دانند، اما در کنار همه این جاذبه ها، شهرستان طبس صنایع دستی متعدد و متنوعی دارد که افراد توانمند از این صنایع برای ایجاد اشتغال  استفاده کرده اند. محمد هاشم کریمی از روستای کریت طبس است که با دغدغه ایجاد اشتغال برای جوانان روستا قدم در مسیر تولید ظروف سرامیکی گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه  اگر فردی می خواهد در صنایع دستی موفق باشد باید این کار را با پشتوانه علمی و تحقیقاتی دنبال کند،‌ادامه می دهد: بعد از حدود  دو سال تحقیق و بررسی توسط کارشناسان و با توجه به ظرفیت طبس و به ویژه روستای کریت قدم در 

راه تولید ظروف سرامیکی در روستا گذاشتم.

 

برایم جالب بود که  استان ۷ پدر علم دارد

 

یک بانوی هنرمند اصفهانی هم با بیان اینکه من هیچ پیشینه ای از استان در ذهن نداشتم، می افزاید: برایم جالب بود که خراسان جنوبی ۷ پدر علم دارد. وی با اشاره به اینکه من و همسرم سال هاست به هنر کار مس و میناکاری اشتغال داریم، خاطر نشان می کند: متاسفانه از هنرمندان حمایت نمی شود و ما هنوز بیمه نشده ایم. وی انتقاد می کند: مردم خراسان جنوبی مردمی مهربان  هستند ولی چیزی که برایم عجیب است، این بود که کمتر می خندند و مردمی شاد نیستند. 

وی همچنین با بیان اینکه وضع نور نمایشگاه مناسب نیست، اظهار می کند: اگر تعداد بیشتری میز برای نمایش صنایع دستی به غرفه داران داده می شد و فضا بازتر بود شاید بهتر می توانستیم هنرهایمان را به نمایش بگذاریم. وی با چهره ای متبسم ضمن اشاره به اینکه، نبود پخش موزیک و فضای شاد از دلایل بی توجهی بازدیدکنندگان است، می گوید: یکی از جاذبه های نمایشگاه در سایر شهرهایی که سفر کردیم پخش موزیک بود که بسیار باعث رونق نمایشگاه می شد. وی خاطر نشان می کند: پخش موزیک های محلی می توانست فضای شادی برای بازدیدکننده ها فراهم کنند. 

 

تنوع سنگ های نیمه قیمتی استان 

در نگاه سنگ تراش سربیشه ای 

 

بانوی هم استانی که هنر گوهر تراشی دارد هم عنوان می کند: سال هاست در کار سنگ و گوهرتراشی هستم و سنگ های سربیشه در کشور منحصر و خاص هستند.  خانم بنایی با بیان اینکه گوهرتراشی حرفه ای بسیار زیبا است، می افزاید: خراسان جنوبی مهد گوهر و عقیق با عیار و کیفیت بالا است. وی با بیان اینکه معرفی و تبلیغات از مهم ترین مزایای شرکت در نمایشگاه بوده است، ابراز امیدواری می کند بتوانیم در نمایشگاه های بیشتری حضور پیدا کنیم. وی یادآور می شود: در خراسان جنوبی تنوع سنگ های قیمتی را داریم که باید قدر آن را بدانیم و از آن به عنوان یک صنعت منحصر به استان خودمان استفاده کنیم. 

 

نمایشگاه  فرصتی برای ارزیابی

 کاستی های ماست

 

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار آوا می گوید: خوشبختانه استقبال امسال از نمایشگاه بسیار خوب و عالی بوده است. حسین عباس زاده ادامه می دهد: انتظار داریم در سال های بعد رشته های خاص و بکر به نمایشگاه بیایند تا جذابیت های نمایشگاه بیشتر شود. وی با اشاره به اینکه نمایشگاه فرصتی برای ارزیابی کاستی های ماست، خاطر نشان می کند: سعی می کنیم نقاط کلیدی را پیدا کنیم و مطمئنا این آزمونی خواهد بود که برای برگزاری نمایشگاه های بعدی منظم تر و با برنامه تر حرکت کنیم.  وی تاکید می کند: نمایشگاه صنایع دستی میعادگاهی برای آشنایی با هنرمندان استان با سایر فعالان این حوزه است و نقطه عطفی برای توسعه استان خواهد بود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/09/14 -- 17:56:39
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 322

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا