نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 31 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
20. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
تجلیل از۱۱۴ نخبه علمی خراسان‌جنوبی ازمحل موقوفه بنیاد البرز      

نسرین کاری - روز گذشته طی همایشی  برترین های علمی خراسان جنوبی از محل موقوفه بنیاد فرهنگی البرز تجلیل شدند. به همت کانون  فرهنگی البرز و اداره کل اوقاف استان  از برترین های علمی خراسان جنوبی در این همایش تجلیل شد. حجت الاسلام اسماعیل مختاری، معاون فرهنگی اداره کل اوقاف خراسان‌جنوبی در همایش اعطای جایزه بنیاد فرهنگی البرز خاطر نشان کرد:  جای افتخار  دارد فردی ۵۶ سال پیش تمام ثروت خود را صرف پیشرفت علم در کشور کرده تا امروز شاهد خدمات فراوانی از محل این موقوفه باشیم.

وی ادامه داد: در این همایش از ۸۰ دانش آموز برتر و نمونه، ۱۰ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی و ۱۰ دانشجوی سایر دانشگاه ها، ۱۰ نفر از طلاب نمونه و ۴ مخترع برتر و نمونه خراسان جنوبی تجلیل شد. وی افزود: همه ساله این همایش در تهران برگزار می شد، اما به دلیل دوری مرکز و رنج راه برای مهمانان و برگزیدگان، تصمیم بر آن شد که این همایش‌ها هر سال در استان‌ها برگزار شود.

 

بیش از  ۹ هزار موقوفه در خراسان جنوبی وجود دارد

 

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی بیش از ۹ هزار موقوفه وجود دارد، افزود: بیشتر درامدموقوفات این استان در  موضوعاتی چون عزاداری، برگزاری مراسم روضه و اطعام عزاداران حسینی صرف می شود. 

معاون فرهنگی اداره اوقاف با بیان‌ اینکه نیاز است واقفان‌ به ترویج علم و دانش در جامعه بیشتر توجه کنند، خاطر نشان کرد: مرحوم البرز در سال 42 همه دارایی اش

 را وقف حمایت از نخبگان کشور کرد و  این شد که تاکنون با اجرای این نیت نامش‌ برای همیشه در تاریخ ماندگار شده است. 

وی با اشاره به اینکه با ترویج فرهنگ وقف و مشاوره، نیات در خراسان جنوبی نیز به سمت علم و دانش هدایت شود، تاکید کرد: باید تلاش کرد در کشور تولید علم و دانش بسیار ویژه و خاص دیده شود و همه دستگاه ها نسبت به این قضیه حساسیت نشان دهند. مختاری اظهار کرد:  آثار وقف در توازن برنامه های اجتماعی حائز اهمیت است و اعتمادسازی در جامعه نسبت به فرهنگ وقف اهمیت ویژه ای دارد. وی با اشاره به اینکه  علم و دانش در توسعه یافتگی جوامع تاثیر گذار است، لذا نگاه به این ریشه های توسعه در توجه به قشر جوان اهمیت دارد، افزود: وقف همان طور که در حوزه های مختلف یک منبع مالی تلقی 

می شود در تولید علم و دانش نیز باعث تقویت حکومت اسلامی خواهد بود. 

مختاری به جلب اعتماد مردم و جامعه به امور وقف تاکید کرد و  افزود: واقفان باید اعتماد داشته باشند که افراد بعد از آنها، امانت داران خوبی برای اجرای نیات وقف هستند. وی یادآور شد: نشر و فرهنگ سازی موقوفات نیز اهمیت دارد و باید به سمت مسایل و مشکلات جامعه، نیات وقف سوق داده شود.

مدیرعامل بنیاد موقوفه البرز نیز در این همایش گفت: باید وقف به سمت نیازهای روز جامعه پیش رود و نخبگان نیز جایگاهی داشته باشند که کشورهای خارجی نتوانند این سرمایه ها را جذب کنند.

 

حسینعلی البرز ابداع کننده وام شرافتی

 

حسین حاجی بزرگی اظهار کرد: مرحوم حسینعلی البرز ابداع کننده وام شرافتی بدون ضامن در کشور بود و 3هزار نفر از محل این موقوفه توانستند از این وام شرافتی بهره مند شوند که برخی از مسئولان کشوری نیز جزو همین افراد وام گیرنده بوده اند. وی افزود: شرایط این وام طوری بود که دانش آموزان مبالغ مورد نیاز تحصیل خود را به صورت وام دریافت کرده و متعهد می شدند پس از اتمام تحصیل و بعد از شاغل شدن آنرا تسویه کنند. 

مدیرعامل بنیاد موقوفه البرز ضمن تقدیر از نخبگانی که علیرغم شرایط سخت اقتصادی به رتبه های برتر دست یافته اند، گفت: اعتقاد دارم که این افراد در آینده جزو بزرگان خواهند بود. وی با بیان اینکه دو نوع همایش ملی و استانی برای تجلیل از نخبگان علمی برگزار می شود، افزود: در همایش ملی، دانشمندان و مخترعان و مبتکرانی تجلیل می شوند که در کشور نقش آفرینی کرده اند از همین رو دکتر یاحقی که دانشمندی از تبار خراسان جنوبی است سال گذشته در این همایش تجلیل شد.

راضیه مسکرزاده ، مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این همایش با اشاره به اینکه  همه افراد در حد توان خویش فرهنگ وقف را تبلیغ و ترویج کنند و در حد داشته ها و امکانات خویش نسبت به این سنت حسنه اهتمام ورزند، افزودهیچ وقفی بالاتر از آنچه امام حسین(ع) انجام داد در تاریخ ثبت نشده است، چرا که ایشان جان خود را وقف مبارزه با ظلم کرد.

 

در حد توان فرهنگ وقف را تبلیغ و ترویج کنیم

 

مسکرزاده با اشاره به اینکه  شاید در کلام بتوانیم از خوبی و فضیلت وقف و کار نیک سخن بگوییم، ادامه داد: ولی در عرصه عمل تنها انسان های بخشنده و سخاوتمند از داشته های مادی خود می گذرند که باید در برابر آنان تعظیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: نخبگان باید به این نکته توجه داشته باشند که بعد از دریافت جایزه موقوفه بنیاد فرهنگی البرز و شناخته شدن به عنوان یک فرد برتر در عرصه علمی مسئولیت آنان افزون تر می شود و باید جایگاه خود را پاس بدارند.گفتنی است، از  مخترعین برتر با لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 

دو میلیون و پانصد هزار ریال، دانشجویان و طلاب برتر با لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ دو میلیون ریال و از دانش آموزان نمونه علمی خراسان جنوبی با لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ یک میلیون ریال تجلیل شد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/07/28 -- 19:08:08
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 203

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا