نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 5 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
22. شوال 1440
2019 Jun 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
رویش بهار زندگی در کویر شرق      

طرح ترسیب کربن در راستای احیای مناطق تخریب شده در خراسان جنوبی به اجرا درآمده که تاکنون نتایج مطلوبی به دنبال داشته است. به گزارش مهر، خراسان جنوبی با داشتن بیابان‌های وسیع، خشکسالی های چند ساله و کمبود باران، عنوان دومین استان بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است. پیامدهای بی‌آبی نه تنها چراغ صدها روستا را خاموش کرد و رونق را به یغما برد، بلکه آثار زیان باری بر اقتصاد کویر وارد کرد. تخلیه روستاها 

به خصوص در مناطق مرزی از دردناک‌ترین پیامدهای خشکسالی بود که نمی‌توان آن را انکار کرد.گذشته از نامهربانی‌های روزگار، بی‌توجهی مسئولان در مرهم گذاری زخم‌های خراسان جنوبی دردی دیگر است که پیکره استان را در هم گرفته و نیازمند نگاه ویژه مدیران عالی‌مقام است. ناگفته نماند که اجرای طرح‌هایی همچون «ترسیب کربن» در شهرستان‌های این خطه کویری نقش شایسته‌ای در بیابان‌زدایی داشته و چه خوب است با توسعه این برنامه‌های موثر در راستای رونق استان تلاش بیشتری کنیم.طرح‌هایی که نه تنها با دست مسئولان بلکه با مشارکت مردم در روستاهای خراسان جنوبی به اجرا درآمده و نور امید را بر دیواره قلب‌های آن‌ها تابانده است.

 

نگاهی بر تاریخچه ترسیب کربن در استان

پروژه ترسیب کربن برنامه‌ای مشترک بین دولت جمهوری اسلامی ایران وسازمان ملل متحد بوده که فاز اول آن از نیمه سال ۲۰۰۳، در دشت حسین‌آباد غیناب سربیشه واقع در استان خراسان جنوبی آغاز شده است. با به پایان رسیدن فاز اول در سال ۲۰۰۹، فاز دوم آن از آغاز سال ۲۰۱۰ میلادی به مدت پنج سال با اعتباری بالغ بر دو میلیون دلار در سطح ۴۰ روستا در مساحت بیش از ۲۰۰ هزار هکتار به تصویب رسیده است.

شغل غالب مردم منطقه دامداری بوده و این امر باعث شده است که به هنگام وقوع خشکسالی خسارات زیادی به اقتصاد خانواده‌ها وارد آید لذا آموزش شغل­ های جایگزین دامداری و اعطای وام جهت انجام این شغل‌ها راهی عملی در کاهش فشار دام بر مراتع و نیز کاهش اثرات خشکسالی بر مردم محلی است.

همچنین به دلیل وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و تخریب شدید مراتع در سال‌های ۷۵-۶۵ توسط افغان‌ها و نیاز مبرم منطقه به احیا مقرر شده که با مشارکت مردم و دولت، احیای ۱۸ هزار هکتار، ۹ هزار هکتار با کمک مردم و دولت و ۹ هزار هکتار به صورت خودجوش مردمی، از مراتع منطقه انجام شود.

 موضوع اصلی پروژه، ترسیب یا جذب دی اکسید کربن اضافی جو به منظور کاهش اثرات ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین است همچنین این طرح در وسعتی با مساحت ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان در حال اجرا بوده و تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته است.

 

احیای مناطق تخریب یافته پیش روی ترسیب کربن

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اهداف اجرای این پروژه بیان کرد: اهداف این پروژه در سه بخش جهانی، ملی و منطقه‌ای تعریف می‌شود. علیرضا نصرآبادی ارائه مدل ترسیب کربن در مناطق خشک و نیمه‌خشک را از اهداف جهانی این پروژه دانست و افزود: احیای مناطق تخریب یافته منطقه با مشارکت گروه‌های توسعه روستایی از اهداف ملی و بهبود شاخص توسعه انسانی مردم منطقه، توانمندسازی گروه‌های توسعه از اهداف منطقه‌ای این پروژه است. وی با اشاره به موفقیت‌های به دست آمده در اجرای پروژه ترسیب کربن در سربیشه بیان کرد: تشکیل ۶۳ گروه توسعه روستا اعم از ۱۴ گروه زنان، ۱۸ گروه مردان و ۳۱ گروه مشترک از جمله دستاوردهای این طرح است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: این گروه‌ها در ۳۷ روستا دارای هزار و ۷۷۳ عضو تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تا تابستان سال گذشته بیش از یک میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال توسط این گروه‌ها پس انداز شد، گفت: احیای مشارکتی منابع طبیعی در منطقه از مهم‌ترین دستاوردهای این طرح است.

پرداخت ۸۳۶ میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی

 

نصرآبادی بیان کرد: تاکنون به هزار و ۲۷۳ طرح اشتغال‌زا و غیر اشتغال‌زا، ۸۳۶ میلیون تومان تسهیلات پرداخت ‌شده که از این میزان، ۵۸۷ طرح غیر اشتغال‌زا و ۶۸۶ طرح اشتغال‌زا است.

وی  بیان کرد: ترویج و  بالا بردن سطح فرهنگ مردم منطقه در خصوص انرژی‌های نو نظیر راه‌اندازی حمام خورشیدی، تلمبه بادی و خورشیدی و آب تصفیه کن خورشیدی در منطقه از دیگر نتایج مطلوب اجرای این طرح است. نصرآبادی راه‌اندازی یکسری مشاغل درآمدزا باهدف افزایش درآمد سالانه و بهبود وضع معیشتی مردم و کاهش فشار دام بر مراتع، راه‌اندازی شرکت تعاونی توسعه روستایی الغدیر با هدف به رسمیت شناختن گروه‌های توسعه روستایی و راه‌اندازی روستا مهد در روستای ناز دشت را از دیگر موفقیت‌های اجرای طرح دانست. وی بیان کرد: تسهیل گری در برنامه‌ریزی مشارکتی و کار با جوامع محلی در صورتی موفق خواهد بود که به جوامع محلی آزادی عمل بدهیم تا متناسب با شرایط محل خود مشکلات را حل کنند. 

 

ترسیب کربن در نهبندان

نصرآبادی اظهار کرد: برقراری ارتباط با جوامع محلی و برگزاری نشست‌ها و جلسات مشترک با آن­ها نقش مهمی در جلب همکاری‌های دو طرف دارد. وی سازمان‌دهی و ایجاد تشکل‌های روستایی و بسیج جوامع محلی و تأمین منابع مالی در گردش برای فعالیت‌های اشتغال زا، رفاهی و اقدامات مدیریتی و احیایی را از استراتژی اجرایی پروژه در نهبندان دانست و گفت: در این پروژه به دنبال آموزش و ارتقای ظرفیت‌های انسانی، احیای منابع طبیعی تخریب یافته برای مردم و با کمک مردم و اتخاذ رویکردی یکپارچه و همه جانبه نگر بودیم. نصرآبادی بیان کرد: انجام کار شبکه‌ای با دستگاه‌های محلی در جهت توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز، استفاده از همکاری توأم زنان و مردان در مدیریت منابع طبیعی، تبدیل پروژه از نهال‌کاری صرف به بهره‌گیری مردم از منافع نهال‌کاری، ایجاد مشاغل جایگزین و پایدار، بازاریابی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های روستایی و ارائه خدمات در جهت ارتقای وضعیت بهداشت و آموزش در منطقه از دیگر استراتژی اجرای این پروژه است.وی اظهار کرد: به دنبال موفقیت پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه و ارزیابی‌های بین‌المللی و ملی صورت گرفته از پروژه در خرداد ماه سال جاری با همکاری UNDP و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای فاز سوم پروژه در شهرستان نهبندان به تصویب رسید.نصرآبادی با بیان اینکه این پروژه در سطحی معادل ۱۵۰ هزار هکتار با ۶۳ روستا و جمعیتی بالغ بر هشت هزار و ۵۰۰ نفر به مدت پنج سال اجرایی می‌شود، گفت: از نیمه دوم سال تا اکنون اقداماتی در راستای احیای عرصه‌های تخریب یافته، ترویج انرژی‌های نو و نیز تشکیل صندوق و گروه‌های توسعه روستایی انجام گرفته است.

 

خشکسالی چالشی برای ترسیب کربن

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تصویب پروژه در خرداد ماه ۹۶، تدوین سند پروژه و تشکیل ۱۹ گروه توسعه روستایی در هشت روستا با حضور ۳۷۰ عضو از اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به چالش‌های پیش روی پروژه بیان کرد: فقدان مربیان مجرب برای برگزاری دوره‌های آموزشی و خشکسالی شدید منطقه و تحت تأثیر قرار دادن عملیات احیایی، فعالیت‌ها و مشاغل درآمدزا از جمله چالش‌های پیش رو است. نصرآبادی بیان کرد: کمبود نیروی انسانی متخصص و باتجربه، فقدان روش‌ها و الگوهای مدیریت مشارکتی و توسعه‌ای،عدم تخصیص به موقع اعتبارات و تحت تأثیر قرار گرفتن فرآیند برنامه‌ریزی مشارکتی و فقر و بیکاری شدید و به تبع آن وابستگی شدید به دولت که روند فعالیت‌های مشارکتی را با مشکل روبه رو می‌کند. می‌توان طرح ترسیب کربن را منشأ خیری نامید که افراد زیادی در سایه اجرای آن به آینده خراسان جنوبی امیدوار شدند و بدون شک استمرار این‌گونه طرح‌ها می‌تواند تأثیر مطلوبی بر اقتصاد استان داشته باشد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/27 -- 18:03:13
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 316

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا