نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
17. شعبان 1440
2019 Apr 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مسیر پر پیچ و خم سرمایه گذاری در استان      

سرمایه‌گذاران با وجود تأکیدهای مسئولان عالی مبنی بر حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از برخوردهای نامناسب برخی دولتی‌ها در استان گلایه‌مند هستند. کلید توسعه و پیشرفت اقتصادی در هر منطقه‌ای با حمایت از تولید است که با همراهی و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران این بخش محقق می‌شود. بخش معدن یکی از ظرفیت های بالقوه ای است که بارها مسوولان آن را محور توسعه برای استان اعلام کرده‌اند و رونق آن نیز در گرو سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که نیازمند حمایت های مسئولان استانی است.

 هر روزی که می‌گذرد مشکلات بخش خصوصی و جنجال های به وجود آمده با بخش دولتی فزونی می‌یابد. در سال های اخیر سرمایه‌گذاران استان از مشکلات نبود نقدینگی و نبود تسهیلات بانکی رنج می‌برند که دولت سیاست های حمایتی را برنامه‌ریزی کرد اما هنوز این مشکل به‌طور کامل رفع نشده که رنج و درد آن‌ها از ارگان های 

دولتی سرباز کرد.

 

مقایسه زندگی ۱۰۰

 انسان با یک درخت

 

در گفت گو با مهر- یکی از سرمایه‌گذاران در بخش معدن استان با بیان اینکه مشکلات استان نوعی خودزنی است، اظهار کرد: شهرستان نهبندان که در آن سرمایه‌گذاری کردم دارای مشکلات زیادی است.جلال‌الدین عارفی نژاد با اشاره به مشکلات پیش روی سرمایه‌گذاری بیان کرد:

منابع طبیعی برای قطع یک درخت مشکلات و بلاهای زیادی را بر ما تحمیل می‌کند. وی ادامه داد: وقتی برای حل مشکل هم به منابع طبیعی می‌روم و می‌گویم از مشهد برای سرمایه‌گذاری به خراسان جنوبی آمده‌ام و کارآفرین هستم، می‌گوید مگر برایت دعوت‌نامه فرستادیم؟

این سرمایه‌گذار ادامه می‌دهد: جای تعجب است افرادی که بومی این استان بوده با سرمایه‌گذاران این برخورد را می‌کنند.

عارفی نژاد با بیان اینکه بخش زیادی از روزگار مردم می‌تواند از طریق معدن بگذرد، گفت: این در حالی است که از دیدگاه برخی مسئولان منابع طبیعی زندگی ۱۰۰ آدم قابل‌مقایسه با یک درخت نیست.

وی ادامه داد: این مشکلات در حالی است که در روزهای ابتدای کار، منابع طبیعی منطقه معدن و درختان را دیده و مجوز نیز صادر کرده است.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات موجود بر خواسته از بینش کارمندان است، افزود: باید برای کارمندان و نیروهایی که با ارباب‌رجوع زیادی سر و کار دارند کلاس توجیهی گذاشته شود. این سرمایه‌گذار اظهار کرد: رتبه خراسان جنوبی در صدور مجوزهای کار معدنی در کشور خوب است اما در عمل مطلوب نیست.

 

مکانی برای ورود سرمایه‌گذار

 در حوزه اکتشاف نیست

 

یکی دیگر از سرمایه‌گذاران استان با اشاره به اکتشاف و استخراج صنایع فرآوری بیان کرد: 

یک سوم مساحت استان پهنه اکتشافی شده است.احمد پروین با بیان اینکه بر اساس پهنای اکتشاف، ۲۰ درصد وسعت هر استان قابلیت ایجاد پهنه دارد، افزود: ۱۶ هزار کیلومتر از وسعت استان درگیر منابع طبیعی است.وی ادامه داد: قسمت زیادی از وسعت استان را دشت و بیابان تشکیل داده و قسمتی هم معادن فعال را شامل می‌شود و جای برای ورود سرمایه‌گذار در حوزه اکتشاف نیست.

مدیرعامل شرکت معدن آسکا با بیان اینکه باید وسعت استان مشخص شود تا بلوکه صورت نگیرد، گفت: در حال حاضر دولت بزرگ‌ترین بلوک کننده وسعت استان است.

وی ادامه داد: برای سرمایه‌گذاران پیشنهاد پرداخت حق الارض بنا بر تعیین صلاحیت را داده‌اند، افزود: سال گذشته قریب به هزار محدوده توسط سازمان صنایع به مزایده گذاشته شد اما استقبال خوبی توسط سرمایه‌گذاران انجام نگرفت.

این سرمایه‌گذار با بیان اینکه مجموعه ژئوفیزیک زمین‌شناسی در داخل استان فعال است، افزود: اگر از مجموعه به استان دیگری برود، بازگشت آن خیلی دشوار است.

 

مسئولان دولتی بخش خصوصی 

را موردتوجه قرار دهند

 

نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی بیرجند در این جلسه اظهار کرد: باید به دنبال راه حل‌هایی باشیم که مشکلات سرمایه‌گذاران را به حداقل برسانیم.

محمد رضا صباغ زاده مشکلات فعالان اقتصادی را برخاسته از فرآیند رفتارها دانست و افزود: بسیاری از مشکلات پیش رو به دلیل نوع مدیریت‌ها است.

وی با بیان اینکه بخشی دیگر از مشکلات ناشی از تحریم‌ها و فشارهای سیاسی است، گفت: باید با تجزیه‌وتحلیل مشکلات، آن‌ها را به حداقل برسانیم. صباغ زاده با بیان این مطلب که دولت به‌عنوان یک عامل و مجری کاستی‌هایی ایجاد کرده است، اظهار کرد: بخش خصوصی نیز در نظام دولتی سهم دارد.

نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: ما به دنبال شناسایی مقصر در پیدایش مشکلات نیستیم چراکه باید برای حل آن‌ها تلاش شود.

صباغ زاده با بیان اینکه مسئولان دولتی بخش خصوصی را مورد توجه قرار دهند، گفت: سرمایه‌گذاران از برخی از رفتارهای مسئولان دولتی رنج می‌برند.وی هدف از برگزاری جلسات را تجزیه‌وتحلیل مشکلات دانست و افزود: امید است بتوانیم راهکارهای مناسبی در جهت رفع و یا کاهش موانع تولید داشته باشیم.

 

تشکیل خانه معدن در استان

 

معاون امور معدن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در این نشست اظهار کرد: خانه معدن در استان تشکیل‌شده اما هنوز قوی نشده است. محمد سالاری با اشاره به خام فروشی در استان اظهار کرد: اقدامات خوبی در راستای پیشگیری از خام فروشی سنگ و آهک انجام شده است.

وی با اشاره به تأکید های رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی بیان کرد: باید برای اجرایی کردن این شعار، زیرساخت های لازم را در خراسان جنوبی فراهم کنیم.

 سالاری با تاکید بر اینکه باید زیرساخت های

لازم برای حضور سرمایه‌گذاران مهیا شود، گفت: همچنین باید شرایطی فراهم شود تا ماده معدنی با ذائقه بازار تولید شود.

 

حضور استان

 در بازار سنگ افزایش یابد

 

معاون امور معدن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد:

 باید حضور استان در بازار سنگ بیشتر شود.وی ادامه داد: همچنین باید قراردادی بین مجموعه معدنی خراسان جنوبی با آستان قدس رضوی انعقاد شود تا از سنگ های این استان استفاده کنند. 

سالاری با اشاره به کارگروه رفع موانع تولید استان، اظهار کرد: باید مشکلات سرمایه‌گذاران به‌صورت انحصاری در این کارگروه حل شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت خانه‌ها باید راهکاری برای معافیت حق الارض به ما بدهند، گفت: قانون معافیت حق الارض قانون بوده و قابل‌حذف نیست اما باید از طریق پیگیری نمایندگان اصلاح شود.

سالاری خواستار ایجاد تشکل برای حل مشکلات شد و افزود: عدم همگرایی و نبود بازار به خاطر نبود تشکل است. 

وی با بیان اینکه معادن برای تسهیلات در اولویت هستند، اظهار کرد: از دولت تقاضا داریم برای زغال‌سنگ وقت بگذارد.خراسان جنوبی به لحاظ شرایط آب و هوایی استانی محروم در شرق کشور محسوب می‌شود و نیازمند توجه در بخش‌هایی مانند صنعت، معدن بوده و این نیز خود نیازمند توجه مسئولان دولتی است چرا که بخش خصوصی در شرایط کنونی استان باید دولت را حامی خود قرار دهد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/10/28 -- 19:08:48
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 2452

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا