نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 27 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
16. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دیده نشدن نخبه های جوان دانشگاهی از علل اصلی فرار مغز هاست      

نسرین کاری - حسین نیک کار جوان بیرجندی چندی پیش به عنوان مخترع و سرباز نمونه کشوری در محور خلاقیت و نوآوری انتخاب و در جشنواره حضرت علی اکبر (جوان سرباز) که در ستاد کل سپاه برگزار شد معرفی شد، این جوان هم استانی  27 سال سن دارد و در حال گذراندن دوران خدمت سربازی است. خانواده پنج نفری اش شامل پدر و مادر و خواهر و یک برادر او همه  سر رشته ای در ورزش دارند. 

اما از آنجا که علاقه به ورزش و رشته ورزشی ذهن کنجکاو و خلاق او را راضی نمی کرد پس به دنبال کار دلش یعنی کمک به هم نوع رفت. آن هم کسانی که به فکر پاسداری از کشور و پاسداری از محیط زیست هستند؛ نظامیان و محیط بانان. 

 

مقالات پژوهشی ام در مجلات

 داخلی و خارجی چاپ شد

 

پای صحبت این جوان سرزنده و مخترع همشهری

می نشینیم  اینگونه سخنش را شروع می کند: در دوره کارشناسی ارشد  رشته فیزیولوژی ورزشی فارغ التحصیل شدم و مقالاتی با موضوع سرطان و عملکرد ورزشکاران حرفه ای داشتم که در اسپانیا و در کشور خودمان در مجلات علمی و پژوهشی به چاپ رسید. با شروع خدمت مقدس سربازی وارد بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا (ع) شدم. آنجا با مساعدت ریاست  بسیج علمی، پژوهشی جناب سرهنگ عقیلی پور دوستانی پیدا کردم که مخترع بودند؛ این دوستان مشاوره های خوبی به من دادند. از آن به بعد  سربازی در نگاه من به عنوان فرصتی برای ارتقا و پیشرفت تلقی شد. بعد از سه ماه مطالعه و پژوهش ایده کمربند هوشمند کنترل علائم حیاتی در ذهنم شکل گرفت و با فعالیت های شبانه روزی به صورت فعلی تبدیل شد. 

به گفته نیک کار این طرح چند بعدی مزایای بسیار زیادی در بخش های نظامی ، ورزشی و پزشکی دارد که در کشور بی نظیر است. هزینه بسیار پایین و کیفیت بالا در این کار دیده می شود. در خارج از کشور نیز با این که طرح های مشابه بسیار زیاد است اما برخی ویژگی های این محصول منحصر بفرد است.

 

کیف کوهنوردی اختراع بعدی من به عنوان هشت طرح برتر دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شد

اختراع بعدی من هم یک نمونه  کیف کوهنوری است  که  دارای امکانات و قابلیت های منحصر به فردی است که در دانشگاه امیرکبیر تهران  در حضور اساتید و داوران به نام ایران و جهان در مورد آن سخنرانی کردم و تندیس و لوح تقدیر این رویداد را دریافت نمودم. 

این کیف برای تامین امنیت و سلامت کاربر خدمات

می دهد  و در واقع یک نوع جعبه سیاه برای محیط بانان و نظامیان قلمداد می شود که در مرحله ثبت اختراعات صنعتی و بین المللی است.

این اختراع از میان ١٧٠ اختراع به عنوان هشت ایده برتر کشوری در دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شده است ثبت اختراع این کیف انجام شده و در مرحله طراحی و ساخت است . با توجه به قابلیت ها و به روز بودن این طرح به زودی در نمایشگاه های ملی و  بین المللی ارائه خواهد شد. وی در مورد حمایتهای خانواده اش می گوید: خانواده من هیچ گاه به جای من تصمیم نگرفتند و همیشه مرا تشویق کردند  تا علاقه هایم را پیگیری کنم و به سمت آن بروم و بارها و بارها حمایتم کردند که همینجا به طور ویژه از آنها تشکر و قدردانی می کنم.

نیازمند حمایت برای کسر شدن

 سربازی و ادامه تحصیل هستم

 

این پژوهشگر کمبود سرمایه و معضلات مالی را بزرگترین مشکلش می داند و می افزاید: معمولا

حمایت هایی که از من شده تئوری و نظری بوده و کمتر از اختراعات حمایت می شود. 

البته از جناب سرهنگ عقیلی پور ریاست  بسیج علمی، پژوهشی و فناوری بسیار تشکر می کنم که با حمایت های معنوی و مادی و انرژی مثبت مرا حمایت کردند ولی من به عنوان یک پژوهشگر نیازمند حمایت همه مسئولان هستم در زمانی که هفت ماه از سربازیم مانده و در دوره دکترا قبول شده ام انتظار دارم تخفیف مدت سربازی داشته باشم تا بتوانم به ادامه تحصیل بپردازم این امر تا کنون محقق نشده است. 

 

اگر حمایت نشوم به خارج کشور می روم

 

حسین نیک کار با بیان اینکه برای یک جوان مخترع و پژوهشگر خیلی مهم است هنگامی که روی کار پژوهشی خود فعالیت می کند، دغدغه ی دیگری مثل مسائل مالی و از این قبیل نداشته باشد می افزاید: برخی

دانشگاه های خارجی به دانشجوی دوره دکتری حدود بیست تا سی میلیون تومان کمک هزینه می دهند. علاوه بر این کار پژوهشی برای یک دانشجو، در یک مرکز تحقیقاتی با بالاترین امکانات فراهم می کنند.

دانشگاه های داخل می توانند دانشجویان را بر اساس رزومه جذب کنند و کارهای عملی و تخصصی در  آن رشته مد نظر قرار دهند . درست است که امکان دارد خیلی ها رزومه سازی کنند؛ اما با برگزاری  یک آزمون عملی یا تئوری هم می توان از این مساله عبور کرد.

چرا امکاناتی که در دانشگاه های خارجی  ارائه می دهند برای دانشجوهای داخلی فراهم نشود؟

 حمایت نشدن و دیده نشدن نخبه های جوان دانشگاهی از علل اصلی فرار مغز هاست. اگر من هم  نتوانم در کشور خودم کاری انجام دهم  و حمایت نشوم قطعا در خارج از کشور ادامه تحصیل می دهم و سپس برای خدمت به کشورم بازمی گردم.

به گفته وی جوانان ایرانی  توانایی بسیاری زیادی دارند و در هر زمینه ای که وارد شدند، جزو موفق ترین ها بودند. حتی اساتید و نخبگان بین الممللی در مجامع علمی جهانی هم این حرف را تایید کرده اند. بنابر این می توانیم از پس هر کاری که اراده کنیم بر بیاییم و جوان های ایرانی می توانند موفق باشند.

آرزو دارم که همه جوان ها موفق و سلامت باشند و بتوانند به اهداف خودشان برسند و برای کشورم آرزو دارم همیشه در حال پیشرفت باشد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/04/20 -- 17:46:41
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 577

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا