نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 27 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
16. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
صنعت کاشی استان آماده ورود به بازارهای جهانی      

صنعت کاشی و سرامیک خراسان جنوبی علاوه بر اینکه می‌تواند سبب اشتغالزایی در استان شود، آماده ورود به بازارهای جهانی است.

به گزارش فارس، خراسان جنوبی به سبب قرار گرفتن در سرزمین خشک و فقیر نیاز دارد تا با فعالیت در سایر بخش‌ها از جمله صنعت و معدن زمینه رشد اقتصادی خود را فراهم کند. در این استان صنایع فلزی و غیرفلزی گوناگونی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به صنایع کاشی و سرامیک اشاره کرد. با ملحق‌ شدن شهرستان طبس به خراسان جنوبی، 20 شهرک و ناحیه صنعتی در این استان وجود دارد که دارای 255 واحد صنعتی است و در این میان صنعت کاشی و سرامیک خراسان جنوبی و توجه به صادرات آن بیش از بیش قابلیت توسعه دارد. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در کارگروه تخصصی توسعه صادرات استان در 28 فروردین‌ماه سال جاری مجموع صادرات خراسان جنوبی را در سال گذشته 181 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان 30 درصد از محل بازارچه‌های مرزی و 70 درصد از طریق گمرکات استان صورت گرفته است.

بیشتر صادرات استان در بخش صنایع را تولیدات صنایع کوچک تشکیل می‌دهد که در این زمینه با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند .

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در 31 فروردین‌ماه سال 92 به رسانه‌ها گفته بود؛ 18 میلیون و 216 هزار متر مربع کاشی و سرامیک پارسال در خراسان جنوبی تولید شد که در مقایسه با سال 90، 20 درصد افزایش داشته است.

کریمی تصریح کرد: از این میزان 862 هزار و 555 مترمربع به کشورهای افغانستان، عراق و ترکمنستان صادر شده و بقیه در بازارهای داخلی به فروش رسیده است.

وی افزود: صادرات کاشی و سرامیک سال گذشته بیش از 3 میلیون و 420 هزار دلار برای خراسان جنوبی ارزآوری داشت.

 

80 درصد محصولات صادراتی استان از طریق صنایع کوچک 

تأمین می‌شود

 

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال 90 بیش از 12 میلیون تن کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی تولید شده است، یادآور شد: با صادرات 728 هزار مترمربع، بیش از 2 میلیون و 755 هزار دلار عاید استان شد.

کریمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه کارخانه تولید کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی فعال است که 822 نفر به صورت مستقیم در آن کار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی بر اساس آنچه یکی از سایت های خبری در 14 شهریور سال گذشته منتشر کرد، گفت: نزدیک به 95 درصد صنایع استان، صنایع کوچک و متوسط هستند. عباس جرجانی افزود: به جرأت می‌توان گفت، 80 درصد محصولات صادراتی استان از طریق صنایع کوچک تأمین می‌شود. وی مهم‌ترین مشکل و چالش پیش‌روی صنایع کوچک در استان را کمبود آب عنوان کرد و افزود: تأمین آب برای این واحدها بسیار حیاتی است. با وجود خشکسالی‌های چند ساله در استان علاوه بر کمبود آب برای مصارف شرب و کشاورزی صنایع استان به ویژه صنایع کوچک نیز از این مشکل رنج می‌برند و برای ادامه فعالیت خود نیاز به تأمین آب دارند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی بیرجند نیز با بیان اینکه فعالیت انواع صنایع در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: صنعت کاشی‌سازی از جمله صنایع متوسط در استان هستند.

محسن احتشام با اشاره به اینکه تاکنون برای رفع مشکلات صنایع در استان اقدام اساسی شکل نگرفته است، راهکار این مسأله را در ابتدا، کاهش نرخ سطح سود واحدها عنوان کرد. وی گفت: باید سرمایه در گردش برای واحدها تزریق شود و در امر برندسازی و واحدسازی تسهیلات بلندمدت داشته باشند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی بیرجند افزود: باید برای حضور این واحدها در نمایشگاه‌ها و بازارهای بین‌المللی کمک زیادی شود و مالیات بر ارزش‌افزوده این واحدها نیز حذف شود.

مشکلات صنایع در استان همچنان پابرجا است و برای حل این مشکلات باید اقدام اساسی از سوی مسئوولان صورت گیرد تا شاید باری از دوش کارگران این بخش برداشته شود و میزان صادرات استان نیز در این بخش قابل توجه شود.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند در یکم آذرماه سال گذشته، به مهمترین صنایع فعال در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: این صنایع شامل کاشی و سرامیک، سیمان و صنایعی از  این دست است.

عبدالعزیز کریمی به آمار 6 ماهه میزان تولیدات مهم‌ترین صنایع استان اشاره کرد و گفت: میزان تولید صنایع مهم استان در 6 ماه نخست امسال کاشی و سرامیک 161 هزار و 710 تن بوده است.

سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در 16 تیرماه سال گذشته به نقل از معاون امور صنایع این سازمان نوشته است؛ در سه ماهه سال گذشته واحدهای تولید کاشی و سرامیک استان حدود 5 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک تولید کردند. عبدالعزیز کریمی یادآور شد: واحدهای تولید کاشی و سرامیک استان در سه ماهه ابتدای امسال 4 میلیون و 924 هزار مترمربع کاشی و سرامیک تولید کردند که نسبت به سه ماه مشابه سال 93، پنج درصد رشد داشته است.

عبدالعزیز کریمی همچنین در 15 بهمن‌ماه سال 91 با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی 12 فقره واحد صنعتی در استان فعال بوده است، گفت: این تعداد قبل از دولت نهم به 154 واحد صنعتی و از ابتدای دولت نهم تاکنون 240 واحد صنعتی رسیده است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در 10 ماهه سال جاری صادرات محصولات استان به ارزش 22 میلیون و 69 هزار و 993 دلار صورت گرفته است.

کریمی تصریح کرد: این میزان صادرات بیشتر مربوط به محصولاتی از جمله سیمان، کاشی، سرامیک و دیگر اقلام بوده که به کشورهایی از جمله افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق و کشورهای اروپایی صورت گرفته است.

سید مهدی رمضانی مدیرکل وقت امور اقتصادی و دارایی و دبیر ستاد سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی، در دیدار با فعالان اقتصادی و فرهنگی خراسان جنوبی در بیرجند در 24 اسفندماه سال 93، به معرفی واحدهای بزرگ صنعتی استان پرداخت و گفت: شرکت صنایع کاشی و سرامیک نیلوفر با تولید انواع کاشی دیوار و کف به ظرفیت سالانه 85 هزار تن در سال از جمله مهمترین صنایع استان است. کریمی معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری ها در 31 تیرماه سال گذشته با اشاره به صادرات کاشی و سرامیک خراسان جنوبی، اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال 4 میلیون و 924 هزار مترمربع کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی تولید شد.

وی با بیان اینکه میزان تولید کاشی و سرامیک در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد رشد داشته، گفت: در این مدت 18 فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی با سرمایه‌گذاری 285 میلیارد تومان در خراسان جنوبی صادر شد. اما آنچه گفته شد حکایت از ظرفیت خوب استان در بخش صنعت و معدن است که البته از آن غفلت شده است. حال خبرنگار ما سراغ فعالان صنعت کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی و رفته و مشکلات آنان را نیز در گفت‌وگو با مسؤولان صنعت و معدن استان پیگیری کرده است. 

علیرضا ناصری یکی از فعالان صنعت کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: صنعت کاشی و سرامیک را او از سال 1367 آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد واحدهای کاشی و سرامیک گروه تولیدی‌اش در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی گسترش یافته و با نام‌های مختلف تولید می‌کند، تصریح کرد: ظرفیت تولید این واحدها در مجموع حدود 4 هزار متر در روز و 12 میلیون متر در سال است. این فعال صنعت کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر نه تنها گروه ما در واحدهای کاشی و سرامیک اقدام به تعدیل نیرو نکرده، بلکه نیروهای جدیدی را جذب کرده است، افزود: در حال حاضر در خراسان جنوبی در واحدهای تولید کاشی و سرامیک برای حدود یک‌هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد شده است.

ناصری با بیان اینکه سرمایه‌ در گردش و کمبود نقدینگی از مشکلات تمام واحدهای صنعتی کشور است، یادآور شد: متأسفانه سودهای بانکی در بخش صنعت سودهای غلطی هستند و بانک‌ها شرایط تسهیلات را سخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: هیچ صنعتی در کشور و حتی در دنیا در شرایط خوب نمی‌تواند حاشیه سود بیش‌از 15 درصد را پرداخت کند.

مدیرعالی این گروه صنعتی کاشی خراسان جنوبی با بیان اینکه در شرایط خوب یک صنعت با سرمایه‌گذاری سنگین تنها می‌تواند حدود 10 تا 15 درصد سود تسهیلات بانکی را پرداخت کند، افزود: در حال حاضر این تسهیلات با سود بالای 20 درصد به واحدهای صنعتی پرداخت می‌شود که این رویه صنعت را همیشه بیمار نگه می‌دارد و یک صنعت استثمار شده نیازمند بانک و همیشه بیمار را به وجود می‌آورد. ناصری با اشاره به اینکه در شرع اسلام به صورت صریح توسط فقها اعلام شده که جریمه‌های بانکی و سودهای مضاعف حرام است، اضافه کرد: اخذ سودهای بالای بانکی برای صنعت خطرناک بوده و به آن ضربه می‌زند.

 

نرخ پایین سود بانکی در کشورهای توسعه یافته برای واحدهای صنعتی

 

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته نرخ جهانی سود برای صنعت 2.5 درصد است، اضافه کرد: همچنین اگر واحدهای صنعتی اشتغالی بالای 50 نفر داشته باشند میزان سود به صفر می‌رسد. این فعال صنعت کاشی ادامه داد: همچنین تسهیلات بانکی که به بخش صنعت در کشورهای توسعه یافته پرداخت می‌شود، 25 ساله و با تنفس 10 ساله است در این شرایط صنعت به طور کامل رونق گرفته و بازار هدف خود را پیدا می‌کند و زمانی که واحد صنعتی سودآور شد اقساط بانکی خود را پرداخت می‌کند. ناصری یادآور شد: اگر بخواهیم صنعت کشور را نجات دهیم و به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کنیم و کشور را به استقلال و خودکفایی اقتصادی برسانیم باید به این موضوعات توجه شود. وی به صادرات کاشی و سرامیک اشاره کرد و گفت: حدود 40 درصد از تولیدات کاشی و سرامیک گروه ناصری در خراسان جنوبی صادر می‌شود.

 

 ورود صنعت کاشی خراسان 

جنوبی به بازارهای اروپا

 

مدیرعالی این گروه صنعت کاشی استان تصریح کرد: بازارهای هدف کاشی و سرامیک گروه ناصری در استان در حال حاضر کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه هستند و ورود به بازار اروپا از برنامه‌های آینده این گروه صنعتی است.

ناصری با بیان اینکه بخشی از مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولید کاشی و سرامیک کارخانه او در داخل استان تأمین می‌شود، گفت: یکی از شرکت‌ها لعاب مورد نیاز کاشی و سرامیک تولید شده را تهیه و یک شرکت معدنی در خراسان بزرگ نیز مواد معدنی اولیه مورد نیاز این واحد صنعتی را تهیه می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا صنعت کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی جای توسعه دارد یا خیر؟ گفت: هر صنعتی قابل توسعه است و به طور قطع اگر بازارهای خارج از استان و خارج از کشور برای صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شود این صنعت قابل توسعه است.

مدیرعالی این گروه تولیدی کاشی و سرامیک خاطرنشان کرد: امید است همه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت و اقتصاد کشور را پویا کنیم.

ناصری افزود: مسؤولان نیت همکاری دارند و پیگیر مشکلات واحدهای صنعتی هستند ولی متأسفانه کار بیشتری از دستشان ساخته نیست.

 

 فعالیت 3 واحد صنعتی تولید کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی

 

همچنین معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: در حال حاضر تعداد سه واحد صنعتی تولید کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی فعالیت می‌کند.عبدالعزیز کریمی با اشاره به ظرفیت تولید این واحدها، گفت: ظرفیت تولید این واحدها 21.4 میلیون مترمربع است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای صنعتی فعال تولید کاشی و سرامیک بالغ ‌بر یک‌هزار و 500 میلیارد ریال است، یادآور شد: میزان اشتغالزایی این واحدها یک‌هزار و 20 نفر است. کریمی به صادرات کاشی و سرامیک واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و افزود: بیشتر صادرات این محصول از استان به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و روسیه انجام می‌گیرد.وی از صادرات 3 میلیون و 762 هزار و 735 مترمربع کاشی و سرامیک تولید شده در استان در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: ارزش این تولیدات 13 میلیون و 226 هزار و 88 دلار بوده است. معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه مواد اولیه برای تولید کاشی و سرامیک استان از داخل استان تهیه می‌شود، خاطرنشان کرد: این صنعت در خراسان جنوبی با توجه به موجود بودن مواد اولیه آن در بخش معدن جای توسعه دارد و باید مورد توجه قرار گیرد. 

این گزارش حاکی از آن است، در خراسان جنوبی زمینه توسعه صنعت کاشی و سرامیک وجود دارد و با تهیه مواد اولیه این صنعت با توجه به غنای استان از نظر داشتن مواد معدنی این صنعت می‌تواند سبب اشتغالزایی در استان شود.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/02/26 -- 18:06:33
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 413

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا