نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 4 بهمن 1397
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
17. جمادي‌الاول 1440
2019 Jan 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
هفت خوان صدور تأییدیه تحصیلی از دفاتر پیشخوان تا اداره پست      

بلاتکلیفی دانشجویان استان برای گرفتن تأییدیه تحصیلی از ادارات پست یا دفاتر پیشخوان
هفت خوان صدور تأییدیه تحصیلی از دفاتر پیشخوان تا اداره پست

* کاظمی فرد

واژه «تأییدیه تحصیلی» برای هر دانش آموزی که می خواهد وارد دانشگاه شود، آشناست و  برای ثبت نام در دانشگاه نیاز است فرم تأیید تحصیلی دانش آموز توسط معاون سنجش آموزش و پرورش به دانشگاه ارسال شود تا او بتواند به عنوان یک دانشجو در دانشگاه ثبت نام و ادامه تحصیل دهد.

صدورتأییدیه تحصیلی به صورت الکترونیکی از طریق دفاتر پیشخوان دولت صورت می گیرد دستگاه های اجرایی مکلفند خدماتی که به صورت الکترونیکی قابل واگذاری به دفاتر پیشخوان است را به این اماکن واگذار نمایند. در سال های گذشته تأییدیه تحصیلی تنها از طریق ادارات پست در سراسر کشور انجام می شد اما از سال گذشته در راستای مصوبه شورای اداری کشور و تصویب هیئت وزیران مقرر شد که در اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، برابر ماده 46 قانون پنجم توسعه کشور و تحقق بندهای 10،12،15،18،24و 25 سیاست های کلی نظام اداری ابلاغ مقام معظم رهبری «آیین نامه توسعه خدملات الکترونیکی دستگاه های اجرایی» دستگاه های اجرایی مکلفند نسبت برنامه ریزی و اجرای برنامه عملیاتی و خدماتی که به صورت الکترونیکی قابل واگذاری به دفاتر پیشخوان خدمات دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و دفاتر پستی می باشند را به این دفاتر واگذار نمایند که کارتأییدیه تحصیلی دانش آموزان  نیز  برهمین اساس باید از طریق دفاتر پیشخوان به صورت الکترونیکی انجام شود. در این راستا در فروردین ماه قراردادی فی مابین وزارت آموزش و پرورش و کانون دفاتر پیشخوان منعقد شد که خدمات فرآیند تأییدیه تحصیلی فقط از طرف دفاترپیشخوان صورت گیرد.
وزارت آموزش و پرورش نیز در اردیبهشت ماه از طرح و سامانه تأییدیه تحصیلی به صورت الکترونیک رونمایی و اعلام کرد تأییدیه تحصیلی دانش آموزان فقط به صورت الکترونیکی از طریق دفاتر پیشخوان دولت قابل پذیرش است. فانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم رونمایی از این طرح گفت برای اولین بار تأییدیه تحصیلی دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها توسط سامانه دفاتر پیشخوان و با استعلام از آموزش و پرورش انجام خواهد شد.  

وزارت آموزش و پرورش به تأییدیه تحصیلی ادارات پست پاسخ نمی دهد

سید محمد بطحائی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پروروش طی نامه ای از مهندس مهری رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت پست کشور خواست بنا بر تغییر سیاست های وزارت متبوع اش صدور تأییدیه های تحصیلی از شهریور ماه 94 با همکاری دفاتر پیشخوان دولت انجام شود و ادارات پست از پذیرش تأییدیه تحصیلی خودداری نمایند و در صورت پذیرش تأییدیه مسئولیت این موضوع متوجه ادارت پست خواهد بود و آموزش و پرورش پاسخ تأییدیه های ادارات پست را نخواهد داد و مدارک عیناً به دفاتر پستی ارسال و عودت داده خواهد شد.


ادارات پست از پذیرش تأییدیه تحصیلی خودداری نمایند

عبد الرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش کشور نیز ضمن تشکر از همکاری ادارات پست از آنها خواست تا از تاریخ 3 شهریور ماه 94 از پذیرش تأییدیه تحصیلی دانش آموزان خوداری نمایند و این فرآیند از طریق دفاتر پیشخوان انجام شود.
در ادامه این موضوع و به تبع آن در استان خراسان جنوبی نیز این بحث تغییر تأییدیه تحصیلی دانش آموزان از ادارات پست به دفاتر پیشخوان مطرح و پس از دریافت بخشنامه و تفاهم نامه مقرر شد که فرآیند تأییدیه تحصیلی فقط از طریق دفاتر پیشخوان صورت گیرد.

معاون استاندار فرآیند تأییدیه تحصیلی را در استان مشخص کرده است

در این راستا سید محمد محمودی معاون استاندار و رئیس کارگروه دفاتر پیشخوان دولت در استان طی نامه ای از مدیرکل پست، مدیرکل آموزش و پرورش، رؤسای دانشگاه ها و دفاتر پیشخوان خواست که فرآیند صدور و ارسال تأییدیه تحصیلی برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فقط از طریق دفاتر پیشخوان خدمات دولت که دارای مجوز از کانون انجمن های صنفی مربوطه هستند انجام شود.

خراسان جنوبی،  تافته جدا بافته از کشور

اما اکنون با آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و ثبت نام دانشجویان هنوز این  رونددر استان اجرایی نشده و باعث  ایجاد مشکلات وسر درگمی  برای مردم شده است و گویا خراسان جنوبی یک استان تافته جدا بافته از کشور می باشد.
برای روشن شدن دلایل این موضوع با یکی از دانشجویان  که برای گرفتن تأییدیه تحصیلی و ثبت نام به دانشگاه مراجعه کرده است، گفتگو کردیم.

بعضی ادارات به خاطر منافع خود حتی زیر بار مصوبه هیئت دولت نمی روند 

کریمی می گوید: برای تأییدیه تحصیلی دفاتر خدمات پیشخوان دولت همزمان در سطح شهر در دانشگاه ها نیز فعالند و این فرآیند را انجام می دهند. وی ادامه می دهد: یکی دیگر از دوستانم برای تأییدیه تحصیلی در دانشگاه به باجه پستی که در دانشگاه حضور داشته مراجعه کرده و شنیده که نباید پست این تأییدیه را انجام دهد و این موضوع بلاتکلیفی دانشجویان را به همراه داشته است.
دانشجوی دیگری با بیان اینکه در دانشگاه هم دفاتر خدمات پیشخوان و هم پست کار تأییدیه تحصیلی را انجام می دهند، گفت پست مدعی شده که کار تأییدیه تحصیلی فقط باید از طریق ادارات پست انجام شود اما دفاتر پیشخوان نیز با استناد به مصوبه آموزش و پرورش می گویند که این کار فقط باید از طریق این دفاتر صورت گیرد. این کار باعث شده که تعدادی از دانشجویان به ادارات پست و تعدادی دیگر به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. شایعاتی نیز بین دانشجویان و خانواده آنان رد و بدل می شود که به خاطر اختلاف بین  دفاتر پیشخوان و اداره پست آموزش و پرورش پاسخگوی این تأییدیه ها نخواهد بود.
 برای روشن شدن این موضوع به سراغ فرهادی رئیس انجمن دفاتر پیشخوان دولت در استان رفتیم.

در استان 65 دفتر خدمات پیشخوان با 300 نیروی متخصص فعالیت می کنند

 وی می گوید: دفاتر پیشخوان دولت برای انجام خدمات سریع تر و کم شدن فرآیندهای که در ادارات بوده راه اندازی شده است.  می افزاید: در خراسان جنوبی 65 دفتر مجوزدار با بیش از 300 نیروی متخصص مشغول فعالیت می باشند که این دفاتر توانسته اند با سرمایه گذاری بیش از 50 میلیون تومان در هر دفتر اشتغال خوبی در استان ایجاد نمایند و کمک خوبی برای ارایه خدمات دولتی به مردم باشند. فرهادی اظهار می کند: در خراسان جنوبی تعدادی از ادارات مثل اداره کل امورمالیاتی، آموزش و پرورش، شهرداری همکاری خوبی با دفاتر دارند که جای تشکر دارد اما بعضی از ادارات به خاطر منفعت خودحتی زیر بار مصوبه هیئت وزیران نمی روند و از دادن خدمات الکترونیکی که در دفاتر پیشخوان انجام می شود، خودداری می کنند.

تأییدیه تحصیلی فقط از طریق سامانه الکترونیکی دفاتر پیشخوان اقدام می شود

فرهادی در ادامه به موضوع تأییدیه تحصیلی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه  اشاره کرده و می گوید: در سال های گذشته تأییدیه تحصیلی فقط توسط ادارات پست انجام می شده است که از اردیبهشت ماه سال جاری در راستای مصوبه شورای اداری کشور و تصویب هیئت وزیران درباره برنامه ریزی و اجرای برنامه عملیاتی، خدماتی که به صورت الکترونیکی قابل واگذاری به دفاتر پیشخوان خدمات دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و دفاتر پستی می باشند را به این دفاتر واگذار نمایند، که این فرآیند به دفاتر پیشخوان واگذار شد و در این خصوص یک سامانه به نام سامانه تأییدیه تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش و دفاتر پیشخوان با حضور وزیر آموزش و پرورش رونمایی شد.  وی با بیان اینکه طبق این مصوبه و قرارداد وزرات آموزش و پرورش و دفاتر پیشخوان مقرر شد که تأییدیه تحصیلی فقط از طریق دفاتر پیشخوان صورت گیرد، بیان می کند: از معاونت سنجش وزارت آموزش و پرورش نامه ای به رؤسای کارگروه خدمات الکترونیکی استان ها، ادارات کل پست و رؤسای دانشگاه ها ارسال شد که این موضوع فقط در دفاتر پیشخوان صورت پذیرد.
رئیس انجمن دفاتر پیشخوان دولت در استان با بیان اینکه از هر استان یک دفتر به نمایندگی در تهران حضور یافته و با آموزش های لازم این آموزش را به سایر دفاتر استان منتقل کرده است، می گوید: در استان نیز این موضوع به صورت جدی پیگیری و آموزش های لازم به همه دفاتر داده شده و برای اجرای هرچه بهتر و سریعتر این کار جلساتی با آموزش و پرورش انجام شد. وی اظهار می کند: با شروع کار ثبت نام دانشجویان جدید الورود به دانشگاه ها دفاتر پیشخوان نیز در دانشگاه ها استقرار یافته و برای تأییدیه تحصیلی اقدام کردند که همزمان ادارات پست هم  در دانشگاه حضور پیدا کرده و اقدام به پذیرش تأییدیه تحصیلی نمودند.

بعضی از دانشگاه هاتأییدیه تحصیلی دانشجویان را به ادارات پست واگذار کرده اند

به گفته فرهادی در این باره از طرف معاون پشتیبانی و منابع انسانی استاندار و رئیس کارگروه، نامه ای به دانشگاه ها، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل پست مبنی بر اینکه باید فرآیند تأییدیه تحصیلی از طریق دفاتر پیشخوان انجام شود ارسال شد که متأسفانه بعضی از دانشگاه ها با دفاتر همکاری نکرده و تأییدیه تحصیلی را به پست واگذار کردند. وی با بیان اینکه هزینه دریافتی برای تأییدیه تحصیلی در ادارات پست 150 هزار ریال می باشد، اظهار می کند: این هزینه ها در دفاتر پیشخوان طبق مصوبه کانون انجمن دفاتر پیشخوان کشور 175 هزار ریال  می باشد که از این مبلغ 25 هزار ریال هزینه پستی می باشد که به ادارات پست داده می شود و مبلغ 103 هزار ریال به حساب آموزش و پرورش و الباقی متعلق به دفاتر پیشخوان است.


 به جای 17000تومان 25000 تومان بگیرید9000 تومان هم به پست بدهید
   
رئیس انجمن دفاتر پیشخوان دولت در استان با اشاره به اینکه دفاتر پیشخوان آمادگی کامل را برای تأییدیه تحصیلی دارند، عنوان می کند: با پافشاری وهمکار ی نکردن  اداره کل پست استان در این موضوع برای دانشجویان و خانواده ها مشکلاتی ایجاد شده است. وی ادامه می دهد: اداره پست زیر بار مصوبه شورای اداری و تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش و کانون دفاتر پیشخوان نمی رود و این مشکل تنها در خراسان جنوبی به وجود آمده است و ادارات پست اکنون از دانشجویان مبالغی دریافت کرده و آموزش و پرورش نیز عنوان کرده که پاسخ تأییدیه های ادارات پست را نخواهد داد. فرهادی با بیان اینکه آمادگی همه نوع تعامل با اداره پست را داریم، عنوان می کند: اداره پست گفته است دفاتر پیشخوان عوض اینکه 17 هزار 500 تومان از دانشجویان دریافت می کند 25 هزار تومان   بگیرد   ومبلغ 9 هزار تومان به اداره پست برای ارسال ویژه پرداخت نمایند که انجمن دفاتر پیشخوان استان با این موضوع به خاطر اینکه در حق دانشجویان و خانواده ها اجحاف می شود مخالفت کرده است.

آموزش و پرورش تنها به تأییدیه های تحصیلی که از دفاتر پیشخوان ارسال شود، پاسخ می دهد

در ادامه برای روشن شدن این موضوع به سراغ آموزش و پرورش رفتیم که صابری رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش استان در گفتگو با خبرنگار ما   بیان کردآموزش و پرورش تنها به تأییدیه های تحصیلی که از طریق دفاتر پیشخوان دولت ارسال شود، پاسخ خواهد داد. وی با بیان اینکه در گذشته این تأییدیه ها از طریق ادارات پست انجام می گرفته، می افزاید: طبق سیاست جدید وزارت آموزش و پرورش در راستای خدمات دولت الکترونیک یک تفاهم نامه بین کانون دفاتر پیشخوان و وزرات آموزش وپرورش منعقد شده که آموزش و پرورش تنها به تأییدیه هایی که از طریق دفاتر پیشخوان ارسال شود، جواب می دهد.

ادارت پست باید هزینه ای که از دانشجویان دریافت کرده را به آنها عودت دهد

صابری با اشاره به نامه اداره کل سنجش به انجمن دفاتر پیشخوان، رئیس کارگروه دفاتر پیشخوان، مدیرعامل پست کشور عنوان می کند: چند روز پیش نامه ای از وزارت آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش های
استان ها ارسال شده که طبق این بخشنامه باید طبق مصوبه وزارت آموزش و پرورش به تأییدیه ها پاسخ داده شود. وی ادامه می دهد: نامه هایی نیز به ادارات پست و دانشگاه ها ارسال شده که ادارات پست حق دریافت تأییدیه تحصیلی و دریافت هزینه از دانشجویان را ندارند و این خلاف مصوبه وزارت آموزش و پرورش است. وی تصریح می کند: آموزش و پروروش پاسخگوی این دانشجویان و هزینه ای که پرداخت کرده اند، نخواهد بود و ادارات پست باید هزینه های که برای تأییدیه تحصیلی از دانشجویان دریافت کرده را به آنها عودت دهد.

اداره پست طی چهارماهه نخست رتبه دوم خدمت رسانی بین دستگاه های اجرایی را دارد

مدیرکل پست استان نیز در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: شرکت پست استان مثل بقیه دستگاه های اجرایی در سال گذشته مورد ارزیابی کشوری قرار گرفته  که در بین سایر استان ها در ارائه خدمات به مردم رتبه خوبی نداشته است. صابریان افزود: البته این اداره در راستای خدمت به مردم در چهارماهه نخست امسال با همکاری همه پرسنل و کارکنان ادارات پست استان حائز رتبه کشوری شده و تلاش می کنیم که تا پایان سال این وضع ادامه پیدا کند و حداقل به رتبه  اول برسیم.

در حال حاضر بیش از 100 خدمت در ادارات پست انجام می شود

صابریان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 100 خدمت متفاوت در ادارات پست انجام می شود، اظهار می کند: یکی از خدمات پست تأییدیه های تحصیلی برای دانشجویان جدید الورود است که چندین سال است این خدمت توسط ادارات پست انجام می شود.  وی با بیان اینکه برای تأییدیه تحصیلی دانشجویان یک قراردادی فی ما بین وزارت آموزش و پرورش و شرکت پست کشور در سال های گذشته بسته شده، می افزاید: این قرارداد در سطح ملی در شرکت پست کشور قابل اجرا می باشد و تمامی ادارات پست استان ها و شهرستان ها باید آن را اجرا کنند که امسال طبق شنیده ها ظاهراً قراردادی بین وزارت آموزش و پرورش و دفاتر پیشخوان نیز منعقد شده که دفاتر پیشخوان هم می توانند این خدمت را در کنار ادارات پست انجام دهند.

هیچ دستور العملی مبنی بر اینکه  تأییدیه تحصیلی انجام نشود، دریافت نکرده ایم

به گفته صابریان تاکنون هیچ بخشنامه یا دستورالعملی از طرف مدیرعامل شرکت پست کشور مبنی براینکه این خدمت توسط ادارات پست انجام نشود دریافت نکرده و باید طبق برنامه ای که در سال های گذشته بوده این خدمت توسط ادارات پست انجام شود و ادارات پست شهرستان ها هم حق ندارند به قرارداد ملی عمل نکنند و یا خلاف آن عمل نمایند. وی با بیان اینکه ادارات پست با حضور در دانشگاه های استان این خدمت را به دانشجویان ارایه می دهند، می گوید: تاکنون در ارزیابی که انجام شده همه دانشجویان از این فرآیند رضایت داشته و جای هیچ گونه نگرانی در این موضوع نیست. وی با بیان اینکه اداره پست تعامل خوبی با تمامی دستگاه های اجرایی دارد و آماده خدمات نوین به مردم است،  عنوان می کند: ادارات پست مانع ارائه خدمات دفاتر پیشخوان نیستند و آمادگی داریم با تعامل و همکاری بین آموزش و پرورش، دفاتر پیشخوان و ادارات پست خدمات مطلوب تری به دانشجویان و مردم داده شود.

هزینه تأییدیه تحصیلی برای هر دانشجو در اداره پست 10 هزار 500 تومان است

صابریان با اشاره به هزینه دریافتی این خدمت می گوید: هزینه تأییدیه تحصیلی توسط ادارات پست در محل دانشگاه 15 هزار تومان و در محل ادارات پست 10 هزار 500 تومان می باشد. وی در ادامه از ارائه خدمات خوبی با همکاری دانشگاه های استان خبر می دهد و می گوید: با همکاری دانشگاه های استان طرحی ارائه داده ایم که برای سال آینده تمامی خدمات ثبت نام برای دانشجویان جدیدالورود توسط ادارات پست استان انجام شود و دانشجویان روز اول مهر با خیالی راحت در کلاس ها شرکت نمایند. 
 


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/07/03 -- 19:58:35
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 2150

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا