نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 5 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
22. شوال 1440
2019 Jun 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
در پیشگیری از بلایای طبیعی در چه سطح هستیم .      

 

 

 

 

 

بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی است. زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان نمونه‌هایی از بلایای طبیعی هستند.

برخی از بلایای طبیعی، غیر مستقیم، ناشی از عملکردهای انسانی هستند. برای مثال بلایای ناشی از افزایش آلودگی هوا و یا گرم شدن زمین و...

همچنین سیل ناشی از تخریب جنگل‌ها به‌دست انسان است.وضع اقلیمی و جغرافیایی ایران نظیر قرارگیری آن روی کمربند زلزله، واقع شدن در عرض‌های پایین و... از یک طرف و ساخت وسازهای نامطلوب و بدون رعایت نکات ایمنی از طرف دیگر، باعث آسیب‌پذیری آن در برابر بلایای طبیعی شده است.

در واقع ما در کشوری زندگی می کنیم که در حوزه مخاطرات طبیعی جزو ۱۰ کشور با تعداد بالای بلایای طبیعی است. ودر ۱۰ کشور اول جهان، ایران رتبه چهارم را دارد. ۴۳ بلا و حادثه طبیعی رخ می دهد که در کشور ایران این عدد به ۳۴ بلای طبیعی و در خراسان جنوبی ۲۰ بلای طبیعی وجود دارد که مردم ساکن شهرها و روستاها را تهدید می کند.

 

خراسان جنوبی به لحاظ وضع اقلیمی و آب و هوایی در ردیف استان های پرخطر کشور ازنظر بلایای طبیعی است به طوری که رتبه سوم لرزه خیزی کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

این موارد باعث افزایش اهمیت کار در زمینه  کاهش اثرات بلایای طبیعی می شود.متاسفانه با اینکه چارت های سازمانی نیز برای مدیریت بحران و بحث های چنینی وجود دارد، اما گاهی براساس گفته خود مسئولان بروز موازی کاری ها مانع کار و باعث جلوگیری از خروجی مثبت مدیریت در مواقع بحرانی می شود.

فردا، روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده است. نامگذاری این روز از وجوه گوناگونی دارای اهمیت بوده و ضروری است ضمن توجه به اهمیت نامگذاری این روز، بیش از پیش به این موضوع پرداخته و راهکارهای کاهش اثرات آسیب‌ها و بلایای طبیعی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

چه خوب است مسئولان مربوطه نیز گزارشی از عملکرد خود در زمینه پیشگیری اعلام و مردم را مطلع کنند که مطمئنا در جو روانی جامعه نیز بی تاثیر نخواهد بود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/07/18 -- 19:14:56
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 100

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا