نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 29 دي 1397
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
12. جمادي‌الاول 1440
2019 Jan 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
پیشه‌هایی که در پس زندگی مدرن رنگ می‌بازد      

صنایع دستی ‏اصلی‌ترین سند هویت تاریخی ملت‌هاست، چرا که بخشی از میراث فرهنگی محسوب شده و بازتابی از تاریخ و تمدن هر قوم و ملت بوده و می‌تواند نقش موثری در ‏زمینه تبادل و انتشار فرهنگ‌ها و سنن مناطق مختلف ایفا کند.صنایع دستی به عنوان ارزنده‌ترین هنر کاربردی کشور، پتانسیلی با ظرفیت‌های نهفته است و اثرات قابل ملاحظه‌ای در برطرف کردن مسایل سوء ‏اجتماعی و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارد.
متأسفانه بسیاری از این هنر و صنعت‌ها برای عموم معرفی نشده‌ و در حقیقت از دلایل مهم کمرنگ شدن صنایع دستی عدم معرفی جامع و مطلوب این هنراست.

فرهنگ‌سازی اصلی‌ترین گام
در رمز بقای صنایع دستی

حسین عباس‌زاده معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفت و گو با ایسنا گفت: فرهنگ‌سازی می‌تواند اصلی‌ترین گام و رمز بقای صنایع دستی باشد.
وی افزود: با توجه به اهمیت تولید داخلی، ایجاد فرهنگ استفاده از کالای ایرانی به ویژه صنایع دستی باید در راس همه برنامه‌ها قرار گیرد. معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار کرد: حمایت از تولید صنایع دستی در قالب صدور انواع مجوزهای کارگاهی، ارائه یارانه و تسهیلات به کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی، تجهیز و برگزاری کارگاه‌های آموزشی صنایع دستی به ویژه در روستاها، برگزاری نمایشگاه‌ها و بازارچه‌ها، مستندنگاری و مستندسازی، بسته‌بندی، استانداردسازی می‌تواند مسبب بقاء صنایع دستی باشد.

فعالیت بیش از 80 رشته مصوب
 صنایع دستی در خراسان جنوبی

عباس‌زاده ادامه داد: از بین بیش از 300 رشته و زیر رشته
کد دار و مصوب صنایع دستی کشور بیش از 80 رشته در استان خراسان جنوبی زمینه فعالیت داشته و یا دارند.
وی افزود: رشته‌های فعال شامل؛ بافت انواع قالی و قالیچه، گلیم‌بافی «ساده، پیچ، سفره آردی»، جاجیم‌بافی، حوله‌بافی، کرباس‌بافی، چادر شب‌بافی، قلم‌زنی مس، مشبک فلز، ساخت زیورآلات، معرق چوب، منبت چوب، پیکر تراشی، سوخت نگار چوب، حصیربافی، ترکه بافی، معرق چرم، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، نگارگری، تذهیب، طراحی سنتی، سفال و سرامیک و انواع رودوزی‌های سنتی است.عباس‌زاده با بیان اینکه  بیش از 300 نفر از هنرمندان استان از مزایای قانون بیمه بهره‌مند هستند، ادامه داد: معاونت صنایع دستی استان هر ساله  فعالیت‌های گسترده‌ای را در سه بخش آموزش، توسعه و ترویج و بازرگانی برای بالا بردن سطح کیفی و کمی، توسعه و بازاریابی تولیدات صنایع دستی استان انجام  می‌دهد.

فروش 700 میلیون تومانی
صنایع دستی در سه ماهه اول امسال

عباس‌زاده با بیان اینکه فروش محصولا ت صنایع دستی استان بیشتر به صورت خانگی و سفارشی بوده است، گفت: آمار دقیقی از این نوع فروش در دست نیست، اما میزان فروش تولیدات صنایع دستی به استثنای قالی و قالیچه که به وسیله تعاونی‌ها، کارگاه‌های تولیدی تجمعی و صنعتگران و هنرمندان فعال تحت پوشش دراستان به صورت متفرقه، عرضه در فروشگاه‌ها، نمایندگی‌های فروش و حضور در نمایشگاههای برگزار شده در سطوح مختلف و بازارچه های نوروزی، در سه ماهه اول امسال، مبلغی حدود 700 میلیون تومان است.
وی، برگزاری دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف با اولویت رشته‌های بومی در سطح استان، انعقاد تفاهم‌نامه با سایر دستگاه‌های اجرایی، تجهیز کلاس‌های آموزشی در مناطق روستایی، ارائه خدمات کارشناسی به هنرمندان برای اخذ درجه هنری، نشان ملی و مهر اصالت، برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های تخصصی در خصوص حفظ و احیای رشته‌های صنایع دستی بومی و اصیل منطقه، پیگیری شناسایی و تهیه شناسنامه به منظور پرونده ثبت میراث ناملموس از جمله اقدامات صنایع دستی استان برشمرد. معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: مستندسازی رشته‌های صنایع دستی موجود با اولویت رشته‌های در حال فراموش شدن، تهیه اطلس صنایع دستی شهرستانهای استان، استانداردسازی تجهیزات و مواد اولیه‌، تهیه استانداردهای آموزشی در رشته‌های بومی، اخذ استاندارد ملی برای رشته‌های بومی صنایع دستی استان، بسته‌بندی محصولات صنایع دستی بخشی از اقدامات معاونت صنایع دستی استان به منظور شناساندن و رونق صنایع دستی استان است.

فعالیت 10 هزار صنعتگر
صنایع دستی در خراسان جنوبی

حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز گفت: از حدود 10هزار صنعتگر صنایع دستی در رشته‌های کددار و مصوب صنایع دستی کشور در استان به غیر از گروه دست بافته‌های داری و پرزدار «قالی و قالیچه»، بیش از 7 هزار نفر در واحدهای کارگاهی و خانگی روستایی و عشایری و حدود 3 هزار نفر در واحدهای کارگاهی و خانگی شهری به تولید صنایع دستی مشغول هستند. وی افزود: از این تعداد نزدیک به 3 هزار و 500 نفر در قالب مجوزهای سه گانه «کارت صنعتگری، اعلامیه تاسیس و پروانه تولید» شناسایی شده‌اند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار کرد: تعداد 31 تعاونی و موسسه نیز در حوزه خدمات تولیدی وآموزشی صنایع دستی در سطح استان به ثبت رسیده و فعالیت می‌کنند.
رمضانی گفت: مهاجرت روستاییان به شهر و ورود بی‌رویه صنایع دستی بی‌کیفیت از خارج کشور باعث ضربه زدن به هنر صنایع دستی شده است.مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه فعالان صنایع دستی می‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنند، افزود: متقاضیان زیادی برای برخورداری از تسهیلات معرفی شده‌اند و تا سقف 5 میلیون تومان از تسهیلات استفاده شده است.وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی از اقداماتی است که می‌تواند نقش مهمی در توسعه صنایع دستی داشته باشد.مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، راه اندازی مراکز آموزش صنایع دستی را از دیگر اقدامات مهم برای رونق صنایع دستی عنوان کرد و گفت: خانه ترویج صنایع دستی در بیرجند در خانه تاریخی پردلی با کمک بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.
 


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/04/30 -- 16:50:48
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 949

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا