نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 31 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
20. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ناقوس شاعری توانمند: از سرزمین نرگس های شهلا و شاعران شیدا      

* راستی

خوسف سرزمین نرگس های شهلا و شاعران شیداست و تاکنون مردان و زنان هنرمند زیادی را در زمینه های مختلف موسیقی، شاعری، هنرهای تجسمی و ...
در دامان پرمهر خود پرورده است.
روستای «سرپرچ» واقع در دو کیلومتری شمال شرق شهر خوسف زادگاه شاعر نامدار خطه خراسان جنوبی، استاد غلامحسین یوسفی(ناقوس) است، پدرش محمد مردی مومن و زحمتکش بود که از راه کشت و زرع  به کسب روزی حلال می پرداخت و با مناعت روزگار
می گذرانید. مادرش زنی مهربان و باذوق بود که اشعار محلی و نوحه های زیادی در حافظه داشت و گاهی آنان را برای فرزندانش زمزمه می کرد:
شعر ناقوس از زبان عشق مادر جان گرفت                                  ورنه دل را غیر او دلدار دیگر کو کجاست؟
غلامحسین یوسفی دوران ابتدایی را در دبستان
ابن حسام خوسفی و تحت تعلیم معلمانی همچون «مرحوم قاسمی» گذراند که آموزش او توام با شعر و سرود و حرکات نمایشی بود. او قرآن را طی سه ماه در مکتب «میرزا حبیب» فرا گرفت و با علاقه زیادی که به حفظ شعر داشت سالی نگذشت که غزلیات حافظ را به خاطر سپرد. به گفته خودش آنچه بیش از هر چیزی او را به وادی شعر و شاعری کشاند حفظ سطربه سطر و نکته به نکته کتاب «نصاب الصبیان» بود که آن را در مسجد روستا یافته بود و باعث شد نه تنها گنجینه ای از لغات را حفظ کند بلکه با اوزان عروضی شعر فارسی نیز آشنا شود. او در آغاز نوجوانی و در ایام محرم کم کم به نوحه خوانی روی آورد. ناقوس پس از اتمام دوره شش ساله ابتدایی عازم بیرجند شد؛ رشته ادبیات را برای ادامه تحصیل انتخاب و سرودن شعر را در سال های اول دبیرستان آغاز کرد. پس از گذراندن دوره دبیرستان در رشته حقوق دانشگاه شیراز پذیرفته شد ولی هرگز به آن دانشگاه نرفت. او به استخدام آموزش و پرورش درآمد و سپس در رشته تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل داد. در این دوران اشعارش در مجلات و روزنامه های مختلف چاپ می شد.
در آن دوران وی علاوه بر معلمی و دانشجویی به قلم زدن در روزنامه خراسان پرداخت و در محافل ادبی در مشهد شرکت می کرد. پس از آن وارد رادیو  خراسان شد و علاوه بر حضور در شورای نویسندگان، گوینده و مجری برخی از برنامه های رادیو شد. ناقوس علاوه بر حضور در جبهه های نبرد به منظور ثبت الهامات و آفرینش های هنری، به تدریس ادبیات و تاریخ در آموزش و پرورش و دانشگاه های بیرجند پرداخت و در سال 76 بازنشسته شد او انجمن ادبی ابن حسام را به همراه چند شاعر محلی دیگر تاسیس کرد از جمله مجموعه های چاپ شده استاد ناقوس سرمه خیال، شعر شهادت، دیوان معرفت، صحبت سجاده ها و آن سوی پرواز را نام برد.

ناقوس از معدود شخصیت هایی است
که به محضر آقا مشرف شده است

به دنبال انتشار خبر تجلیل از استاد ناقوس بنا داریم که در قالب سلسله گزارشاتی در میان اقشار مختلف مردم به موضوع آشنایی آنها با شخصیت های فرهنگی و هنرمندان از جمله استاد ناقوس بپردازیم. در این شماره به میان مردم شهرمان آمدیم تا ببینیم که چقدر با این شاعر گرانقدر و اشعارش آشنایی دارند. در شماره های آینده  بیشتر گفتگوهایی با هنرمندان، فرهیختگان، دوستان و آشنایان استاد و مسئولین خواهیم داشت. منتظر گزارش های بعدی ما باشید. به فروشگاه کتاب سر می زنم با مسئول فروشگاه سر صحبت را باز می کنم، در مورد شناختش از استاد ناقوس جویا می شوم؛ مسئول فروشگاه می گوید چند بار از نزدیک با ایشان هم صحبت شده ام استاد چند باری برای تهیه کتاب به عنوان هدیه برای دوستانشان به فروشگاه ما آمده است، همانطورکه از ظاهرش پیداست انسانی افتاده و عرفان مسلک است، من ایشان را شاعری اهل دل و هنرمند دیدم؛ در مجالس و مراسم های  مختلفی از اجرای ایشان فیض برده ام بسیار مسلط به شعرخوانی است. اما افراد زیادی هستند که با  این چهره های هنرمند آشنایی ندارند. لازم است افرادی که در قید حیات هستند را دریابیم و چقدر خوب است که در
 مناسبت ها و اعیاد از شعرای محبوب بومی برای شعرخوانی دعوت به عمل آید. رضایی که جوانی است دانشجو در مورد شناختش از استاد ناقوس می گوید: ایشان جزو معدود شخصیت هایی است که دفعات زیادی به محضر مقام معظم رهبری مشرف شده و در حضور آقا شعرخوانی
می کند، من چند بار اجرایشان در محضر رهبری  را از تلویزیون دیده ام و از اشعارشان بهره برده ام، باعث افتخار است که خطه خراسان جنوبی  چنین هنرمندان و چهره های سرشناسی را در دل خود جای داده است.
شهروند دیگری  که سال ها در کسوت خبرنگاری و روزنامه نگاری فعالیت داشته است از فعالیت استاد ناقوس در عرصه مطبوعات  سخن می گوید و این گونه ادامه می دهد: استاد ناقوس در زمینه های فرهنگی و اجتماعی همواره فعالیت داشته و سردبیری روزنامه خراسان، گویندگی و نویسندگی در رادیو مشهد را در کارنامه خود دارد. خوشحالم از اینکه ایشان پیشکسوت در زمینه روزنامه نگاری نیز هست، انتظار می رود که برای زحمات سال های طولانیشان تقدیری ویژه
به عمل آید.

شایسته است به پاس زحمات استاد،
مکانی به نام ایشان نامگذاری شود

شهروندی که فرهنگی بازنشسته است، فعالیت سال های طولانی استاد را بازگو می کند، سال هایی که استاد در دبیرستان های مشهد و بیرجند و دانشگاه های بیرجند تدریس می کرد ادامه می دهد: استاد ناقوس همکار ما بود و من کمتر در سطح ایشان افرادی دیده ام که در همه عرصه ها حضور داشته و در زمینه های مختلفی فعالیت داشته باشد. لازم است از ایشان تقدیر ویژه ای به عمل آید، آثار ایشان به نسل جوان و فرهیختگان در قالب نمایشگاه هایی معرفی شود و آثار و مجموعه های اشعار ایشان در دسترس عموم قرار گیرد.
علی دانشجوی رشته ادبیات و غیر بومی است، ابراز خرسندی می کند از اینکه در شهری فرهنگی مشغول به تحصیل است. او از آشناییش با بزرگان شعر و ادب این خطه مانند حکیم نزاری و ابن حسام خوسفی سخن می گوید و ادامه می دهد استاد ناقوس از شاعران بزرگ این خطه است من  در شب شعرهایی که با حضور ایشان برگزار می شود شرکت می کنم، تواضع و افتادگی استاد بارزترین خصلت اخلاقی ایشان است. تعجب می کنم که چرا مسئولین کمتر به ایشان توجه کرده اند، انتظار
می رود به چنین هنرمندانی که در قید حیات هستند توجه بیشتری شود مثلا در شهر ما هنرمندانی که شاید در این حد هم محبوب و سرشناس نباشند برای ارج نهادن به زحماتشان حداقل یک خیابان یا مکان فرهنگی به  نامشان ثبت می شود اما من در بیرجند هیچ خیابانی به اسم ناقوس ندیده ام. شایسته  است که به پاس زحمات سال های طولانی استاد نامش جاودانه شده و حداقل یک مکان فرهنگی به نام ایشان ثبت شود. بهتر است هنرمندان را تا زمانی که در قید حیات هستند دریابیم. از آنجایی که قصد داریم با نظرات همه اقشار جامعه آشنا شویم با خانمی خانه دار به  گفتگو می نشینیم، او استاد ناقوس را نمی شناسد و نظرش این است که برای شناخت چهره های فرهنگی و هنری استان فعالیت درخوری صورت نگرفته است. شاید بهتر باشد برای شناساندن هنرمندان و فرهیختگان خطه خودمان تلاش بیشتری بکنیم مثلا اگر مکانی به نام این بزرگواران بود عموم مردم هم آشنایی بیشتری با این افراد پیدا می کردند و حداقل تلنگری بود برای اینکه مردم در جستجوی شناخت بزرگان باشند.
بیجاری یکی از کسبه های بازار است که صحبتش را با شعری از «دیوان معرفت» ناقوس آغاز می کند:
اگر از خویشتن رستی به وصل دوست پیوستی
کسی کاو با خدا باشد ز خود بیگانه خواهد شد
او می گوید در اشعار ناقوس می توان اعتقاد به یگانگی خدا را به خوبی حس کرد، اشعارش سرشار از عشق به خداست من همواره با زمزمه این اشعار یاد خدا را در دلم زنده نگه می دارم.
حسین جوانی است 21 ساله به همراه دوستش مشغول قدم زدن در خیابان است، او نیز با استاد ناقوس آشنایی ندارد. اما نظرش درباره تجلیل از بزرگان و فرهیختگان مثبت است، حسین می گوید: همایش و مراسم تجلیل که برای این بزرگواران برگزار می شود موجب آشنایی نسل جوان و عموم مردم با هنرمندان و شخصیت های فعال استان می شود. دوستش ادامه می دهد من اسم استاد ناقوس را شنیده ام اما درباره فعالیت هایش چیزی نمی دانم ، او از مسئولین امر و دستگاه های مربوطه می خواهد که برای معرفی شخصیت های فعال در زمینه علمی، فرهنگی و هنری تلاش بیشتری کنند.

ناقوس انسانی صبور و آزاده که
در مقابل بی عدالتی سکوت نمی کند

خوشحال، فرهنگی بازنشسته اهل خوسف می گوید: من از نزدیک با استاد ناقوس و خانواده ایشان آشنایی کامل دارم، پدر و مادر ایشان جزو معتمدین محل بودند و استاد در خانواده ای با عزت و احترام و متدین به دنیا آمد. ایشان قبل از انقلاب با آقا در ارتباط کامل بود و جلسات روشنگری را که با حضور آقا برگزار می شد با اشعار انقلابی اش آغاز می کرد. نوحه های عاشورایی ایشان توسط دسته های عزا در خوسف خوانده می شد و بسیاری از این نوحه ها ماندگار شده است.
وی درباره شناخت از اشعار ناقوس اذعان می دارد که: استاد یوسفی خوب شعر می گوید، مضامین اشعارش بیشتر عرفانی بوده و از شاعرانی است که در اشعارش پند نهفته است. ناقوس معلم ادبیات و استاد دانشگاه بود و دانشجویان و دانش آموزان زیادی را تحویل جامعه داده است. آزادگی از خصوصیات برجسته ایشان بوده، فردی بی تکلف و به دور از تشریفات است، مانند عوام زندگی می کند و در مقابل بی عدالتی هیچ گاه سکوت نمی کند. فردی صبور و بزرگوار است بطوری که هیچ گاه ندیدیم در سوگ از دست دادن فرزندش بی تابی کند، همواره راضی به رضای پروردگار متعال است.
پیرمردی مهربان و خنده رو که در دکان قدیمی اش روی صندلی نشسته و مشغول مطالعه است، و پیداست به مطالعه بسیار علاقمند است وقتی اسم ناقوس را
می شنود از میان کتابهایش مجموعه شعر «سرمه خیال» ناقوس را بیرون می آورد و می گوید: من به شعر علاقه فراوانی دارم. استاد ناقوس در سرودن غزل بسیار توانمند است، بکارگیری قافیه های مناسب اشعارش را دلنشین می کند. وی ادامه می دهد شنیده ام که مراسمی برای تجلیل از ایشان قرار است برگزار شود، این خبر خیلی مرا خوشحال کرد؛ تجلیل از هنرمندان در قید حیات کاری شایسته است که مایه دلگرمی این قشر می شود. از افرادی که به فکر تجلیل از بزرگان هستند به نوبه خودم تشکر می کنم و امیدوارم که این گونه مراسم  برای بزرگان دیگر شهرمان نیز  سرپا شود. چند جلد از کتابهای ناقوس را در میان کتابهایش می بینم و از او می خواهم که ما را به شعری از استاد میهمان کند، ابیاتی از قصیده توحیدیه را انتخاب می کند:

از سر حکمت چو این گردونه گردان ساختی              
سقف مینا را چنین گسترده دامان ساختی
بر کبودین آسمان الماس اختر ریختی                         
  اختران را دل شب شمع تابان ساختی
چرخ کیهان عالم امکان چو آوردی پدید                     
عرش خود را بر فراز تخت کیوان ساختی
تا به قدرت آفریدی تار و پود کاینات                            
کایناتی را مطیع حکم و فرمان ساختی
تا سرود سبز هستی در جهان ساری شود                
  آب و خاک و باد و آتش ابر و باران ساختی
از شکوه خلقت انسان ستودی خویش را                       
 


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/04/28 -- 16:45:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1115

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا